Próbował przemycić procesory. Przykleił 239 sztuk taśmą do brzucha

Próbował przemycić procesory. Przykleił 239 sztuk taśmą do brzucha

Mężczyzna próbował przemycić procesory przylepione do ciała.
Mężczyzna próbował przemycić procesory przylepione do ciała.
Źródło zdjęć: © My Drivers
Paweł Maziarz
28.03.2023 13:21, aktualizacja: 28.03.2023 14:08

Chińska służba celna ponownie ujawniła przemyt sprzętu komputerowego. Tym razem w ręce celników wpadł handlarz, który próbował nielegalnie przewieźć przez granicę 239 najnowszych procesorów Intel 13. generacji.

Przemyt podzespołów komputerowych w Chinach to coraz powszechniejsze zjawisko. Oficjalne kanały dystrybucyjne zostały odcięte w wyniku restrykcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, więc klienci próbują ściągać sprzęt w inny sposób. Szczególnie popularny jest przemyt procesorów - jakiś czas temu próbowano przewieźć 256 układów przyklejonych do łydki, a innym razem sprzęt próbowano ukryć w atrapie brzucha ciążowego.

Tym razem Chińska Służba Celna poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który planował przemycić 239 procesorów Intel Core i5-13400F w porcie Gongbei. Pomysł na przechytrzenie celników nie był jednak wybitnie sprytny, bo układy po prostu zostały przylepione taśmą do brzucha, talii i ud. Mężczyznę zdradziły luźne obrania i nienaturalnie opasłe ciało.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Intel Core i5-13400F może nie należy do najwydajniejszych modeli, ale na pewno jest to całkiem opłacalna propozycja, która znajdzie swoich zwolenników na czarnym rynku. Omawiany procesor kosztuje u nas około 1100 złotych, co po zsumowaniu daje już całkiem sporą kwotę - łączną wartość kontrabandy można oszacować na jakieś 262 tys. złotych.

Przemycane procesory Intel Core i5-13400F.
Przemycane procesory Intel Core i5-13400F.© My Drivers

Mężczyzna może mieć spore nieprzyjemności. Przemyt procesorów przez granicę będzie rozpatrywany jako przestępstwo, a przemytnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Niewielkie podzespoły komputerowe są popularne wśród przemytników, ale nie zawsze są to procesory. Niedawno jeden z zatrzymanych próbował przewieźć przez granicę dyski SSD schowane w hulajnodze elektrycznej.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)