Blog (65)
Komentarze (4.8k)
Recenzje (2)

Co jest lepszego od dysku twardego? Dwa dyski twarde

Strona główna@bachusCo jest lepszego od dysku twardego? Dwa dyski twarde
21.11.2012 13:26

Wstęp

Dawno, dawno temu, kiedy ceny laptopów były zbliżone do wartości używanego samochodu a rozbudowanie pamięci z 8 do 16MB (~0.015GB) eliminowało przestoje przy transformacjach Shang Tsunga, mój domowy pecet był wyposażony we wszystkie napędy, jakie zebrały się przez lata. Starszy (wolniejszy) 'twardziel' lądował na drugiej taśmie IDE razem z CDROMem i służył do przechowywania muzyki, czy wszystkiego co się udało przynieść od kolegów (do wygodnego wyciągania dysku trzeba było zamontować tzw. 'szufladę'). Dodatkowo jeszcze jakiś starszy napęd CDROM, nagrywarka CD, nagrywarka DVD - wyglądało to komicznie, a wnętrze komputera było plontaniną szerokich taśm IDE i SCSI.

437527

Jaki jest ogólnie sens instalowania w komputerze dodatkowego dysku (-ów)?

 • dodatkowe gigabajty,
 • zwiększenie wydajności systemu (poprzez zastosowanie np. RAID1, czy podział "zadań" (np. przy jednoczesnym korzystaniu z maszyn wirtualnych można 'rozłożyć' vHDD na kilku fizycznych napędach,
 • dodatkowy backup - co oczywiście nie zwalnia od myślenia - laptop może zostać przejechany przez tramwaj, albo ukradziony (lub najpierw przejechany przez tramwaj a potem dodatkowo ukradziony...).

Laptopy, notebooki, netbooki...

Z czasem przekonałem się do laptopów, duże komputery trzymam już tylko w serwerowni a do okazjonalnych sesji z grami wystarcza mi mocny laptop, lub konsola. Czego jednak mi brakuje w laptopach? Dodatkowego dysku twardego. Powodów, że potrzebuję minimum jeden dodatkowy dysk jest kilka. Fakt, mam w domu NAS, czy mogę w każdej chwili podłączyć pojemny pendrive, czy dysk USB - ale to nie tak samo... Wydajność, mobilność, wygoda...

Instalacja dodatkowego dysku w laptopie

Większość szanujących się przenośnych komputerów (pomijając ultramobilne, cienkie jak dowcipy Karol Strasburgera netbooki) są wyposażone w napęd CD / DVD. Każdy, kto rozbierał laptopa zauważył, że wyciągnięcie go zajmuje chwilę - należy odkręcić od spodu jedną odpowiednio oznaczą śrubkę i gotowe. Czy rzeczywiście w dzisiejszych czasach niezbędny jest napęd DVD w laptopie? Są oczywiście użytkownicy, którzy potrzebują wypalać płytki, czy oglądać kolekcję filmów dodawanych do gazet. Zawsze też można dokupić zewnętrzny dysk, podłączany przez port USB.

napędy CDROM
napędy CDROM

Po demontażu napędu wprawne oko ProIT stwierdzi dwa istotne fakty: - oooo, w wolną dziurę można chyba wsadzić dysk twardy! ...aaa po chwili: - oooo, ale jakieś dziwne złącze ma ten CDROM i dodatkowo jak wsadzić nowy HDD do środka?

Z pomocą przychodzą bezpośrednio producenci laptopów, jak i myśl techniczna Azji (Tajwan, Chiny, Hong Kong). Ja osobiście należę do KSDW (Koła Sympatyków Dalekiego Wschodu) i korzystam całymi garściami z dobrodziejstw ich rynku: średnio raz w tygodniu dostaję jakąś przesyłkę (czasem trzeba czekać 2-3 tygodnie). Jak więc szukać odpowiedniej przejściówki? Ja używam do tego celu Ebay: Allegro przy takich gadżetach jest za drogie, dodatkowo mieszkam poza Polską.

Lenovo T400 - caddy
Lenovo T400 - caddy

Powodzenie udanych łowów to odpowiednie słowa kluczowe: model laptopa (np. T400) i kilka zapytań w stylu:

 • T400 Caddy
 • T400 Bay
 • T400 2nd HDD
HDD caddy - ebay
HDD caddy - ebay

Na co zwrócić uwagę?

 • na cenę (w tym koszta przesyłki...),
 • czy model pasuje do naszego laptopa i jaki dysk twardy obsługuje (SATA/IDE) i jego 'wysokość' (np. maks. 9mm),
Dyski IDE i SATA
Dyski IDE i SATA

Następnie należy się zastanowić, gdzie umieścimy dyski:

 • mocno grzejący się dysk talerzowy wypada pozostawić w dedykowanych przez projektantów miejscu (CDROM jest najczęściej słabiej chłodzony),
 • w zatoce CDROM warto umieścić np. dysk SSD - chociaż należy przemyśleć, czy nie będzie potrzeby podłączania w to miejsce orygninalnego DVD.

Co dalej? Z racji tego, że mamy miesiąc pisania o Windows 8, co powinniśmy teraz zrobić:

Laptop z Windows 8
Laptop z Windows 8
 • zainstalować Windows 8 i cieszyć się nowymi kafelkami,
 • napisać tutorial: "jak przywrócić przycisk SHUTDOWN w laptopie z dodatkowym dyskiem twardym,
 • opisać jak Windows 8 obsługuje wyłączanie nieużywanych dysków,
 • napisać skrypt w PowerShell dla Windows 8 do backupu danych na drugi dysk,
 • opisać jak Bitlocker sprawuje się w Windows 8
 • (...)
love, love, love...
love, love, love...
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)