Nie rewolucja, lecz Optymalizacja: Intel prezentuje 7. generację procesorów Core

Nie rewolucja, lecz Optymalizacja: Intel prezentuje 7. generację procesorów Core

Nie rewolucja, lecz Optymalizacja: Intel prezentuje 7. generację procesorów Core
30.08.2016 16:41, aktualizacja: 30.08.2016 19:01

Swoją premierę ma dziś siódma generacja procesorów Intel Core. Wyprodukowane w 14-nanometrowym procesie układy stanowią ostateczne odejście od modelu Tick-Tock i wejście w erę Proces, Architektura, Optymalizacja. Intel nie zaprezentował jednak dziś całego swojego portfolio, a jedynie jego niskonapięciowy segment, który przeznaczony jest na urządzenia hybrydowe i laptopy.

Osiągnięciami zaprezentowanymi dziś przez Intela nie sposób się zachwycać – mowa o procesorach o architekturze Kaby Lake, które wyprodukowane zostały w procesie zainicjowanym przed dwoma laty. Należało się jednak tego spodziewać w czasach, gdy Prawo Moore’a można oficjalnie uznać z martwe, zaś Intel sam deklaruje, że priorytetem będzie optymalizacja zużycia energii.

Obraz

Siódma generacja Kaby Lake przypada we wspomnianym trzytaktowym modelu na Optymalizację. Mamy zatem do czynienia de facto z odświeżoną architekturą Skylake, w przypadku której doskonalenie litografii (bez miniaturyzacji procesu, co pozwoliło Intelowi na zastosowanie nazwy marketingowej 14nm+) doprowadzić ma do wzrostu wydajności rzędu 12 procent w stosunku do układów szóstej generacji.

Nowości przygotowano także w zintegrowanej grafice – mowa przede wszystkim o energooszczędności. Zintegrowane układy graficzne, które odtąd będą sprzętowo dekodować format VP9, wykorzystywany w przypadku strumieniowania filmów 4K i 360-stopniowych na YouTube, mają pozwolić na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu baterii 1,75 raza.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście zarówno w przypadku serii Kaby Lake-Y, jak i U, Intel zaprezentował po trzy modele. W serii Y najbardziej zaawansowany układ stanowi i7-7Y75, wyposażony w dwa rdzenie taktowane z częstotliwością 1,3 GHz i 3,6 w trybie Turbo Boost. Również procesory i5-7Y54 oraz m3-7Y30 to układy dwurdzeniowe taktowane analogicznie z częstotliwością 1,2/3,2 GHz i 1,0/2,6 GHz.

W przypadku serii U, najbardziej wydajny będzie i7-7500U (2 rdzenie, 2,7/3,5 GHz). Tańszy i5-7200U oferuje zaś 2,5 GHz i 3,1 w trybie turbo, zaś i3-7100U, pozbawiony implementacji Turbo Boost, będzie taktował z częstotliwością 2,4 GHz. Ze szczegółami można zapoznać się w udostępnionych przez producenta tabelach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)