Roaming w UE i Fair Use: kiedy naruszamy zasady uczciwego korzystania?

Roaming w UE i Fair Use: kiedy naruszamy zasady uczciwego korzystania?

15.05.2017 20:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 czerwca zaczynają obowiązywać nowe zasady dotyczące roamingu w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Księstwie Lichtensteinu i Islandii. Wcześniej prezentowaliśmy już zaktualizowane cenniki polskich operatorów. Nie można jednak zapominać, że ich obowiązywanie nie jest bezwarunkowe. Konieczne jest bowiem przestrzeganie zasad Fair Use.

Co to jest Fair Use?

Fair Use to obowiązujące korzystających z roamingu zasady, które mają zapobiec nadużyciom. Gdyby nie one, możliwy byłby na przykład scenariusz, w którym użytkownik z kraju, w którym stawki za minutę połączenia są wyższe, korzystałby na co dzień z operatora z kraju, gdzie stawki są niższe. Na przykład polski Orange w ogóle zrezygnował z naliczania dodatkowych stawek, przez co np. mieszkaniec Niemiec, gdzie stawki są hipotetycznie wyższe, mógłby na co dzień w swoim kraju korzystać z usług polskiego operatora. I płacić mniej.

Jakie są zasady Fair Use?

Jak możemy przeczytać w wydanym przez Komisję Europejską informatorze, nadrzędną i najbardziej ogólną zasadą jest to, jak długo korzysta się z roamingu. Reguły Fair Use zostaną naruszone, jeśli użytkownik więcej czasu spędza za granicą, korzystając z usług rodzimego operatora, niż we własnym kraju.

To jednak nie jedyne czynniki. Naruszeniem Fair Use może być także sytuacja, w której karta SIM, wykorzystywana głównie do roamingu pozostaje przez dłuższy czas nieaktywna. Unia Europejska zabezpieczyła się też przed wykorzystaniem wielu kart SIM – operator może uznać za naruszenie FU wykorzystanie w roamingu wielu kart (także w różnych urządzeniach) zarejestrowanych na jednego użytkownika.

Co, jeśli naruszę Fair Use?

Jeśli operator uzna, że użytkownik narusza Fair Use, to w pierwszej kolejności ma go obowiązek o tym poinformować, jednak tylko na podstawie analizy 4-miesięcznej aktywności. Dopiero po takim czasie w ogóle możliwe jest określenie, czy użytkownik nadużywa nowego roamingu w UE. Jeśli tak, to operator nawiąże kontakt z użytkownikiem w celu wyjaśnienia sytuacji w ciągu maksymalnie 14 dni.

Jeśli użytkownik nadal częściej będzie wykorzystywał numer za granicą, niż w swoim kraju, to nałożone zostaną na niego dodatkowe opłaty w wysokości maksymalnie 3,2 eurocentów za minutę połączenia i 1 eurocenta za SMS-a. Maksymalna dodatkowa opłata za transmisję danych wyniesie 7,7 euro i będzie się zmniejszała z każdym rokiem obowiązywania nowych zasad, aż do 2,5 euro za gigabajt w styczniu 2022 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także