r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ubuntu Touch już gotowe, ale na pierwsze telefony z tym systemem poczekamy do grudnia

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

W świecie urządzeń mobilnych wiodący temat to oczywiście iOS 8, ale w cieniu jego premiery dzieją się też inne rzeczy, od strony technicznej nie mniej ciekawe. Chcemy zwrócić Waszą uwagę na wydanie pierwszej finalnej wersji Ubuntu Touch, systemu operacyjnego Canonicala, który niebawem już będzie można zobaczyć na telefonach produkowanych przez firmy z Chin i Hiszpanii.

Od wydania pierwszych deweloperskich obrazów Ubuntu Touch minął niemal rok. We wczesnej wersji alfa większość aplikacji systemowych zastępowały makiety, nie działały wszystkie interfejsy sieciowe, a instalacja była możliwa na raptem kilku telefonach (głównie z linii Galaxy i Nexus). Względnie stabilną wersję pokazano jednak już w kwietniu tego roku, wraz z premierą Ubuntu 14.04. Teraz na łamach listy dyskusyjnej ubuntu-phone Łukasz Zemczak z Canonicala oficjalnie poinformował o dostępności wersji RTM, która trafi do producentów sprzętu.

Wielkich zmian tu nie ma, ci którzy widzieli mobilne Ubuntu już wcześniej, nie będą zaskoczeni. Wprowadzono poprawki dla serwera protokołu MTP (transfer plików), dodano powiadomienia dla czata Facebooka, wdrożono kolejną wersję serwera grafiki Mir i dodano nowy toolkit Ubuntu UI. Do tego mnóstwo drobnych poprawek w podstawowych aplikacjach, interfejsie użytkownika i samym systemie operacyjnym. Wreszcie działają wszystkie operacje dotykowe, kod odblokowywania systemu i tryb debugowania przez USB.

r   e   k   l   a   m   a

Pierwsi użytkownicy, którzy mieli okazję zainstalować obrazy Ubuntu Touch 14.09 na swoich urządzeniach donoszą, że stabilność systemu znacznie wzrosła, da się odczuć ilość pracy włożonej w doszlifowanie oprogramowania. Jeśli dysponujecie Nexusami (wsparcie dla Samsungów Galaxy zostało zakończone), możecie sami przetestować system, instalując go według wskazówek przedstawionych na wiki projektu. System może działać obok Androida. Pozostałych zapraszamy na krótką rekapitulację architektury i możliwości Ubuntu Touch.

Ubuntu Touch wykorzystuje ten sam rdzeń systemu co desktopowe Ubuntu, więc w teorii bez problemu oba systemy powinny uruchamiać to samo oprogramowanie. Co więcej, po podłączeniu do telefonu z Ubuntu Touch monitora i klawiatury, w praktyce dostajemy kompletny desktopowy system operacyjny. Działać on będzie na praktycznie każdym urządzeniu, na którym uruchomić można Androida – jest tak dzięki zastosowaniu biblioteki libhybris, pozwalającej na wykorzystanie w Ubuntu Touch linuksowych jąder z Androida.

Użytkownik dostaje całkiem estetyczny i ergonomiczny interfejs dotykowy, napisany z wykorzystaniem biblioteki Qt i wykorzystujący liczne rozwiązania, opracowane niegdyś na potrzeby projektów Maemo i MeeGo. Ekran powitalny zapewnia animowaną wizualizację aktywności urządzenia, status użytkownika, powiadomienia i ostatnie wydarzenia. Przesunięcie palcem od lewej krawędzi daje dostęp do aplikacji przypiętych do launchera, gest z lewej do prawej odsłania pulpit, zawierający listę aplikacji, plików i kontaktów. Gest od prawej do lewej pozwala przejść do wcześniej uruchomionej aplikacji, zaś z dołu do góry ujawnia panel narzędziowy. W razie uruchomienia systemu na większym ekranie, np. na tablecie, dostajemy możliwość jednoczesnego umieszczenia aplikacji „tabletowych” i „telefonicznych” na ekranie obok siebie.

Zestaw podstawowych aplikacji, dołączanych do Ubuntu Touch, wygląda dziś już całkiem przyzwoicie – oprócz podstawowych aplikacji narzędziowych (w rodzaju kalendarza, kalkulatora, czy prognozy pogody), dostajemy też klienty popularnych serwisów internetowych, tj. YouTube, Twittera i Facebooka, czytnik RSS, menedżer plików, odtwarzacz mediów, program pocztowy a nawet terminal. Do tego dochodzi całkiem dobra przeglądarka mobilna, wykorzystująca QtWebKit.

O rynkowych szansach Ubuntu Touch za wcześnie jeszcze mówić. Fani otwartego oprogramowania są oczywiście nastawieni entuzjastycznie, ale jest ich za mało, by produkt Canonicala zdołał nawiązać dziś rywalizację chociażby z Windows Phone. Niskie wymagania sprzętowe mogą pomóc mu w zdobyciu rynków krajów rozwijających się – i zarazem wyparcia stamtąd Firefox OS-a, który mimo starań Mozilli wciąż nie jest w stanie odegrać tam większej roli. W krajach zamożniejszych telefony i tablety z Ubuntu Touch mogą znaleźć dla siebie niszę wśród tych, którzy po prostu nie lubią Androida, a nie zamierzają zamieszkać w złotych klatkach Apple czy Microsoftu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
tertualiana   7 #1 18.09.2014 13:45

Byłoby znacznie lepiej gdyby Ubuntu było trzecim systemem mobilnym zamiast WindowsPhone

KyRol   17 #2 18.09.2014 13:45

No, w końcu kupię coś w miejsce mojej N9tki ;) Widziałem też obraz na XDA do Motoroli Moto G, więc i tego nie omieszkam wypróbować ;P

http://forum.xda-developers.com/moto-g/development/ubuntu-touch-utopic-ubuntu-to...
https://github.com/h2o64/android_local_h2o64

Autor edytował komentarz.
dthlfwp   7 #3 18.09.2014 13:52

Nie wierzę w to, żeby to mogło wypalić.

Szeryfuniu   11 #4 18.09.2014 13:58

Prezentacja mnie urzekła...
Chcę "to" mieć:) Osobiście dla mnie taki tablet byłby bardzo fajnym rozwiązaniem, zamiast Androida.

Kowal155   4 #5 18.09.2014 14:05

Wiem, że jest sporo kontrowersji wokół Ubuntu w linuksowym świecie (choć tylko oględnie, więc nie będę tu niemerytorycznie bełtał) niemniej jednak ta wiadomość w mobilnym świecie obok newsów o sailfish os najbardziej przykuła moją uwagę ostatnio. Ziewam na iOS'owe wiadomości i wokół androidowe (o windowsie nie wspominając, bo ta drużyna robi wszystko, żeby mnie zniechęcić na przyszłość - poza tym na desktopie jedyne co mnie przy nich trzyma wciąż to gry :P). Ciężko to wytłumaczyć poza nieobiektywnym subiektywizmem (heh), ale tak jest w moim przypadku :)

Uwe   2 #6 18.09.2014 14:11

Ja zaczekam na kogoś kto zrobi forka z UbuT. Zbyt często Mark szedł pod prąd i wymyślał rzeczy których nie dało się używać. Mark będzie miał swojego UbuT, a ja zadowolę się takim MintTouch ;3

  #7 18.09.2014 14:11

wygląda mocno ciekawie, zwlaszcza opcja mobilnego systemu dokującego ^__^"

pocolog   11 #8 18.09.2014 14:17

To bedzie przelom na urzadzeniach mobilnych. Wreszcie pelnokrwiste programy a nie jakies javowe zamulacze i inne wynalazki. Do tego pelna kontrola nad komputerem. Tylko kto bedzie w stanie wykorzystac albo dostrzec zalety takiego mobilnego a jednak pelnoprawnego komputera :)

  #9 18.09.2014 14:20

@Uwe To może być trudne. Bo Ubuntu Touch ma silnie wżarte Unity oraz system paczek Click. Ubuntu SDK dla Ubuntu Touch nawet obecnie nie daje możliwości pisania w Pythonie, choć są jakieś tam prototypowe rozwiązania z użyciem PyOtherSide (http://thp.io/2011/pyotherside/). Póki co oficjalnie wspieranymi językami są QML, C++, JavaScript i chyba też Go.
Więc o ile powstanie Mint Touch to raczej nie będzie bazował na Ubuntu Touch.

Uwe   2 #10 18.09.2014 14:27

@pocolog: Nie ekscytuj się tak. Ten systemik będzie instalowany na smartach o słabych parametrach, na których nie uruchomisz - jak to piszesz - pełnokrwistych aplikacji.

  #11 18.09.2014 14:30

@pocolog: Tylko ciekawe jak z szybkościa i łatwoscia tworzenia tych pełnokwristych programów. JAVA jest językiem który wiele rzeczy przyspiesza podczas tworzenia, jeśli będzie to C++ i Qt to już przewiduję ten entuzjazm programistów. I nie sadze żeby te pełnokrwiste programy działały znaczaco wydajniej od aplikacji androida na ART.

  #12 18.09.2014 14:33

Mimo, że ciężko będzie, to bardzo kibicuję temu projektowi. Canonical bardzo obrywało za Unity z początku ale chyba do większości przemówiło w zasadzie bardzo śmiałe i nowatorskie pojęcie, wizja prezesa, który może jest całkiem niezłym wizjonerem. Telefon, który już nie jest telefonem, bo może obsłużyć chociażby biuro i działa na zasadzie terminala z peryferiami, jak ekran, urządzenia wskazujące itp. Fajna perspektywa.

pocolog   11 #13 18.09.2014 14:33

@Uwe: a dlaczego nie? Moze mnie zle zrozumiales myslalem o programach kompilowanych do kodu maszynowego ktory zapewnia lepsza optymalizacje. A nie o przeniesieniu photoshopa na telefon za 300zl ;)
Pozatym telefony i tablety bardzo gonia komputery jesli chodzi o parametry i sa juz tylko kilka lat za blaszakami ;)

eimi REDAKCJA  16 #14 18.09.2014 14:34

@Uwe: Nie. W przeciwieństwie do Firefox OS-a, tu wcale nie słabe telefony są głównym celem. Shuttleworth mówił o czterordzeniowych procesorach ARM lub Atom, z min. 1 GB RAM i 32 GB pamięci masowej.

pocolog   11 #15 18.09.2014 14:37

@zxcV5 (niezalogowany): najlepiej by bylo zeby dalo sie programowac z gotowych klockow jeszcze. Co za pokolenie ;p

  #16 18.09.2014 14:39

@eimi: A do tego możliwość podłączenia się pod monitor, i uzsykanie pełnoprawnego pc.

aderas   5 #17 18.09.2014 14:46

Tak bardzo chciałbym, aby ten projekt wypalił..

  #18 18.09.2014 14:47

@Uwe: Zainstaluje na tym na czym bede chcial. Na tym polega open source. Ubuntu touch mialo nawet swoj port na leciwe wt19i. Wersja finalna na bank przyciagnie developerow gotowych robic porty na najpopularniejsze urzadzenia. Tak samo jest z firefox os. System niszowy a posiada port na wiekszosc popularnych sluchawek.

micko   5 #19 18.09.2014 14:48

@pocolog: Te tak zwane "zamulacze" skutecznie ukrywają warstwę sprzętową. Dzięki temu większość aplikacji z ekosystemu Androida można uruchomić na dowolnym procesorze. Czy to jest ARM, czy x86, czy może jeszcze coś innego, nie ma znaczenia. Zresztą nawet sam ARM nie jest jednorodny.
Przepisanie samego systemu na inną architekturę to nie problem. Pytanie co z ekosystemem?
Na pisanie "pełnokrwistych" programów (cokolwiek to by miało znaczyć) może pozwolić sobie Apple. Siła Androida polega m. in. na tym, że można go uruchomić na czymkolwiek. A jak się go tylko uruchomi, to ma się dostęp do bogatego ekosystemu.
Niestety "pełnokrwiste" programy muszą być pisane pod konkrentą architekturę i system

budda86   9 #20 18.09.2014 14:50

@zxcV5 (niezalogowany): Akurat w Qt całkiem przyjemnie się pisze, i mówię to jako javowiec ;)

e X t 7 3   9 #21 18.09.2014 14:51

W końcu prawdziwy OS na urządzenia mobilne dla "Kowalskiego'. Obecnie Android wprowadza takie obostrzenia, że to zaczyna być mocno wkurzające. To zaprzecza idei Linuksa. Przykładowa kwestia 'przegrzewania się' smartphonów, np. Samsungi S4, S5, LG G2, G3, Sony Z1, Z2 i zapewne Z3 ... to nie kwestia przegrzewania sie układów, a polityki jaką narzucająca moduły jądra wprowadzane do kernela przez producentów. Przykładowy Samsung - nabyłem tu S4 i po 5-10 minutach grania/mocnego obciążenia procesora wydajność spadnie do ok 50 % ... a wynika to z modułu DVFS i powiązanej z nim usługi. Działa to tak, że niezależnie od schedulera CPU [raczej stosowany jest CFS - to akurat dobrze] i jego governora, kernel po uzyskaniu odpowiedniej temperatury zaczyna undervolting i obniżenie częstotliwości CPU oraz co gorsze GPU. Jak się chcecie przekonać jak to działa uruchomcie benchmark Epic Citadel tak z 3-5 x ... juz po trzecim powinno następować stopniowe obniżenie wydajności ... dla Snapdragona 600 z 1.89 do ... nawet 600 MHz ! a grafika z 450 do 128 MHz ! [to poniżej 1026 MHz na CPU] = tragedia - choć w przypadku G3 i Z2 jest jeszcze gorzej ;). Na szczęście da się to "odwrócić" i zapewnić Sanpdragonowi pełną moc - zgodnie z przyjętym governorem dla schedulera w kernelu Linuksa. Oczywiście wymaga to włączenia uprawnień su [root], ale da się to zrobić bez wykrycia tego przez usługi KNOX i związane z tym moduły SELinux ;). Po tym jak przejmujemy kontrole nad system w końcu można cieszyć się 'właściwie' pracującym systemem. Poniżej przykłady działania takiego smartphone`a ... wyniki wyższe od standardowych o ok 10-12 % - to jeśli smartphone jest chłodny ! i nawet do 60 % lepsze jeśli temp układu przekroczy 55 st. C ! Oczywiście w przypadku Samsungów należy bardzo uważać na wszelkie modyfikacje - tu bowiem SELInux i KNOX wykryją wszelkie modyfikacje np. kernela i "nabija" flagę knox 0x1 = utrata gwarancji. Oczywiście da się to zrobić w sposób "cywilizowany".

Co do samego kernela w Androidzie 4.4.x ... cóż kernel jest strasznie stary = 3.4.x, [w stosunku do tej wersji np. obecny 3.16.x, albo nadchodzący 3,17 zapewniłyby nawet dwukrotnie lepsze osiągi], ale konfiguracja dla galaxy jest niezgorsza ... choć da się to jeszcze usprawnić. Myślę, że responsywność dałbym rade zwiększyć tak z 3-5 x, a wydajność o ok 10-20 % ;) Tu jednak, aż mi sie odechciewa robić tego dla Androida - przy takich obostrzeniach i zamulających usługach Google to bez sensu ... co innego dla Ubuntu Touch ;). Choć Android 4.4.x jest i tak wydajniejszy od Windows Phone 8.1.

Właśnie ze względu na tego rodzaju 'problemy' z utęsknieniem czekam na Ubuntu Touch tu będzie bowiem pełna swoboda i prawdziwa wydajność Linuksa ;)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_2014-09-17-09-58...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_2014-09-16-18-38...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_2014-09-17-10-26...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_2014-09-18-13-35...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_2014-09-18-13-35...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/Screenshot_2014-09-18-13-34...

Autor edytował komentarz.
  #22 18.09.2014 15:11

Ja poczekam na debiana

Ubbaa   5 #23 18.09.2014 15:13

Ciekawe czy będą sprzedawać w Polsce i za ile ? No i oczywiście ile na baterii wytrzyma ?

aeroflyluby   14 #24 18.09.2014 15:14

Mnie natomiast zastanawia personalizacja takiego systemu. Nie chcę mieć dużego fioletowego kółka na środku ekranu blokowania z informacją o tłitach, chciałbym mieć coś innego. Dodatkowo, co jeśli liczba nowych tłitów przekroczy liczbę małych kulek na tym dużym kole :P? Uważam, że ładne w prezentacji, a jak dostaniemy ewentualnie do rąk to będziemy narzekać, że nawet koloru menu nie można zmienić. A tego od linuksa się oczekuje.

sr57be45   5 #25 18.09.2014 15:18

@e X t 7 3: Jeżeli to będzie dobry OS to doczeka się lekkich "okien?" w stylu XFCE4, czy LXDE :F czy coś na styl FVWM-Crystal i zadziała na wszystkim.

Jeżeli postęp w oszczędnych procesorach utrzyma się to do tabletów z windows x86 dodadzą część komunikacyjną.

@dthlfwp to kolejna nowość (dość praktyczna) jaką mogą zaskoczyć producenci poza ciągłym wyścigiem szybciej i więcej. ;) Kiedyś telefon zastąpi komputer do zwykłych czynności.

Autor edytował komentarz.
Uwe   2 #26 18.09.2014 15:19

@czl (niezalogowany): Nie rozumiem dlaczego mobilnego OS-a miałbyś wgrywać na inne maszynki? Nawet gdyby to miały być jakieś mocne, flagowe fony. Przecież to się kupy nie trzyma. Pierwsze: na smartach nie uruchamia się desktopowych aplikacji - nie ma takiej potrzeby. Po to się kupuje mobile (z mobilnym systemem), żeby korzystać z mobilnych apek nie obciążających zbytnio baterii itp. Drugie: jak chciałbyś mieć już jakieś bardziej zaawansowane progi, to bierzesz desktopowy OS i ciśniesz na desktopie, laptopie.

I nie piszę o sytuacji gdzie instalujemy-bawimy się-odinstalowujemy system. Normalne użytkowanie.

@eimi: No i właśnie za mocny sprzęt może być problemem w popularyzacji UT. Pewnie będą krzyczeć cenę jak za flagowca i zrażą wielu ludzi do niego.

Autor edytował komentarz.
  #27 18.09.2014 15:31

Mimo, że sam nie przepadam za Ubuntu, to jednak używałbym, bo zawsze marzyłem o prawdziwym GNU/Linuksie na smartfony. Android akurat z GNU/Linux ma tylko wspólne jądro i pare składników. Możliwości grzebania w takim Ubuntu Touch i przerabiana go byłyby ogromne i napewno zadowoliłoby to osoby lubiące grzebać przy smartfonach, a opcja podłączenia do monitora i zmiany smarfonu w normalny PC byłaby fajną opcją dla ludzi biznesu. Ja kibicuje Ubuntu Touch, bo plany ma bardzo fajnie, ciekawe czy da radę się wbić.

  #28 18.09.2014 15:43

@pocolog: Ktoś jeszcze wierzy w to że Java ma jakąkolwiek wydajność?
Idź pan do domu i wytrzeźwiej. Nikt mi nie wmówi że aplikacja na niezbyt wydajnej maszynie wirtualnej może chociaż stać obok programu kompilowanego do natywnego kodu maszynowego.

smieszek07   3 #29 18.09.2014 16:10

@e X t 7 3: Tylko zależy czy producenci , którzy wypuścili urządzenie z ubuntu touch pozwolą na jego modyfikacje bez utraty gwarancji . W przypadku urządzenia z androidem masz system w którym nie możesz pogrzebać za dużo bo tracisz gwarancję , jeszcze jak masz kiczowatą wersje andka od producenta to masakra . Nie wspominając o update o , którym dużo osób może zapomnieć .

pocolog   11 #30 18.09.2014 16:18

@Zen_Xen_ni (niezalogowany): Idz sie wybiegac bo tak cie emocje roznosza ze nie mozesz ze zrozumieniem przeczytac kilku zdan, a zamiast za rozmowe bierzesz sie za atak.
Za dyskusje juz podziekuje bo wystawiles sobie wystarczajace swiadectwo.
Zegnam ozieble

pocolog   11 #31 18.09.2014 16:20

@smieszek07: gwarancja jest dla mieczakow :D

  #32 18.09.2014 16:21

@e X t 7 3: Jeszcze lepszy jest LuneOS wcześniej OpenWebOS całkowicie oparty na C++ i aplikacje w nim łatwo pisać w tym języku, nie potrzeba Javy.
http://twojepc.pl/news31574/Open-WebOS-powraca-w-blasku-ksiezyca-LuneOS-na-horyz...

pocolog   11 #33 18.09.2014 16:36

@Uwe: jestes ksiazkowym przykladem malkontenta :D tanie telefony zle. Dobre zle.
Teraz ci napisze ze te parametry ktore podal ci @emi to srednia polka wiec cena tez nie bedzie mogla byc wygorowana i ciekaw jestem co tym razem jest nie tak :D

Uwe   2 #34 18.09.2014 16:46

@pocolog: Haha średnia półka z Unity :D @eimi podał - jak sądzę - minimalne wymagania. Pewnie nawet na takim GN 4 będzie mulić ;3

Stasiekx3   1 #35 18.09.2014 16:56

System, który właściwie tworzy dla siebie własnych klientów, którzy dodatkowo muszą mieć pojemne portfele, może mieć trudny start. Nie wiem czy ludzie są gotowi na taki OS i czy będą mieli potrzebę posiadania go. Chociaż przy prezentacji pierwszego iPhona, nikt nie widział dla niego klienterii.

KyRol   17 #36 18.09.2014 17:39

@Stasiekx3: Facet, możliwość wirtualizacji aplikacji z windy desktopowej na smartfonie może być kartą przetargową dla nie jednej firmy. A wizja możliwości zrobienia ze smartfonu tradycyjnego desktopu kusi nie jednego użytkownika. Z resztą firmy też będą miały w tym interes - można zafundować pracownikowi jednocześnie komputer ze smartfonem w jednej cenie i jednym, podręcznym urządzeniu, a takie rozwiązanie - jakie by nie było - już na dzisiaj sprawdzi się doskonale choćby w webdeveloperce... Sam ja jestem gotów nawet pozbyć się gwarancji w swojej nowiuśkiej Motoroli Moto G aby to sprawdzić w praniu.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #37 18.09.2014 17:39

@smieszek07: w przypadku Ubuntu raczej nie powinno być takich obostrzeń ... tu update będzie jak w standardowym Ubuntu = repozytorium, więc zawsze na bieżąco ;)

e X t 7 3   9 #38 18.09.2014 17:43

@sr57be45: ale Unity oparte o Qt/QML już jest bardzo lekkie ;)

https://www.youtube.com/watch?v=5tFOiXMQNag#t=101

dibo1984   3 #39 18.09.2014 18:00

Szczerze kibicuję Ubuntu Touch bo sam używam Kubuntu jednak mam wątpliwości co do kilku rzeczy:
1. Mała dostępność urządzeń (wiem, pewnie z czasem się zmieni). Chciałbym kiedyś zobaczyć wsparcie dla mojej Xperi Z1 Compact lub jakiegoś topowego kompaktowego smarta prosto od Canonicala. Bo słabo to widzę jak będą tylko same budżetowce.
2. Nie wiem czy unity poradzi sobie na małych ekranach. Nexusy do których są przystosowane raczej do małych nie należą
3. Wydajność. Mam tu na myśli baterie jak i responsywność. Niby celują w słabsze urządzenia ale nexusy raczej należą do topowych. Pamiętam jakieś pół roku temu jak wyszła pierwsza alpha czy beta. Ktoś przeprowadził testy tego samego nexusa z androidem i ubuntu touch. Nie dość że UT strasznie się przycinało to telefon na pełnym naładowaniu nie potrafił wytrzymać jednego dnia podczas gdy z androidem ta sama "zabawa" trwała dwa pełne dni. Chcę być tylko dobrej myśli że udało im się aż tak mocno poprawić i zoptymalizować UT
BTW: Czy ktoś wie czy stracę gwarancje Xperi Z1 Compact jeżeli wyjdzie instalator UT? Nawet w przypadku gdy dwa systemy będą obok siebie jak w nexusie

  #40 18.09.2014 18:01

Czy tylko ja uwazam ze kolory ubuntu sa poprostu ochydne, a ikony mdle i rozmyte?

jaskmar   7 #41 18.09.2014 18:05

Jak ja się cieszę że mam Nexusa. Teraz jeszcze trzeba mieć trochę czasu...

pocolog   11 #42 18.09.2014 18:06

@dibo1984: przed serwisem mozna zainstalowac orginalnego andka, o ile telefonu nie utopisz, ale topielca i tak nie zrobia na gwarancji ;)

Autor edytował komentarz.
  #43 18.09.2014 18:10

Nie wszystko jak na razie wygląda tak, jak w piszecie w tym newsie. Niestety nie mam Nexusa i nie testowałem, ale śledzę informacje na bieżąco. I tak:

1. Screeny z fioletowym tłem nie są już aktualne, w interfejsie systemu sporo się zmieniło. Polecam zobaczyć na YouTube filmiki przedstawiające nowsze wersje.
Jeżeli chodzi o dzielenie rdzenia z Ubuntu desktopowym, to jeszcze trochę poczekamy.
2. O ile mi wiadomo, obecnie system korzysta z jądra i sterowników Androida 4.4 (na których stoi Mir, PulseAudio, ofono i cała reszta bibliotek Ubuntu - i tu dopiero zaczyna się jedność systemów), a więc nie jest to ta sama wersja jądra Linux, co w Ubuntu 14.04 lub tym bardziej 14.10.
3. Do konwergencji pulpitu też jeszcze daleka droga - szczerze wątpię, by obecnie Ubuntu Touch miało obsługę docka i wersji desktopowej. Nie wspominając o fakcie, że Unity 8 w wersji desktopowej nawet nie doczekało się jeszcze mockupów - obecnie cały rozwój koncentruje się na telefonach (i trochę na tabletach).
4. Nigdzie nie zostało napisane, że obraz systemu, który wypuszczono dwa dni temu, trafi do producentów sprzętu (choć nie napisano też, że tak nie będzie). Po prostu opublikowano pierwszy stabilny obraz w kanale Ubuntu RTM i podejrzewam, że jeszcze kilka ich będzie. Swoją drogą dziwi mnie fakt, że na liście mailingowej nie ma żadnego datowego roadmapu uwzględniającego kolejne zamrożenia, RC-ki i wreszcie wersję stabilną.

Mimo wszystko z zaciekawieniem obserwuję rozwój sytuacji i mam nadzieję, że Canonical uda się zrealizować dalekosiężne plany, bo wizja jednego systemu na wszystkim i komputera w kieszeni jest bardzo interesująca.

mikolaj_s   13 #44 18.09.2014 18:56

Wygląda to bardzo ciekawie. Ale zobaczymy w praktyce.
Gdyby Microsoft kupił Canonical to miałby od razu to co chce osiągnąć jednolitą platformą na różne urządzeniach. ;)

kaisuj   10 #45 18.09.2014 19:19

@dthlfwp: A ja myślę, że Canonical za dużo zainwestował w ten projekt by wypuścić na rynek byle co. Jeśli w praktyce będzie to działało tak dobrze, jak zapowiada to szef Canonicala, to jestem spokojny o sukces. Dla mnie to jest releacyjne rozwiązanie. System mobilny kompatybilny z desktopowym? Szczególnie w przypadku tebletów to ogromny atut. Sam wygląd i funkcjonalność również prezentują sie lepiej niż android czy windows phone.
Moim zdaniem Canonical swoją wizją wyprzedza Microsoft o dekadę. Oby udało im się zrealizować plany.

e X t 7 3   9 #46 18.09.2014 19:47

@Odyniec_Stary: żenada - może choć raz merytorycznie będzie ? .. ale tak wiem tu potrzebna widza, a tu ci tego widać brakuje.

qnebra   6 #47 18.09.2014 19:54

Wszyscy którzy chcą wsadzić na telefony Cinnamona, MATE, KDE, Fluxbox, Gnome 2 i tym podobne zapominają o jednym. Te środowiska graficzne są kompletnie nieprzystosowane do ekranów dotykowych, zwłaszcza takich małych jak w smartfonach. Co z tego, że się uda zainstalować, uruchomić i będzie działać jak użyteczność tego będzie taka sama jak rejs statkiem z lodu po pustyni. Musiałyby zostać gruntownie przebudowane, a to wymaga nakładów pieniężnych, a na to mało kogo stać jeżeli chodzi o Linuksy.

command-dos   17 #49 18.09.2014 20:12

"Fani otwartego oprogramowania są oczywiście nastawieni entuzjastycznie, ale jest ich za mało" - za mało? Wypisujcie miasta :)

Berion   13 #50 18.09.2014 20:42

Rewelacyjny pomysł z trybem desktop i mobilnymi zależnie od rozdziałki. Uważam, że to jest przyszłość urządzeń mobilnych, kto wie czy nie desktopów przeciętnego Kowalskiego. Czy akurat z Ubuntu to czas pokaże, dobrze że Canonical jest na tyle odważne aby pójść tą drogą.

Ciekawe na ile otwarty będzie ten system, bootloader itd.

Chciałbym taki Ubuntu Edge. ;d Mam już dosyć tych obłych mydelniczek.

Latający Turban   10 #51 18.09.2014 21:04

I jak mi ktoś mi jeszcze raz powie lub napisze, że unity nie jest środowiskiem typowo tabletowym to zacznę się z niego śmiać.

  #52 18.09.2014 21:36

@Szeryfuniu: zamiast androida tak ale do uniwersalności windy jeszcze daleko

Savpether   6 #53 18.09.2014 21:38

@Odyniec_Stary: Kompromitujesz się - nick, avatar i treść Twoich komentarzy stoją na żenującym poziomie.

pocolog   11 #54 18.09.2014 21:41

@Savpether: przeciez to jest jego cel w zyciu. nie dokarmiaj go jeszcze ty bo tylko na to czeka

charper   6 #55 18.09.2014 22:00

za 20 lat będzie rok ubuntu touch kiedy to zdobędzie 1% rynku. trzymam kciuki.

Tyran6   8 #56 18.09.2014 22:02

Liczę,że będą na to jednak nakładki jak w Androidzie i że w sklepie nie będzie tyle syfu co na Zielonym Robocie.

  #57 18.09.2014 22:03

Ciekawe, kiedy będzie gotowy do zainstalowania na innych smartfonach z androidem.. Widziałbym go chętnie na moim Pentagramie Monster :)
Szanujmy się ludzie i wykażmy się mądrością :)

Odyniec_Stary   10 #58 18.09.2014 22:06

@charper: Myślisz? Ja podejrzewam, że nawet 0,5 % nie osiągnie i pozostanie ciekawostką jak Firefox OS, czy MeeGo.

tertualiana   7 #59 18.09.2014 22:11

@Odyniec_Stary: po co piszesz w wątku o Linuksowym telefonie - kto tu troluje ? Droga @redakcjo czy można go usunąć ?

Szeryfuniu   11 #60 18.09.2014 22:14

@krecina (niezalogowany): Powoli "winda" idzie w odstawkę (przynajmniej u mnie), została na dysku tylko dla jednej gry...
Nie korzystam z Auto CAD, Photoshop, programów Insertu i innych wymagających MSSQL (korzystam w pracy) na swoim komputerze, więc dla mnie bomba. Jeśli faktycznie tak będzie działać, to jest to bardzo zdrowa konkurencja dla Androida i Windows na tablecie...
Przy okazji: czym uniwersalność "windy" różni się od innych???

Autor edytował komentarz.
tertualiana   7 #61 18.09.2014 22:17

@Szeryfuniu: ja niezbędne programy windowe programy wirtulizuje

  #62 18.09.2014 22:24

@zxcV5 (niezalogowany): Liczę na to, że to będzie C++ i Qt. Java jest tak zniechęcająca, że do dziś nie chciało mi się napisać żadnej apki pod androida, a kilka pomysłów miałem. Podziwiam zapał tych, którym się chciało z tym użerać.

Odyniec_Stary   10 #63 18.09.2014 22:25

Niech to robi na własnym poletku, a nie wśród zdrowych i normalnych (w większości) ludzi. Ja się nie wpieprzam na forum linuksa z wykresami z pupy wziętymi i gadką fanboja.

Do tematu odnoszę się krótko - to będzie ciekawostka i szybko o niej zapomnimy. Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić inaczej.

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #64 18.09.2014 22:29

@Odyniec_Stary: @e X t 7 3 ma jakies powody w promowaniu linuksa (http://www.netext73.pl/) a ty jestes smiesznym malym znudzonym trolem ktory swoje kompleksy odreagowuje w ten sposob. Jasne, masz prawo, kazdy sobie radzi jak potrafi ;)

  #65 18.09.2014 22:36

@Latający Turban: Unity to tylko powłoka na ich "innowacyjnym" ze względu na responsywność serwerze 'mir'. Ale jako frontend to na pewno nie jest typowo tabletowy, tylko tworzony z naciskiem na uniwersalność i skalowalność. MS ma swoje kafelki, które też mają masę wad. Więc widać, że ciężko o ideał.

tertualiana   7 #66 18.09.2014 22:37

@Odyniec_Stary:

"Niech to robi na własnym poletku"
ma takie same prawo jak Ty hipokryto :)

" Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić inaczej"
mają coś czego nie ma konkurencja konwergencję - mobile/desktop - do tego ładne UI - jeśli będzie działać szybko i dogadają się telekomami to czemu nie ?

Nikt nie mówi że zawojują rynek ale już wypchnąć WindowsPhone z 3 miejsca mogą - szczególnie jak np. Samsung stwierdzi że to jest metoda na uniezależnienie się od Androida...

Odyniec_Stary   10 #67 18.09.2014 22:38

Doskonale wiem o jego pseudo działalności. Reklama jest płatna, więc raczej nie ma prawa tego robić na komercyjnym portalu, chyba
że dogadał się z redakcją DP.

Nie wyzywaj mnie chłopcze od trolli, bo ja tylko piętnuje tego typu psycholi na forach używając często Waszej (jego) własnej broni. Nagle jest to złe? To pomyśl jak się czują inni użytkownicy czytający codziennie spam dotyczący jego placebo kernelików i żałosne wtrącenia typu "brawo!" przy każdym newsie, szczególnie o Windows. Na innych portalach jest to samo. Tylko tam częściej dostaje bany za fanbojstwo.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #68 18.09.2014 22:45

@tertualiana: "mają coś czego nie ma konkurencja konwergencję - mobile/desktop - do tego ładne UI - jeśli będzie działać szybko i dogadają się telekomami to czemu nie ? "

Tu nie chodzi o to co ma Ubuntu i czego nie ma konkurencja, lecz o obecną sytuację rynkową. Po prostu kolejny system operacyjny nie przejdzie. Nawet WP nie jest w stanie póki co osiągnąć znaczącego udziału w rynku, pomimo posiadania dużego zaplecza technicznego i przede wszystkim finansowego. To jak Ubuntu ma się wybić? Czym? Bo kilku producentów z Chin zapowiedziało wydanie modeli z tym systemem na rodzimym rynku?

KyRol   17 #69 18.09.2014 22:53

@Odyniec_Stary:

"Nawet WP nie jest w stanie póki co osiągnąć znaczącego udziału w rynku (...) To jak Ubuntu ma się wybić? Czym?"

Czym? Prosta sprawa, przeczytaj post #36 http://www.dobreprogramy.pl/Ubuntu-Touch-juz-gotowe-ale-na-pierwsze-telefony-z-t...

Biznes nie potrzebuje rozrywkowych zabawek, część użytkowników też smartfona nie ma za zabawkę, a za komputer z telefonem, doskonałym zaprzeczeniem koncepcji telefonu z komputerem jest wp.

Autor edytował komentarz.
chlebaczeq   2 #70 18.09.2014 22:53

mogliby w koncu zrobic ubuntu dzialajace na dell v8p z wsparciem na wifi i bootowaniem z sd :3

tertualiana   7 #71 18.09.2014 22:54

@Odyniec_Stary:
"To jak Ubuntu ma się wybić? Czym?"

Tak samo jak robią to startupy - pokazują że coś potrafią a później wykupuje ich jakaś duża rybka.
W przypadku Canonical wystarczyłoby strategiczne partnerstwo z np. Samsungiem - oczywiście to tylko pod warunkiem że ich telefon/OS będzie dobry (w WP nikt nie ma ochoty się pakować znając historię Windows na desktopie)

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #72 18.09.2014 23:04

@KyRol: Biznes to przede wszystkim wciąż ledwo zipiące BlackBerry i nawet Iphone, który zabawką jak najbardziej jest..
A jeśli ktoś będzie chciał urządzenia 2w1, to wybierze raczej tablet z Windows 8.1.

chlebaczeq   2 #73 18.09.2014 23:07

@tertualiana: wystarczy ze pojda w strone sprzetu ktory dostarczaja firmy z windows 8 (tablety x86), im bedzie przyjemnie pisac i sens to bedzie mialo jakis np jakis tablet na baytrail z wyborem windows/linux zaleznie co kto potrzebuje, milo bym widzial wspolprace z chinczykami na oryginalnych czesciach |koszta w dol a jakosc ta sama przy dobrym serwisie|

KyRol   17 #74 18.09.2014 23:10

@Odyniec_Stary: Ale po co? Na Ubuntu Touch można wirtualizować aplikacje z windy desktopowej, a koszt licencjonowania takiego Ubuntu Touch raz, że jest niższy, a dwa, że firmom daję większą swobodę, nie trzeba przepłacać za licencje które ściągają limitację podłączenia np. iluś tam drukarek czy tam komputerów w sieci. Do tego odpada koszt usuwania usterek programowych/serwisowania sprzętu. Jest to embbeded, który się nie psuje bo nie da się zaszaleć z grzebaniem i destabilizacją systemu.

Autor edytował komentarz.
chlebaczeq   2 #75 18.09.2014 23:16

to po co sie klocicie skoro powinien byc po prostu ubuntu dostosowany do wszystkich tabletow x86 tak samo jak windows w wiekszosci i kto chce to wybiera a chca zarobki z swojego tableta to robia mutacje roznych tabletow i wypuszczaja jako swoje ;p a na telefony i tak moga w miedzyczasie robic nic nie stoi na przeszkodzie

Odyniec_Stary   10 #76 18.09.2014 23:22

Ja miałem na myśli kupno tabletu z HDMI i podłączeniem go w razie potrzeby pod monitor. Tym samym użytkowaniem jak normalny PC.
Takie rozwiązanie dla firmy jest na pewno korzystniejsze, bo mamy natywne wsparcie aplikacji, nie wirtualnie.

  #77 18.09.2014 23:23

@dthlfwp: 'Nie wierzę w to, żeby to mogło wypalić.'
To se poszukaj komentarzy z czasów gdy google ogłosiło prace nad Androidem. Nikt poza nimi w to nie wierzył, bo na rynku dominował Symbian.
A teraz jak to wygląda, to chyba nie trzeba nikogo uświadamiać...

KyRol   17 #78 19.09.2014 00:21

@Odyniec_Stary: Z tabletu nie zadzwonisz, nie napiszesz sms. Nawet jeśli - wzbudzi to salwę śmiechu w otoczeniu... Koszt tabletu ze smartfonem dokupionym oddzielnie może z niemała uderzyć po budżecie. Poza tym wirtualizacja nie musi być tak kompromisowa jak ci się wydaje...

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #79 19.09.2014 00:37

@KyRol: Wiem jak działają programy uruchamiane poprzez Wine. To jest proteza.

  #80 19.09.2014 00:57

"Ubuntu Touch wykorzystuje ten sam rdzeń systemu co desktopowe Ubuntu, więc w teorii bez problemu oba systemy powinny uruchamiać to samo oprogramowanie."

Wow! I to jest cos - w koncu jakas rewolucja w funkcjonalnosci (jak na Ubuntu Touch pojda aplikacje desktopowe, to i Wine, i aplikacje z Windy - czyli cos o czym Microsoft w Windows Phone zaczyna dopiero przebakiwac). Moj nastepny telefon bedzie obslugiwal Ubuntu Touch :).

  #81 19.09.2014 01:06

To moze byc pierwszy smartfonowy system, na ktorym da sie uruchomic Crysis'a :)).

KyRol   17 #82 19.09.2014 01:39

@Odyniec_Stary: XD Od kiedy Wine jest powiązane z wirtualizacją? W Ubuntu można się posługiwać takimi rozwiązaniami jak VMware, Citrix ICA, m$ ADP. Nie wiem które zostanie zaimplementowane w Ubuntu Touch, ale napewno nie będzie to Wine XD

chlebaczeq   2 #83 19.09.2014 05:49

@KyRol: bedzie hehe

e X t 7 3   9 #84 19.09.2014 06:20

@Odyniec_Stary: ty nie masz za grosz jakiegoś obiektywizmu ? Bo wiedzy na pewnie nie - wypowiedź nt. Wine juz mnie rozbiła :P to już nawet nie nie jest brak wiedzy, to brak umiejętności logicznego rozumienia stanu rzeczy :)

render   2 #85 19.09.2014 13:05

@tertualiana: A dlaczego byłoby znacznie lepiej? Uzasadnij proszę swoją wypowiedź.

Co do treści artykułu to pożyjemy i zobaczymy co z tego wyniknie :-)

tertualiana   7 #86 19.09.2014 13:10

@render:
a) bo Ubuntu jest otwartoźródłowe
b) Ubuntu jest znacznie ładniejsze (no dobra subiektywne)
c) nie ma durnych limitów AppStore
d) MS już wystarczy jeden Monopol
e) idea konwergencji jest bardzo ciekawa i fajnie żeby się przyjęła

Berion   13 #87 19.09.2014 13:11

@Odyniec_Stary: Nie znam się, ale się wypowiem, nie? Wine to nie jest emulator i to też nie Windowsa tylko WinAPI, a nie wirtualizator, który to z kolei nie ma nic wspólnego z wirtualizowaniem środowisk. :P

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #88 19.09.2014 15:15

@e X t 7 3: Ty mnie rozbijesz dopiero jak zaprzestaniesz trollowania. Nic poza tym nie jest mnie w stanie w osobniku takim jak ty zaskoczyć.

Odyniec_Stary   10 #89 19.09.2014 15:16

@Berion: Potwierdzam ;)

smieszek07   3 #90 19.09.2014 15:45

@e X t 7 3: Tylko ciekawie po ile będą urządzenia i jak się sprawdzi w praktyce . Drugą kwestią jest Mir jak się sprawdzi w wersji mobilnej . Podoba mi się natomiast gesty w ubuntu touch lepiej dopracowane niż w android .

e X t 7 3   9 #91 19.09.2014 17:28

@Berion: z tym "osobnikiem" nie warto dyskutować on nie ma zielonego pojęcia o IT ;)

e X t 7 3   9 #92 19.09.2014 17:33

@smieszek07: hmm ceny to ok 290 usd za wersje Meizu MX4 z 16 GB storage i ok. 390 usd za wersje z 64 GB. Zatem w Polsce odpowiednio ok. 1160 i 1560 zł - jak znam życie bliżej 1199 i 1599 :P [z podatkiem VAT]. Tak "szumią wierzby", ale jak będzie w praktyce przekonamy się na przełomie grudnia/stycznia ;)

Autor edytował komentarz.
  #93 19.09.2014 17:55

@zxcV5 (niezalogowany): Proste aplikacje w Qt można wykonać używając wyłącznie QML + JavaScript

  #94 19.09.2014 17:59

@pocolog: Qt to już są "gotowe klocki"

smieszek07   3 #95 19.09.2014 20:10

@e X t 7 3: To jednak pozostanę przy wyborze tableta z andkiem :) . Ceny kosmiczne jak na polskie możliwości .

pocolog   11 #96 19.09.2014 20:19

@smieszek07: przeciez to mocno srednia polka cenowa... moim zdaniem wprowadzajac nowy system nie ma sensu isc droga firefoxos i celowac w dolna polke cenowa bo skonczy sie na takiej samej nieuzasadnionej krytyce ;)

smieszek07   3 #97 19.09.2014 20:23

@pocolog:Za 1k już masz smart tv , a ten tablet ponad 1k kosztuje , tylko pytanie kogo będzie na to stać

pocolog   11 #98 19.09.2014 20:54

@smieszek07: za 1k mozesz kupic rower albo narty i na obu uprawiac sport. nie rozumiem twojego przykladu.
jesli chodzi o ceny to wejdz na jakas strone i sprawdz sobie ceny nowego sprzetu - nie tego z komisu, albo sprzed kilku lat.

Tyran6   8 #99 20.09.2014 00:04

@smieszek07: I tak gesty najlepsze są w BlackBerry 10 lecz Ubuntu Touch ciekawie się prezentuje. Szkoda tylko, że modele z tym systemem będą robić "niepewni" producenci. Niepewni, czyli tacy którzy mogą chcieć zbierać o nas dane. W Chinach z tego ponoć słyną.

Tyran6   8 #100 20.09.2014 00:19

@e X t 7 3: Wiadomo kto ma produkować te smartfony jeśli chodzi o bardziej znanych producentów z Chin? Sądzisz, że w Polsce będą oficjalnie dostępne?

e X t 7 3   9 #101 20.09.2014 01:21

@Tyran6: Meizu [tu MX4]- to Chiny [pewniak] oraz w Europie BQ [Hiszpania] co do reszty nie ma potwierdzenia, więc na teraz nie będę spekulował ... ale ponoć więksi |gracze" są zainteresowani.

Tyran6   8 #102 20.09.2014 15:20

@e X t 7 3: Meizu od zawsze mi się podobało, tylko że nigdy go na żywo nie widziałem, bo to model niedostępny praktycznie w Polsce. Fajnie by było gdyby ta marka zawitała do nas. Ten MX 4 to będzie identyczny jak wersja z Androidem rozumiem?
O BQ nigdy nie słyszałem ale na Youtubie widziałem jeden filmik z modelem tego producenta z Ubuntu i z wyglądu jest gorszy od Meizu.
Dobrze by było jakby Ubuntu Touch podjęło walkę z WP, bo BlackBerry 10 mimo, że jest super to jakoś nie może się przebić. Pewnie duża w tym zasługa słabych parametrów danych modelow i ich wysoka cena względem Androida.

e X t 7 3   9 #103 20.09.2014 16:13

@Tyran6: Bawiłem się Meiuzu MX3 z dualbootem,: Android i Ubuntu Touch - działał genialnie ten telefon i fajnie wyglądał ... jedynie ekran mógłby mieć lepszej jakości = przyzwyczaiłem się do AMOLED`ów i brakuje mi czerni na słabszych IPS`ach - tu jedynie LG G2 ma w miarę ekran [G3 to koło tego nawet "nie stał"], ale i tak czerń to szarość - nie wspominam o Sony serii Z bo tu to już tragikomedia ;). Sam jestem ciekaw tego MX4 - ponoć ci co widzieli mówią ze genialny ;)

Tyran6   8 #104 20.09.2014 20:21

@e X t 7 3: Ja już nic nie kupię z Androidem, więc liczę na jakiś tablet z Ubuntu (Windows mnie nie przekonuje. Zresztą fona z tym systemem również chętnie kupię, pod warunkiem ekranu 4,5" i mniej :)

PS. Opłaca się kupować komputer stacjonarny, żeby odpalić Ubuntu? Ogólnie to nie gram w nic, jakiś skomplikowanych programów nie używam, a laptop już jest dosyć stary. Tylko nie wiem, czy nawet komputer za 2000 zł nie jest wystarczający do takich wymagań. No i... Składak czy gotowy, a jeśli składak to jakich części szukać (chodzi mi o producentów), żeby nie było problemów ze sterownikami?
Ewentualnie w niedalekiej przyszłości może być potrzebny do zastosowań księgowych :D chociaż nie wiem jeszcze co mi do tego byłoby potrzebne.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #105 20.09.2014 21:17

@Tyran6: Co do Androida .. nie jest taki zły [na pewno lepszy od Windows Phone, ale do Ubuntu nie będzie miał szans - wydajność, responsywność] uważaj teraz na płyty - nowe MSi tu będą działać bez problemu, ale wyrodzili updatowanie "biosu" = płyt z UEFI ... przez Windows = paranoja. W zasadzie nie ma już sprzętu jaki by nie działał - najnowsze kernele i masz wszytko ;)

Autor edytował komentarz.
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.