Blog (4)
Komentarze (66)
Recenzje (0)

Przenośna przeglądarka na smyczy, czyli Chromium OS + pendrive

@adi_rucioPrzenośna przeglądarka na smyczy, czyli Chromium OS + pendrive
09.02.2011 22:24

Czasami jadąc gdzieś do rodziny, czy będąc w kawiarence internetowej chcielibyśmy mieć wszystkie swoje prywatne dane, dokumenty, hasła, ustawienia razem z sobą. Jest to możliwe dzięki Chromium OS zainstalowanym na pendrive, który wystarczy podłączyć do obcego komputera, uruchomić ponownie komputer i voila! Mamy gotową do pracy przeglądarkę wraz z własnymi hasłami, ustawieniami (w tym wygląd) czy rozszerzeniami (np. AdBlock). Wystarczy mieć na domowym komputerze zainstalowaną przeglądarkę Google Chrome zsynchronizowaną z serwerami Google. Chromium OS po następnym uruchomieniu automatycznie pobierze ustawienia z serwerów. Oczywiście działa to też w drugą stronę.

Starczy tej teorii, przejdźmy do praktyki ;)

Nie ponoszę odpowiedzialności za wyrządzone szkody!

Co potrzeba: - pendrive (min. 2 GB) - komputer z systemem Windows, Mac OS lub Linux (musi być obsługa bootowania z dysku USB) - 20-30 min (zależy od przepustowości połączenia internetowego i prędkości komputera/pendriva).

Windows

1. Pobierz Chromium OS. Jest tam wiele wersji, gdyż są to wydania nocne, czyli takie które są kompilowane codziennie. Ja pobieram wersję 0.11.159.ra0e7ea18, która na dzień dzisiejszy (9 luty) jest najnowsza. Rozpakuj WinRAR'em lub 7zip'em plik IMG z archiwum.

2. Pobierz Win32 Disk Imager. WinRAR'em lub 7zip'em rozpakuj plik IMG z archiwum.

3. Otwórz Win32 Disk Imager, wybierz plik IMG oraz lokalizację Twojego dysku przenośnego z menu programu i naciśnij "Write".

Linux (Ubuntu)

1. Pobierz Chromium OS. Jest tam wiele wersji, gdyż są to wydania nocne, czyli takie które są kompilowane codziennie. Ja pobieram wersję 0.11.159.ra0e7ea18, która na dzień dzisiejszy (9 luty) jest najnowsza. Rozpakuj File Roller'em lub Ark'iem plik IMG z archiwum.

2. Otwórz terminal i wpisz [code]sudo apt-get install usb-imagewriter[/code]

Następnie uruchom go z menu Programy --> Akcesoria --> ImageWriter.

3. Upewnij się, że dysk USB nie jest zamontowany. Jak jest to go odmontuj.

4. Wskaż lokalizację pliku IMG oraz pendrive (zachowaj ostrożność!). Następnie kliknij przycisk "Write to Device"

Mac

Proces tworzenia pendrive w Mac OS X jest bardziej skomplikowany i wymaga użycia terminala:

1. 1. Pobierz Chromium OS. Jest tam wiele wersji, gdyż są to wydania nocne, czyli takie które są kompilowane codziennie. Ja pobieram wersję 0.11.159.ra0e7ea18, która na dzień dzisiejszy (9 luty) jest najnowsza. Rozpakuj Stuffit Expander'em lub The Unarchiver'em plik IMG z archiwum.

2. Otwórz Narzędzie dyskowe, poszukaj na lewym panelu pendrive'a; zaznacz go i naciśnij Command + I. Otworzy się okienko w którym będzie identyfikator dysku w formie:

diskXsY

np. disk3s2

Zapisz go sobie.

378511

3. Otwórz terminal: - odmontuj pendrive'a:

sudo diskutil unmountDisk diskX

np. sudo diskutil unmountDisk disk2

- przejdź do katalogu z obrazem IMG posługując się komendą:

cd 

np. cd Desktop

- użyj polecenia "dd", aby nagrać obraz IMG na pendrive (bądź ostrożny, gdyż pomyłka o jedną literkę może spowodować utratę danych):

sudo dd if=/ścieżka/do/chroma.img of=/dev/rdiskXsY bs=4M

np. sudo dd if=/Users/adi_rucio/Desktop/ChromeOS-Vanilla-0.11.159.2011_02_08.img of=/dev/rdisk2s1 bs=4M

Po tak przygotowanym dysku USB, możemy go zbootować. Należy się tylko upewnić czy jest ustawione w pierwszej kolejności bootowanie z dysku USB w BIOS-ie (można też użyć "Boot Menu", zazwyczaj jest pod klawiszem F12).

Co dalej?

Zbootuj komputer z pendrive'a. Po chwili pojawi się ładne logo Chromium i kreator ustawień początkowych. Wybierz język, klawiaturę, połączenie z siecią itd. Można nawet zrobić zdjęcie kamerką (jeżeli takowa jest) i ustawić sobie zrobioną fotkę jako avatar profilu. Trzeba też posiadać konto Google. Można je założyć poprzez kliknięcie odpowiedniej opcji. Po zalogowaniu pojawi się dobrze wszystkim znana przeglądarka Chromium ;) Wszystkie ustawienia zapisywane są na pendrive i synchronizowane z kontem Google.

To wszystko w tym wpisie. Jak macie jakieś zastrzeżenia to pisać ;) Niedługo umieszczę też kilka zrzutów ekranu.

Pozdrawiam!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)