Zuchwały atak na rządową stronę internetową. Włamanie na rodzina.gov.pl

Zuchwały atak na rządową stronę internetową. Włamanie na rodzina.gov.pl

Zuchwały atak na rządową stronę internetową. Włamanie na rodzina.gov.pl
30.05.2018 13:11, aktualizacja: 31.05.2018 16:44

Jedna z witryn, które powinny budzić zaufanie, padła ofiarą ataku. W środę, ze strony rodzina.gov.pl działało przekierowanie na złośliwą witrynę. Problem został już częściowo rozwiązany, ale warto pamiętać, że nawet na rządowych stronach trzeba zachować czujność.

Problem został opisany przez użytkowników Wykopu w wątku, gdzie znajdziemy zrzuty ekranu i wstępną analizę problemu. Po wejściu na rządowy portal dla rodzin przeglądarka ostrzegała o infekcji systemu i podawała numer kontaktowy wsparcia technicznego. To wyraźny atak socjotechniczny, polegający na oszukaniu użytkownika.

Wykopowicze zwrócili uwagę na to, że użytkownik odwiedzający rządową stronę jest przekierowany na wcześniej spreparowaną, szkodliwą witrynę pod amerykańskim adresem IP. Strona jest stylizowana na informację o błędzie systemu Windows, niektórzy użytkownicy informują też o pobraniu na ich komputery podejrzanego pliku. W tle niekiedy odtwarzany był plik dźwiękowy z ostrzeżeniem o infekcji i jej konsekwencjach, a do tego pokazywane jest okno logowania z takim samym komunikatem. Na koniec w przeglądarce uruchamianych jest tyle przekierowań, że rzeczywiście zaczyna „wariować” i wydaje się, że komputer ma jakiś problem.

Kampania jest jednak źle przemyślana, co powinno cieszyć, gdyż mniej osób da się nabrać. Jeśli atakujący chcieli dotrzeć do osób odwiedzających stronę rodzina.gov.pl, powinni byli jednak zadbać o komunikaty po polsku i nie wyglądający na drogi numer telefonu na stronie.

Przekierowanie nie jest wynikiem zmiany treści strony, a konfiguracji rządowego serwera. Ponieważ adres IP (79.133.196.90) rodzina.gov.pl nie zmienił się od wielu lat, nie mamy też do czynienia z przejęciem domeny. Z3S sugeruje, że mogło dojść do włamania na konto hostingowe, które obsługuje ten serwer. Przy okazji zwraca uwagę na to, że serwer rządowy stoi na dedykowanym serwerze w firmie eTop. Zapewne nie jest sam. Z usług tej firmy korzystaj także Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska i Miasto Stołeczne Warszawa.

Obraz

W chwili pisania artykułu strona rodzina.gov.pl była w naprawie. Raczej nie dowiemy się, jak i kiedy doszło do włamania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)