Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Zasada Pareta na blogu DP

@PREZESKICZasada Pareta na blogu DP11.05.2018 03:13

Każdy kto zajmował się kiedyś ekonomią, metodami ilościowymi, ekonometrią, zarządzaniem lub logistyką na pewno słyszał o zasadzie Pareta. Zasada ta w znacznym uproszczeniu mówi, że 20% przyczyn generuje 80% skutków lub, że z 20% badanych obiektów związane jest 80% pewnych zasobów. W logistyce magazynowej, która jest przedmiotem moich studiów zasadę ta przybiera następującą postać: 20% towarów w magazynie generuje 80% zysków. Co więcej zasada Pareta stanowi również podstawę bardzo popularnej w gospodarce zapasami klasyfikacji ABC. Ja natomiast w moim dzisiejszym wpisie postanowiłem sprawdzić czy zasada Pareta zadziała w przypadku strony głównej naszego bloga, ponieważ jestem zwolennikiem hipotezy, że działa ona w naprawdę wielu z życia wziętych przypadkach.

Źródło: Wikipedia.org
Źródło: Wikipedia.org

Założenia wstępne

Na każdej stronie bloga mamy 10 wpisów. Mój eksperyment zostanie przeprowadzony na grupie kontrolnej 10 pierwszych stron, co daje nam 100 wpisów. Wybrałem taką ich liczbę, ponieważ wydaje mi się ona miarodajna oraz pozwoli uniknąć niepełnych procentów w wynikach. Wykorzystywane przeze mnie dane przedstawiają stan bloga na dzień 10.05.2018 i godzinę 23:45. W moich rozważaniach za przyczyny uznałem autorów wpisów natomiast za skutki poszczególne artykuły. Tak, więc teza którą będę sprawdzał brzmi: 20% autorów na blogu DP generuje 80% wpisów. Oczywiście wartości tych nie ustala się na sztywno i można je zmienić. W pewnym projekcie na uczelni spotkałem się na przykład z założeniem, ze 35% dostawców generuje 70% materiałów wchodzących do obiektu. Dlatego też postanowiłem przyjąć możliwość, że proporcja 80%/20% może ulec pewnym odchyleniom. Powiedzmy maksymalnie o te plus/minus 10 - 15 punktów procentowych. Skoro mamy to już ustalone założenia czas przejść do obliczeń.

Arkusz Excela ze wszystkimi obliczeniami dostępny jest tu.

Algorytm postępowanie

Zliczanie

Zaczynamy od najbardziej pracochłonnej części pracy czyli zliczania liczby wpisów dodanych przez danego autora, jest to tak zwany spis z natury.

651748

Nasza lista wygląda aktualnie tak i póki co posortowana jest w zależności od momentu pojawienia się pierwszego artykułu danego blogera podczas zliczania. Tutaj taka mała dygresja. Jeśli zrobiłem literówkę w czyimś nicku to bardzo przepraszam ;).

Sortowanie w kolejności malejącej

Następnym krokiem będzie posortowanie autorów według liczby ich wpisów.

651752

Jak widzicie lista została już posortowana. W tym miejscu chciałbym pogratulować @lordjahu, @DewX, @wojtekadams oraz @macminik ogromnej ilości świetnych wpisów w ciągu ostatniego półtora miesiąca.

Obliczenie udziału procentowego

Teraz przyszedł czas na obliczenie udziału procentowego wpisów każdego z blogerów w ich ogólnej liczbie. Tutaj sprawa będzie bardzo prosta, ponieważ nasza próba liczy 100 pozycji.

651756

Obliczenie wartości skumulowanej

Nadszedł czas na ostatni krok obliczeniowy czyli określenie procentowej wartości skumulowanej dla każdej pozycji. I oto mamy ostateczny wygląd naszej listy.

651759

Analiza wyników i wnioski

Czas na bardzo ważną część naszego eksperymentu czyli analizę wyników. Jak widać, gdy zaznaczymy sobie kolorem szarym autorów którzy wygenerowali 80% wpisów ich liczba będzie wynosiła 18.

651762

A jak wiadomo liczba 18 stanowi aż 47% liczby 38. Czyli tutaj nasza zasada Pareta poległa. Możemy jeszcze spróbować lekko skorygować nasze założenia i przyjąć, że do grupy szarej zaliczamy tylko tych, którzy napisali ponad jeden wpis. Jest to uzasadnione tym, że zaliczanie osób, które napisały tylko jeden wpis do grupy generujących większość materiałów na blogu jest nielogiczne. Wtedy nasza lista będzie wyglądała tak:

651764

Możemy z niej odczytać, że 13 blogerów wygenerowało 75% wpisów. 13 z 38 daje nam dokładnie 34%.

Podsumowując nie udało nam się uzyskać dokładnego stosunku 80/20, ale za to możemy śmiało powiedzieć, że 34% blogerów tworzy 75% wpisów, które trafiają na stronę główną bloga DP. A wartości te spełniają nasze początkowe założenia. Można, więc powiedzieć, że w tym przypadku zasada Pareta zadziałała.

I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego niecodziennego wpisu. Standardowo dziękuję wszystkim za uwagę, czekam na Wasze komentarze i zachęcam Was do zapoznania się ze spisem treści mojego bloga.

InternetHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
adawaddwadadawdawd
27 gru 2022saaelau0
ertwerty sdbghd dfghgh
2 sty 2023alleventsfree0
asdasdasdasdasasd
2 sty 2023kelar0010
Komentarze (38)