Blog (122)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (4)

Internet  mobilny na kartę – porównanie ofert i sprzętu

@AlbatrosZippaInternet mobilny na kartę – porównanie ofert i sprzętu30.06.2019 07:25

Za niedługo będzie potrzebny mi internet mobilny. Nie chcąc się, wiązać umowami stwierdziłem, iż dobrym rozwiązaniem ,jest udostępnianie internetu za pomocą smartphone, lub oferty na kartę. Wybrałem drugą opcję, bo internet w telefonie często się przydaje. W domu korzystam od kilku dni ze światłowodu, zatem dziś na łamach dzisiejszego bloga chciałbym przedstawić oferty internetu na kartę u operatorów, oraz sprzęt.

Aktualne łącze stacionarne
Aktualne łącze stacionarne

Moje wymagania, co do internetu mobilnego na kartę:

  • Ilość GB do wykorzystania po doładowaniu np. 50 zł
  • Dobry zasięg w moim miejscu zamieszkania i w centrum Katowic
  • Dodatkowa usługa np. nocny transfer itd.
  • Ważność GB po doładowaniu.

Moje wymagania kontra rzeczywistość

Oferty internetu mobilnego na kartę posiada:

  • Orange — Orange Free na kartę
  • Plus
  • Play – Play internet na kartę
  • T-Mobile

Kryteria ocen:

1. Ilość GB po doładowaniu 50 zł – 10 pt

2. Zasięg w centrum Katowic i w Rajczy k. Żywca – każdy po 10 pt

3. Usługi dodatkowe – 1 pt za usługę

4. Ważność GB po doładowaniu – 10 pt

5. Koszt startera i ilość GB na start – 5 pt

Na co ten internet wykorzystuje:

678686

Orange Free na kartę

Orange na naszym rynku będzie za rok świętował 15 lecie rebrandingu z Idea na Orange. Oferta wygląda na przejrzysta, a za każde doładowanie mamy przelicznik koszt doładowania = tyle GB dostaniesz. Ja założyłem, że będę doładowywał 50 zł, więc dostanę 50 GB ważne kwartał. Można przedłużyć ważność bonusowych GB. Starter kosztuje 5 zł i na start dostajemy 6 GB internetu.

678689

Zamiast usług dodatkowych np. bez limitu nocą mamy pakiety Unlimited Voice + Text oraz dana ilość GB. Ciekawostką jest, że możemy mieć 1 TB transferu (25,05 GB w UE) na rok za jedyne 300 zł.

Ciekawa oferta :)
Ciekawa oferta :)

Zasięg

W przypadku Rajczy osiągalne jest LTE, lecz operator nie dopowiedział czy to jest wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz. W przypadku centrum Katowic wszędzie jest LTE i nieważne czy to wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz.

Ocena

678695

Plus

W Plusie posiadam jeszcze swój numer, lecz to lada chwila, kiedy ten operator zniknie z ekranu mojego telefonu. Starter zakupimy albo za 5 zł wtedy dostajemy na start 6 GB, albo dokładamy 10 zł i na start mamy 30 GB z roczną ważnością konta. W przypadku doładowania 50 GB dostaniemy 25 GB ważne 90 dni, a niewykorzystany transfer nie przepada, a jest przenoszony do Gigabanku — przykładowo wykorzystałem w maju tylko 20 GB transferu, to do Gigabanku jest przenoszone 5 GB i po kolejnym doładowaniu dostaje 30 GB. Dostajemy w przypadku doładowania 50 zł również darmowy transfer w przypadku Plus Music, Ipla, Facebook, Messenger i Viber. Możemy włączyć cykliczne taryfy Voice + SMS + Data, lecz to jest nieopłacalne.

678699

Zasięg

Plus na swoich mapach twierdzi, iż w swojej lokalizacji mam LTE PLUS Advanced, tylko z mojego doświadczenia jedynie na zewnątrz budynku, bo wewnątrz budynku jest maksymalnie HSDPA+ i to w porywach. W przypadku centrum Katowic mamy wszędzie LTE PLUS Advanced,

Ocena

678703

Play internet na kartę

W przypadku prepaidowego internetu z Playa mam doświadczenie, gdyż starter miałem zakupiony do swojego tabletu, który obsługiwał jedynie HSDPA+. Zasięg był tragiczny, a na Mazurskich wioskach nie było w ogóle zasięgu internetu mobilnego od fioletowego operatora. W Play mamy kwota doładowania tyle GB i za 50 zł mamy 21,62 GB bonusu po doładowaniu, więc dostaniemy 24 GB transferu ważnego 60 dni. Marnie w porównaniu do Orange. Można dokupić pakiety i Play „kupił mnie” internetem mobilnym bez limitu (po 100 GB zaczyna się lejek) za jedyne 49 zł. Również prepaidowy internet fioletowego operatora oferuje starter + mobilny router LTE, lecz cena jest o połowę droższa od starteru + sprzęt na wolnym rynku. Startery Playa są o nominałach 5 zł wtedy mamy 7 GB na start, 9 zł i wtedy mamy 10 GB na start, 19 zł wtedy 30 GB na start.

Na potrzeby kalkulacji przyjąłem tą tabelę
Na potrzeby kalkulacji przyjąłem tą tabelę

Zasięg

W przypadku Rajczy mamy zasięg nawet internetu 4G LTE Ultra, lecz na zewnątrz budynku. W przypadku wewnątrz budynku mamy słaby sygnał. Mój dom jest na granicy zasięgu internetu mobilnego Play. W centrum Katowic mamy wszędzie zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Ocena

678711

T-Mobile

Magnetowy operator oferuje nawet 111 GB, jednak trzeba co najmniej doładować 200 zł. Najlepszą rzeczą jest kumulacja GB po każdym doładowaniu tak jak w Plusie. Po doładowaniu 50 zł mam 25 GB ważne 60 dni, czyli mniej od Plusa, podobnie jak w Play, a słabo w przypadku Orange. Nie mamy żadnych pakietów głosowych, czy też dodatkowych transferów. Starter kosztuje 5 zł i na start dostajemy 7GB – podobnie jak w Play. Moim zdaniem to jest miszmasz oferty z Playa i Plusa.

678714

Zasięg

W przypadku Rajczy LTE w T-Mobile jest osiągalne, lecz nie wiadomo czy na zewnątrz budynku, czy wewnątrz budynku, bo mapa podobnie jak w Orange i w Plusie jest mało precyzyjna. W przypadku centrum Katowic każda sieć daje sobie radę z LTE.

Ocena

678719

Sprzęt

Jedynie Play oferuje routery mobilne LTE do ofert prepaid, jednak jak wspominałem, wychodzi drożej od routera mobilnego,lub modemu zakupionego na wolnym rynku + starter. Na popularnym serwisie aukcyjnym zamówiłem modem LTE za 104,90 zł (uwzględniając koszty przesyłki). Jest to Vodafone K5160, czyli Huawei E3372h-153. Ma zdjętego simlocka oraz wspiera nawet wymagania Areo2. Mobilny router LTE zakupimy już od 94,99 zł, lecz podobnie jak w przypadku modemu Vodafone jest to sprzęt po wszelakich testach typu „testuj internet LTE za 1 zł”, powystawowe lub zwroty od klientów. Mają branding na obudowie np. O2, i zdjętego simlocka.

Źródło zdjęcia - Vodafone.com
Źródło zdjęcia - Vodafone.com

Nie polecałbym obecnie zakupu modemu, czy też routera mobilnego wspierającego standard HSDPA+. Przeglądanie internetu w HSDPA+ jest istnym masochizmem w 2019, gdzie każda strona jest bardzo przeciążona.

Taki router wspiera HSDPA+ (źródło carousell.com)
Taki router wspiera HSDPA+ (źródło carousell.com)

Słowem podsumowania

Internet mobilny na kartę jest w ofercie Wielkiej Czwórki i zależnie do potrzeb można dopasować sobie ofertę. Przy moich potrzebach wygrał operator Orange w ilości punktów 52. To są potrzeby, przy których internet będzie potrzebny co weekend, co drugi tydzień na studiach, ale jako również zapasowy internet, kiedy będzie awaria . Planuje suplement do tego postu, gdzie przedstawię prędkość internetu LTE, oraz przedstawię modem z bliższej perspektywy. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.

Tabela wyników

678731

SprzętInternet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)