9.9.9.9 – nowy serwer DNS dla każdego ma zadbać o bezpieczeństwo lepiej niż 8.8.8.8

9.9.9.9 – nowy serwer DNS dla każdego ma zadbać o bezpieczeństwo lepiej niż 8.8.8.8

9.9.9.9 – nowy serwer DNS dla każdego ma zadbać o bezpieczeństwo lepiej niż 8.8.8.8
20.11.2017 11:48

Jeśli nie ufacie swoim dostawcom Internetu w kwestii prywatnościzapytań do serwerów DNS o nazwy domen, można zawsze skorzystać znajwiększego na świecie publicznego serwera Google, słynnego8.8.8.8. A co, jeśli w dodatku nie ufacie Google? Już dziś możeciew ustawieniach DNS systemu operacyjnego czy routera wpisać adres IP9.9.9.9. To nowa publiczna usługa DNS o nazwie Quad9, udostępnionaprzez Global Cyber Alliance (GCA), która nie tylko zapewnić mainternautom najwyższy poziom prywatności, ale też najwyższypoziom bezpieczeństwa.

Starsi internauci mogą zadumać się nad adresem IP zaczynającymsię od dziewiątki. Tak, to blok /8, który w 1992 roku wzięłosobie IBM – całe 16,7 mln adresów. Teraz jeden z tych adresów, oszczególnej, łatwej do zapamiętania postaci, został oddanyusłudze Quad9, dostępnemu każdemu internaucie resolwerowi DNS,który nie tylko rozwiązuje nazwy domen, ale też sprawdza je wbazie zagrożeń IBM X-Force, liczącej dziś 40 miliardów wpisów.

Operator Quad9 zapewnia, że zapytaniami nie będą karmione żadneusługi Big Data, że nie będzie przechowywać żadnych danychpozwalających na zidentyfikowanie użytkowników ani teżskorelowanie ich z dostępnymi informacjami z innych źródeł – codziś jest niestety dość częstą praktyką dostawców Internetu,wykorzystujących informacje o zapytaniach użytkowników dobudowania ich marketingowych person.

Czy jednak faktycznie można wierzyć w takie zapewnienia? Googlew odniesieniu do swojego 8.8.8.8 mówi to dokładnie to samo, mimo żefirma z Mountain View siedzi głęboko w biznesie gromadzenia danycho internautach. W wypadku 9.9.9.9 trzeba pamiętać, że za GlobalCyber Alliance stoją londyńska policja (City of London Police) oraznowojorska prokuratura okręgowa (District Attorney of New YorkCounty). Ich celem ma być oczywiście walka z cyberzagrożeniami,szczególnie tymi, które wykorzystują słabo zabezpieczone końcówkiInternetu Rzeczy. To, czy zaufacie tym wyjaśnieniom zależyoczywiście od Was.

Od samej strony technicznej 9.9.9.9 nie można nic zarzucić.Resolwer działa niezwykle szybko, momentami dwukrotnie szybciej niżten google’owy, wykorzystuje 70 punktów wejścia w 40 krajach,dostarczonych przez partnera inicjatywy – Packet Clearing House.Dla zainteresowanych uruchomiono też dostęp po IPv6, pod adresem2620:fe::fe. Nie zauważyliśmy też żadnych prób cenzury, bezproblemu nowy DNS rozwiązuje adresy stron torrentowych czyhazardowych.

Quad9 How To Setup Quad9 with Windows

Aby zmienić ustawienia DNS w Windowsie na Quad9, należy kolejno:

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)