Złapali przemytnika procesorów. Przykleił 15 kg ładunek do ciała

Złapali przemytnika procesorów. Przykleił 15 kg ładunek do ciała

Mężczyzna przykleił do ciała ponad 300 procesorów
Mężczyzna przykleił do ciała ponad 300 procesorów
Źródło zdjęć: © Qingmao Customs
Paweł Maziarz
10.07.2023 13:19

Chińskie służby celne zatrzymały mężczyznę, który próbował przemycić ogromną ilość procesorów z Hong Kongu - mężczyzna przykleił do ciała 306 układów. To jeden z największych tego typu przemytów, który został udaremniony przez służby.

Przemyt podzespołów komputerowych to coraz powszechniejsze zjawisko. Przemytnicy próbują w ten sposób uniknąć 13% cła, jakie obowiązuje na przewóz sprzętu z Makao i Hong Kongu do Chin Kontynentalnych. Jakiś czas temu pisaliśmy o ukrytych dyskach SSDprocesorach przyklejonych do brzucha.

Tym razem o sprawie informuje serwis People's Daily, który powołuje się na dane podane przez Chińską Służbę Celną. Pod koniec czerwca obsługa zatrzymała w porcie Qingmao podejrzanego mężczyznę, który próbował przedostać się z Makao do Chin kontynentalnych. Przemytnika miał zdradzić nienaturalny sposób poruszania się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przemycał 15 kg procesorów

Podczas kontroli wykazano znaczną ilość procesorów, które nie zostały zgłoszone do odprawy celnej - mężczyzna przykleił taśmą do brzucha i nóg łącznie 306 układów Intel. Przemytnik miał nadzieję na przeszmuglowanie ich bez wiedzy celników. Celnicy okazali się sprytniejsi, a mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy.

Chińskie Służby Celne zatrzymały mężczyznę z ogromną ilością procesorów
Chińskie Służby Celne zatrzymały mężczyznę z ogromną ilością procesorów© Qingmao Customs

Co prawda źródło nie wspomina o modelach przejętych procesorów, ale na opublikowanych zdjęciach można zauważyć kilka odpakowanych jednostek firmy Intel (niektóre źródła wskazują na modele AMD Ryzen 7000, ale mają one inny kształt odpromiennika ciepła).

Nieoficjalnie mówi się o rekordzie udaremnionego przemytu procesorów. Taka ilość sprzętu tłumaczy też nienaturalny sposób poruszania się mężczyzny - zakładając, że jeden procesor waży około 50 gramów, cały ładunek miał jakieś 15 kg (nie uwzględniając materiału, który posłużył do przymocowania sprzętu to ciała).

Celnicy udaremnili przemyt 306 procesorów - nieoficjalnie mówi się o największej partii przejętych układów
Celnicy udaremnili przemyt 306 procesorów - nieoficjalnie mówi się o największej partii przejętych układów© Qingmao Customs

Sprawa będzie badana pod kątem prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ukrywanie towarów objętych opodatkowaniem jest klasyfikowane jako przemyt. W przypadku poważnych okoliczności takiego procederu, sprawa może być zakwalifikowana jako przestępstwo.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)