Zasada Pareta na blogu DP

Każdy kto zajmował się kiedyś ekonomią, metodami ilościowymi, ekonometrią, zarządzaniem lub logistyką na pewno słyszał o zasadzie Pareta. Zasada ta w znacznym uproszczeniu mówi, że 20% przyczyn generuje 80% skutków lub, że z 20% badanych obiektów związane jest 80% pewnych zasobów. W logistyce magazynowej, która jest przedmiotem moich studiów zasadę ta przybiera następującą postać: 20% towarów w magazynie generuje 80% zysków.

Popularyzacja nauki - TOP 10 serwisów

Witam wszystkich w moim dzisiejszym wpisie, w którym przedstawię Wam moją, subiektywną listę 10 najlepszych polskich serwisów, których celem jest popularyzacja nauki. Od razu zaznaczę, że trzy z nich zamiast lub oprócz standardowych artykułów oferują również podcasty oraz, że pominąłem naukowe kanały na YouTube, ponieważ na temat dobrych, polskojęzycznych kanałów w tym serwisie planuje napisać oddzielny wpis.

Aplikacje, które zachęcą do wyjścia z domu

Witam wszystkich w ten ciepły majowy dzień. Z racji trwającego właśnie długie weekendu chciałbym przedstawić Wam 5 aplikacji, które potrafią zmotywować do wyjścia z domu czy to na dłuższy spacer czy też na wycieczkę rowerową. Nie przedłużając zbytni przejdźmy już do moich dzisiejszych propozycji.

Ingress

Świetna gra od studia Niantic, która zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Players Choice Awards w roku 2014. Ingress zaliczyć można do gatunku gier strategicznych.