Blog (66)
Komentarze (4.8k)
Recenzje (2)
@bachusWindows 8 - kuchenne rewolucje (część 1)

Windows 8 - kuchenne rewolucje (część 1)

14.12.2012 03:46, aktualizacja: 14.12.2012 15:46

Jeszcze kilka lat temu gdyby mi ktoś powiedział, że będę miał szybki dostęp do internetu za pomocą telefonu komórkowego, najprawdopodniej popułkałbym się w czoło. To samo bym powiedział o transmisji w jakości HD przed internet, czy ekranach dotykowych i wizjach SF rodem z "Raportu Mniejszości ". Postęp technologiczny wyprzedził jednak moje wyobrażenia - namiastki tabletów są montowane wszędzie, łączie z lodówkami. Z racji tego, że jestem wypaczonym geekiem, swój poranek rozpoczynam od uruchomienia laptopa (ew. telefonu): sprawdzenie pogody i najświeższych wiadomości, włączenie radia, przeglądnięcie portali. Robię to najczęściej w kuchni. Telefon jest za mały, dodatkowym problemem są zajęte ręce przygotowywaniem śniadania i obiadu do pracy. Z ekonomicznego punktu widzenia można podłączyć nowoczesny laptop z ekranem dotykowym, jednak z ekonomicznego punktu widzenia jest to lekka ekstrawagancja. Można to jednak próbować rozwiązać taniej.

[Minority report UI - źródło internet]
[Minority report UI - źródło internet]

Części

Serce i mózg

Wszystko zależy od możliwości i środków finansowych. Ja miałem do dyspozycji uszkodzony netbook Toshiba - zmora serwisantów w postaci paskudnej konstrukcji (klejone elementy). Wymiana klawiatury i naprawa ekranu LCD jest raczej nieopłacalna. Niski pobór prądu także jest istotną korzyścią wykorzystania małego laptopa.

Ekran

To chyba najważniejszy element. Należy pamiętać, że kuchnia bywa dość nieprzyjmnym miejscem dla elektroniki. Można próbować postawić zwykły monitor. Ja miałem do dypozycji wytrzymały DigiPos1500 z folią dotykową. Wyświetlacze te można często spotkać np. jako element kasy w sklepach a szczególnie w restauracjach i barach.

[DigiPos]
[DigiPos]

Ciężko to nazwać ekranem dotykowym z prawdziwego zdarzenia, ale jest to wystarczający emulator myszki.

Dodatkowa klawiatura z touchpadem

Fantastyczny wynalazek w postaci zintegrowanej klawiatury z "gładzikiem" - podobna do tych montowanych w laptopach. Przydaje się przy okazji konfiguracji, czy potrzeby skorzystania z "fizycznych" klawiszy, gdy ekran dotykowy odmawia posłuszeństwa...

[części]
[części]
[Mikrofon i przedłużacz audio]
[Mikrofon i przedłużacz audio]

Montaż

Nie będę rozpisywał się o instalacji Windows 8, nie jest to czynność wyjątkowo skomplikowana.

[Digipos - złącze szeregowe]
[Digipos - złącze szeregowe]

Pierwszym problemem okazała się komunikacja z ekranem dotykowym a dokładniej konieczność podłączenia adaptora szeregowego na USB. Jak już pisałem wcześniej, Prolific 2303 z serii HXA nie jest wspierany przez Windows 8, nie udało mi się go zmusić do działania nawet wymuszając instalację driverów z Windows 7/Vista. EOL dla HXA spowodował, że musiałem kupić PL-2303 HXD:

[nowy adapter Prolific]
[nowy adapter Prolific]

Po instalacji sterowników i kalibracji ekranu, DigiPos zaczął reagować na pacnięcia palcami po ekranie. Przedłużaczem audio "oddaliłem" mikrofon od wbudowanych w monitor głośników - nie za bardzo było po mojej myśli, aby grające radio wydawało komedny głosowe systemowi operacyjnemu. Pierwsze testy przedstawiają się następująco, zdarłem gardło testując rozpozawanie mowy: [yt=http://www.youtube.com/watch?v=XVc5OfDZOB0]

Podsumowanie

W drugiej części postaram się dokładniej opisać inne możliwości zbudowania takeigo zestawu. Pokażę także konfigurację wbudowanego w Windows 8 modułu rozpoznawania mowy. Dobranoc, zdarłem gardło gadając do komputera :-)

[kuchenny komputer]
[kuchenny komputer]
SprzętWindowsHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)