Blog (109)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (1)

64 bitowy AIMP w stabilnej wersji 5.03 dla Windows

Strona główna@AudiofilPC64 bitowy AIMP w stabilnej wersji 5.03 dla Windows
24.06.2022 07:52
919383

Poprzedni wpis traktujący w lekkiej formie o rynku RTV miał być wprowadzeniem do kolejnego na temat prawdopodobnych zmian, które można oczekiwać w związku z europejskim standardem zasilania urządzeń przenośnych. To ciekawy temat dla blogowego wpisu, bo jest tu wiele różnych wątków, które jeszcze jakiś czas nie będą jasne. Niestety trzeba brać także pod uwagę, że istnieje grono nic nierozumiejących komentatorów, którzy z tego powodu notorycznie szerzą dezinformację, a latem szkoda czasu na korygowanie ich "twórczości".

Zmiana wcześniejszych zamiarów z wpisem była jednak w pierwszej kolejności z powodu "macoszego potraktowania" w niniejszym serwisie 64 bitowej wersji AIMP. Pierwsza beta pojawiła się już w kwietniu 2022, a stabilna wersja 20 czerwca, więc nie zaszkodzi chwilka refleksji w tym temacie. Ta nowinka może być oczywiście zupełnie obojętna dla wielu użytkowników różnego rodzaju komputerów osobistych, ale wpis kierowany jest do tych, którzy są tym zainteresowani i są w stanie zrozumieć jego zawartość.

Wpisując hasło AIMP w wyszukiwarce niniejszego serwisu zgłasza się tekst Karola Kołtowskiego z 21 maja 2021 z tytułem "Darmowy odtwarzacz muzyki - który jest najlepszy?". W nim kryteria oceny AIMP opierają się na dość ogólnych stwierdzeniach, chociaż bardzo pochlebnie się rozpoczynają:

AIMP to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych programów do odtwarzania muzyki. Stale trafia do rankingów najlepszych odtwarzaczy, więc jego obecność w tym zestawieniu była pewna.

Taka forma informacji jest oczywista w takich zestawianiach. Miłym zaskoczeniem jest więc, że zawiera nawet więcej treści od opisu na stronie z możliwością pobierania, na której dodano uniwersalną notkę ostrzegającą:

Producentem tego programu jest firma rosyjska lub inna bezpośrednio z nią powiązana. Z uwagi na sytuację w Ukrainie, redakcja zaleca stosowanie innych aplikacji. Więcej o potencjalnych zagrożeniach dotyczących rosyjskiego oprogramowania można przeczytać w naszej analizie.

Nic nie jest wiadomo o poglądach autora tego programu, ale można chyba wykluczyć, że należy do grona okupantów. Widać, że nadal intensywnie pracuje z rozwojem programu, co nie jest możliwe wśród walczących na froncie lub działających w strukturach mundurowych. Autor programu podobnie jak miliony zwykłych Rosjan jest od dłuższego już czasu odcięty od światowych serwisów, co ogranicza jego możliwość kontaktu z użytkownikami. Naturalna możliwość przekazania jemu z zachodu drobnych kwot od osób prywatnych na rozwój programu spowodowała najprawdopodobniej, że w jego ojczyźnie znalazł się na czarnej liście. Wiele wskazuje, że w Rosji może być paranoicznie postrzegany, jako potencjalny szpieg zachodu, a w Polsce, jako prawdopodobny agresor ze wschodu.

Zaskakujące jest przy tym, że taka łatka nie została dodana na stronie z opisem i możliwością pobrania foobar2000, chociaż teoretycznie stanowi większe zagrożenie, bo silną stroną tego programu jest szeroka gama niezależnych wtyczek, a ich autorzy bywają całkowicie przypadkowi. Chodzi o to, że twórcę uznanego w świecie programu trudno jest komuś przekonać do wprowadzenie zagrożeń dla potencjalnych użytkowników. Łatwiej jest w tym celu stworzyć wtyczki.

Takie są do AIMP i foobar2000, ale różnica jest w tym, na ile one są niezbędne. W AIMP mają zapewnić tylko dodatkowe funkcje, jak np obsługa YouTube, czy zdalne sterowanie przez internet. Natomiast w foobar2000 konieczne jest zainstalowanie wtyczki, by korzystać z np WASAPI. Ta tworzona przez autora programu wymaga od użytkownika nieco więcej wiedzy. Niezależna wtyczka ma mniejsze wymagania, by bobrze zagospodarować potencjał WASAPI. Wcześniej dostępna była jeszcze wspólna wtyczka dla obsługi ASIO i WASAPI, co dla wielu osób mogło wydawać się najlepszą ofertą.

Warto więc wziąć tu pod uwagę, że niebezpieczne zmodyfikowanie niezależnych wtyczek nie jest zbyt trudne, podobnie jak ich udostępnienie. Nie zaszkodzi do tego podkreślić jeszcze, że ostrzeżenie dotyczące AIMP jest na podstawie analizy, która jak się okazuje jest jedynie artykułem z 15 marca 2022 pt "Kaspersky i inne oprogramowanie z Rosji: jak mu dziś ufać?". Wydaje się nieco przesadzone określenie, że chodzi o jakąś "redakcyjną analizę".

Powracając do tematu nowinki z AIMP warto jest przypomnieć, że już 12 lutego 2022 w polskojęzycznym serwisie przedstawione zostały plany: "v5.03. Wydamy 64-bitową wersję aplikacji. Opinie użytkowników pozwolą nam dowiedzieć się, czy aplikacja bez wtyczek i obsługi wizualizacji może być przydatna (myślę, że stare wtyczki nie zostaną zaktualizowane do х64). Natomiast autor programu na swojej stronie udostępnił dopiero niedawno wersję stabilną i podaje w angielskojęzycznej informacji: "In v5.03, we have focused to native 64-bit support. Since now, player will releases in two editions: 32-bit and 64-bit". W praktyce znaczy to, że są większe utrudnienie, by tworzyć niebezpieczne wtyczki dla korzystających z 64 bitowej wersji AIMP. Najnowsza wersja jest z numerem 2392.

Testy na różnych PC zarówno z 64 bitową betą, jak i ostatnio ze stabilną wersją wypadły bardzo pozytywnie na potrzeby wiarygodnego odtwarzania muzyki - ENJOY THE MUSIC!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)