Zoom zakazany przez Tajwan. Rząd uważa go za niebezpieczny

Strona głównaZoom zakazany przez Tajwan. Rząd uważa go za niebezpieczny
08.04.2020 14:08
Tajwan zakazuje agencjom rządowym wykorzystywania aplikacji Zoom, fot. Tada Images/Shutterstock
Tajwan zakazuje agencjom rządowym wykorzystywania aplikacji Zoom, fot. Tada Images/Shutterstock

Zoom w fantastyczny sposób wstrzelił się w popyt, jaki wynikł z powodu pandemii koronawirusa na szybkie i wygodne rozwiązania do telekonferencji. Niestety serwis okazał się równie popularny, co dziurawy od strony zabezpieczeń, a wielu ekspertów wręcz uznało, że zachowuje się jak malware. Problem zauważyło FBI, prokurator generalny stanu Nowy Jork, a Elon Musk zakazał używania Zooma w SpaceX. Na ten sam krok zdecydował się również Tajwan.

bEKQnKOd

Tajwański rząd zakazał agencjom rządowym oraz wybranym organizacjom pozarządowym korzystania z serwisu Zoom. Zaważyły tutaj względy bezpieczeństwa. Powołując się na ustawę o zarządzaniu cyberbezpieczeństwem z 2019, tego typu instytucje będą musiały przestawić się na rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie pochodzące od dostawców zakontraktowanych przez rząd.

Ich wykorzystanie nie jest obligatoryjne, bo dozwolone są Microsoft Teams, Google Meet i Cisco WebEx, ale to właśnie zaakceptowane przez rząd serwisy wideokonferencyjne będą miały priorytet.

Zakaz używania Zooma może być również umotywowany politycznie. Jak wykazały niedawne badania, ruch sieciowy konferencji Zoom przechodził również przez Chiny, nawet jeśli wszyscy uczestnicy rozmów przebywali w Ameryce Północnej.

Zoom jest wygodnym i prostym w obsłudze narzędziem, ale istnieją obawy związane z brakiem należytego szyfrowania, zagrożeniem przejęcia konferencji przez hakerów, a także lukami bezpieczeństwa na komputerach Apple.

bEKQnKOf

Firma niedawno zapowiedziała, że wstrzyma prace nad nowymi funkcjami i skupi się na doprowadzeniem bezpieczeństwa do najwyższego poziomu.

Jeśli te potencjalne problemy nie są ci straszne, możesz pobrać Zoom na Windowsa z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKQnKPb