47 tysięcy aplikacji dla BlackBerry wydał jeden deweloper, App World jest mały i pełen śmieci

21.08.2013 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

BlackBerry chwyta się wszelkich możliwych sposobów aby zachęcić deweloperów do tworzenia aplikacji dla swoich urządzeń mobilnych. Organizowane są akcje, w których za aplikację firma płaci 100 dolarów. W styczniu Świat obiegła wiadomość o 15 tysiącach nowych pozycji w BlackBerry App World, które powstały podczas trwającego jeden weekend (37,5 godziny) portathonu (maratonu portowania aplikacji z Androida). A wszystko po to, aby spełnić obietnice CEO BlackBerry, Thorstena Heinsa, że w dniu premiery urządzeń z BlackBerry 10 w sklepie znajdzie się 100 tysięcy aplikacji… Niedługo przed premierą firma nieco spuściła z tonu i obiecywała już tylko 70 tysięcy.

Obraz

Wyścig na liczbę aplikacji w sklepie trwa i nikt nie chce zostać w tyle. I tak Apple może pochwalić się prawie milionem aplikacji w App Store, Google Play ponad milionem, Windows Phone Store 170 tysiącami... a BlackBerry App World stara się, aby tego ostatniego przegonić — ma co prawda 250 tysięcy aplikacji dla wszystkich wersji systemu BlackBerry (co oznacza, że wiele z nich się powtarza), ale dla najbardziej liczącego się obecnie BlackBerry 10 jedynie 120 tysięcy. Niestety, rozbudowa za wszelką cenę może drogo kosztować (o czym już przekonał się Google Play).

Jeśli mamy ograniczoną ilość czasu, możemy postawić albo na ilość, albo na jakość. BlackBerry, przyjmując aplikacje do sklepu, niestety najwyraźniej postawił na to pierwsze. Zaraz znaleźli się deweloperzy, którzy z tego (i możliwości umieszczenia aplikacji w sklepie za darmo) czerpią pełnymi garściami. Doskonałym przykładem jest firma S4BB z Hongkongu. Ma ona na koncie, lekko licząc, 47 tysięcy aplikacji na różne wersje systemu BlackBerry. Niektóre z nich mogą się rzeczywiście przydać, ale większość stanowią paczki emotikonów, fonty, audiobooki (?), przewodniki po miastach czy podstawowe narzędzia, jak latarka, lusterko czy monitor WiFi, których napisanie wprawionemu programiście wcale nie zajmie dużo czasu. Niedawno Mippin chwalił się umieszczeniem w App World 17 tysięcy aplikacji, które w większości stanowią czytniki RSS. Tacy deweloperzy przekłamują statystyki sklepu, a w skali jednak niewielkiego BlackBerry App World mają istotny, negatywny wpływ na ogólny odbiór platformy i kontroli jakości… niektórzy twierdzą, że w tym sklepie jest ona zerowa.

Windows Phone Store może więc być spokojny o swoją trzecią pozycję — kolekcja aplikacji dla BlackBerry 10 mu nie zagraża.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)