25-lecie AVASTa — historia małej firmy, która odniosła międzynarodowy sukces

Strona główna25-lecie AVASTa — historia małej firmy, która odniosła międzynarodowy sukces
17.10.2013 10:22
Kuba Pawlak
Kuba Pawlak

Premiera najnowszych wersji aplikacji zabezpieczających firmy AVAST Software już za nami. My mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji prasowej w Pradze, w której najważniejsze osoby odpowiedzialne za rozwój firmy odpowiadały nam nie tylko o najnowszych produktach zabezpieczających, ale również w pigułce przedstawiły nam najważniejsze momenty firmy na przestrzeni ostatnich 25 lat. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ jest to historia osób, które swoim talentem i determinacją potrafiły nie tylko stworzyć dobry darmowy produkt, ale również zarobić na nim setki milionów dolarów.

bEJcYUxx

Fundamenty firmy AVAST powstały w 1988 roku. To właśnie wtedy czescy pracownicy naukowi Eduard Kucera oraz Pavel Baudis natknęli się po raz pierwszy na wirusa Vienna i rozpoczęli misję zabezpieczania komputerów przed złośliwym oprogramowaniem. Pierwszy duży sukces AVAST odnotował w 1997 roku gdy amerykańska firma McAfee zdecydowała się wykorzystać w swojej linii produktów antywirusowych czeski silnik zabezpieczający. McAfee wprowadziło nawet do swoich rozwiązań logo z napisem „napędzany przez silnik avast!”. Cztery lata później, a dokładnie 1 czerwca 2001 roku, ALWIL Software udostępniło na rynku darmowe rozwiązanie antywirusowe dla użytku domowego. Minęło 30 miesięcy od daty pierwszej rejestracji i darmowa wersja avast! zyskała milion użytkowników. Niewątpliwie zasługą takiego wyniku było zaoferowanie w darmowym programie antywirusowym takich samych rozwiązań, jakie inne firmy oferowały w produktach płatnych

Założyciele firmy AVAST — Eduard Kucera oraz Pavel Baudis
Założyciele firmy AVAST — Eduard Kucera oraz Pavel Baudis

W 2007 roku firma osiąga 40 milionów zarejestrowanych użytkowników avast!, zatrudniając 38 pracowników, co oznacza, że na jednego pracownika przypadał milion użytkowników. Rok później dochodzi kolejnych 10 mln użytkowników, a AVAST skupia się na międzynarodowym wsparciu i sprzedaży. W 2010 roku udziałowcem firmy staje się Summit Partners, który inwestuje 100 milionów dolarów w akcje mniejszościowe spółki. Avast! osiąga 130 milionów zarejestrowanych użytkowników i udostępnia nowe linie produktów z serii avast! 5.0, wyposażone w nowy silnik antywirusowy, opcjonalną zaporę ogniową działającą w tle oraz moduł strefy izolowanej Sandbox służący do wirtualizacji procesów.

Budynek głównej siedziby firmy AVAST w Pradze
Budynek głównej siedziby firmy AVAST w Pradze

Dzisiaj AVAST zatrudnia ponad 300 specjalistów w swojej centrali w Pradze (Czechy) oraz oddziałach w Austrii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, a z programów avast! korzysta blisko 200 milionów komputerów PC, Mac i urządzeń Android. W ramach przypomnienia, AVAST świętując srebrną rocznicę wydał nowe wersje swoich programów zabezpieczających avast! Free Antivirus 2014, avast! Antivirus Pro 2014, avast! Internet Security 2014 oraz avast! Premier 2014. Wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcam do sprawdzenia najnowszych wersji programów, w których wprowadzono sporo zmian i innowacyjnych funkcji. Na koniec mała ciekawostka. W ciągu pierwszych 24 godzin darmowa wersja programu została zainstalowana na blisko 1 mln komputerów na całym świecie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEJcYUyv