Fragmentacja Androida? Bzdura - to najlepiej aktualizowany system na rynku

Jaki jest ten rynek?

W sieci pojawia się coraz więcej opinii i komentarzy odnośnie fragmentacji systemu Android.
Specjaliści porównują proces aktualizacji Androida do iOS i Windows Phone.
W tych dwóch ostatnich problem istnienia kilku wersji systemu na rynku praktycznie nie istnieje. Wszystkie telefony i tablety Apple otrzymują aktualizację w tym samym czasie. W systemie Windows Phone proces aktualizacji jest rozłożony w czasie nieco bardziej ale prędzej czy później wszystkie urządzenia otrzymują update.

Android to inna filozofia

System Android jest bardzo specyficzny. To czy dany telefon/tablet otrzyma aktualizację zależy tylko i wyłącznie od producenta sprzętu. Wyjątkiem są urządzenia z serii Nexus i modele oznaczone jako Google Edition.

Mnie jednak wydaje się, że to właśnie użytkownicy systemu Android mogą cieszyć się z najszybszych i najczęstszych aktualizacji.

Update systemu czy aplikacji?

Google doszedł do wniosku, że zamiast dostarczać każdemu użytkownikowi co rok nową wersję systemu, podobnie jak to robi Apple i Microsoft, lepiej jest kilka razy do roku aktualizować podstawowe i kluczowe aplikacje systemowe.

Google Chrome, Gmail, Hangouts, Google Play, Google+ (w tym galeria zdjęć w najnowszej wersji). To kilka podstawowych aplikacji systemowych, które są aktualizowane co kilka miesięcy. W systemach iOS i Windows Phone aby otrzymać nową wersję przeglądarki internetowej, klienta poczty, czy systemowego komunikatora musimy czekać 12 miesięcy (iOS) lub 18 miesięcy (WP8).

Dla mnie jako użytkownika końcowego o wiele ważniejsze jest, że posiadam nowe funkcje w często aktualizowanych aplikacjach systemowych niż update samego systemu.

Na obecnym poziome rozwoju mobilnych systemów operacyjnych, które wydają się niemal kompletne i ciężko o jakiekolwiek innowacyjne funkcje strategia Google'a wydaje mi się słuszniejsza.