30 kwietnia na terenie Unii Europejskiej znacząco potanieje roaming

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Od lat Unia Europejska zmierza do ujednolicenia systemu płatności za połączenia objęte roamingiem, oczywiście w obrębie państw członkowskich. Wiemy, że na przyszły rok planowane jest całkowite ich zniesienie. Niemniej początek zmian czeka nas już za kilka dni.

30 kwietnia rozpocznie się bowiem okres przejściowy pomiędzy stosowaniem dotychczasowych stawek za roaming a kolejnym etapem zmian w przyszłym roku. Oznacza to istotną redukcję opłat, jakie przyjdzie płacić obywatelom państw członkowskich UE za usługi telekomunikacyjne poza państwem, w którym działa operator.

W praktyce oznacza to, że już za 4 dni maksymalna opłata, jaką będą mogli pobierać operatorzy za usługę roamingu wyniesie równowartość 5 centów (21 groszy) za minutę połączenia telefonicznego, 2 centy z SMS-a (9 groszy) oraz 5 centów za megabajt danych. Oznacza to obniżki w stosunku do dotychczasowych regulacji o kolejno 14, 4 i 15 centów, co pozwoli na zauważalne oszczędności.

Taki cennik pozostanie obowiązujący aż do czerwca przyszłego roku. Wówczas bowiem zacznie obowiązywać ostatni etap integracji europejskich rynków telekomunikacyjnych, co oznacza, że zniesione zostanie naliczanie jakichkolwiek dodatkowych opłat za korzystanie z usług telekomunikacyjnych poza państwem, w którym numer został zarejestrowany.

© dobreprogramy