r   e   k   l   a   m   a
reklama

7 urodziny Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Mozilla świętuje dziś 7 urodziny Firefoksa - przeglądarki, która jako pierwsza zagroziła dominacji Internet Explorera.

Firefox 1.0 został wydany 9 listopada 2004 roku, o czym pisaliśmy wówczas na łamach portalu. Początkowo nowa przeglądarka Mozilli miała nazywać się Phoenix (feniks) jednak nazwa okazała się zastrzeżona. Fundacja zmieniła więc nazwę na Firebird (ognisty ptak), jednak i ona okazała się sporna. Ostatecznie zdecydowano się więc na Firefoksa, czyli pandę małą - często błędnie tłumaczoną jako ognisty lis.

Warto przypomnieć, że Firefox 1.0 oferował jak na tamte czasy naprawdę sporo. Wśród jego zalet wymieniano przeglądanie stron w kartach, obsługę kanałów RSS, bezpieczny menedżer haseł i obsługę stron tworzonych wyłącznie z myślą o IE. Przeglądarka zapewniała także obsługę rozszerzeń, blokowanie wyskakujących okienek i była o wiele bezpieczniejsza od dziurawego Internet Explorera. Firefox był także od samego początku projektem działającym na wielu różnych platformach, w tym na Windows (od 95 do XP), Mac OS X, Linux, BSD i Solaris. Firefox bardzo szybko zyskiwał na popularności - po niecałych 3 miesiącach przeglądarka Mozilli została pobrana ponad 20 milionów razy, a rok po premierze korzystało z niej już 11% Internautów.

Mozilla ujawniła, że wydana kilka dni temu przeglądarka Firefox 8 jest około 32 razy szybsza od swojego protoplasty. Można ją pobrać z naszego portalu w wersjach dla systemu Windows, Linux i Mac OS.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial