Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)
@cyrylloBanaNAS — stwórz sobie prosty i tani serwer NAS

BanaNAS — stwórz sobie prosty i tani serwer NAS

11.09.2014 02:20, aktualizacja: 05.04.2015 18:06

Pamiętam jak kilka lat temu chciałem zbudować sobie własny serwer NAS razem z obudową. Niestety nic z tego nie wyszło, bo choć miałem wycięte blachy w zakładzie to i tak nic do niczego nie pasowało, więc kupiłem sobie obudowę w sklepie. Dzięki dostępowi do drukarki 3D w pracy postanowiłem zrobić z kolegą pewien projekt, aby nauczyć się przy tym obsługi drukarki.

Pisałem już o NAS-ie z wykorzystaniem oprogramowania OpenMediaVault oraz o Banana Pi, pora na przedstawienie projektu, który zrobiłem wraz z kolegą, wykorzystując OMV i BPi. Projekt nosi nazwę BanaNAS i ma za zadanie stworzenie taniego i prostego serwera NAS do domu. Do tego celu wykorzystaliśmy minikomputer Banana Pi oraz oprogramowanie OpenMediaVault. Dodatkowo do tego celu przygotowaliśmy projekt obudowy, który pomieści Banana Pi wraz z dyskiem 2.5 calowym. Projekt obudowy można sobie wydrukować na drukarce 3D.

528435

Założenia projektu:

 • Niskie koszty części
 • Małe zużycie prądu
 • Łatwa konfiguracja i nawigacja
 • Niewielkie rozmiary
 • Otwarty projekt
 • Brak ograniczeń

Sprzęt

Jak już wspomniałem we wstępie do budowy projektu wykorzystaliśmy Banana Pi ze względu na dobre parametry techniczne, takie jak: złącze SATA, 2 rdzeniowy procesor, 1 Gigabit-owa karta sieciowa oraz 1GB pamięci RAM. Wielkość samego Banana Pi też bardzo nam pasowała. Do projektu można wykorzystać dysk SATA do 2 TB pojemności. My testowo wykorzystaliśmy dysk SSD o pojemności 32GB.

Sprzęt testowy
Sprzęt testowy

W ramach akcji organizowanej przez Producenta Banana Pi otrzymałem również BananaPi do tego projektu, dzięki czemu mój kupiony banan zwolnił się do innych projektów i testów ;)

Banana Pi otrzymany do projektu
Banana Pi otrzymany do projektu

Prace projektowe

Projekt jak już wspominałem wykonywałem z kolegą z pracy Erykiem. Ja zająłem się głównie przygotowaniem obrazu systemu. Zaś Eryk mając dobrą znajomość CAD-a projektem obudowy. Wspólnie określiliśmy wygląd obudowy oraz wymieniliśmy się pomysłami. Każdy coś dorzucił i wymyślił ;) Zaś cała walka z CAD-em i wymiarowaniem spoczęła na barkach Eryka, której podołał w 100%.

Tak zaczynaliśmy projekt
Tak zaczynaliśmy projekt
Najpierw zbieramy wymiary
Wydruk wersji testowej

[join][img=proto2][join][img=proto3][join][img=proto4][join][img=proto5]

Ogólnie dzięki pierwszej wersji wiedzieliśmy jakie musimy wprowadzić poprawki. Po kolejnym ustaleniu jak zmienić obudowę, Eryk zajął się zebraną listą pomysłów i zmian, a ja zająłem się już tworzeniem obrazu systemu dla użytkowników.

System operacyjny i oprogramowanie

Jako podstawowy system dla naszego urządzenia wybraliśmy Raspbian dla Banana Pi. System został pozbawiony zbędnego oprogramowania. Zainstalowane zostało oprogramowanie OpenMediaVault o którym już pisałem kilkukrotnie. Dzięki temu możemy zarządzać naszym serwerem poprzez przeglądarkę i udostępniać zasoby dyskowe w sieci lokalnej oraz do internetu. System można pobrać jako gotowy obraz do nagrania na kartę SD.

528453

BanaNAS posiada możliwość uruchomienia usług:

 • SMB/CIFS
 • NFS
 • AFP
 • SSH
 • FTP
 • TFTP
 • iSCSI target
 • LVM
 • DAAP server
 • DLNA
 • ownCloud
 • Nginx
 • MySQL
 • Antivirus
 • BitTorrent Sync
 • S.M.A.R.T.
 • SNMP

Lista dodatkowego oprogramowania będzie dodawana z czasem.

Obudowa

Obudowa została zaprojektowana tak, aby w środku można było zamontować również dysk twardy 2.5 cala. Obudowa posiada wyprowadzenie na tylnej ścianie złączy USB oraz karty LAN. Dostęp do HDMI i zasilania możliwy jest poprzez podstawkę od spodu obudowy. Złącza RCA i Jack-audio nie zostały wyprowadzone ze względu na to, że jest to sprzęt przeznaczony tylko jako serwer NAS (nie wykluczamy w późniejszym czasie zrobienia dodatkowej wersji obudowy z wyprowadzeniem tych złącz, choć można wyłamać dwa żeberka aby mieć do nich dostęp). Z przodu obudowy dostępne są dwa przyciski Power oraz Reset.

Po wykonaniu pierwszej wersji i wprowadzeniu w niej poprawek zajęliśmy się wydrukiem naszej obudowy.

Wygląd projektu gotowego do wydruku
Wygląd złożonej obudowy

W pierwszej kolejności wydrukowaliśmy połówkę obudowy do której przykręcany jest dysk.

[img=wydruk3][join][img=wydruk4][join][img=wydruk5][join][img=wydruk6][join][img=wydruk7][join][img=wydruk8][join][img=wydruk9][join][img=wydruk10] [join] Jak widać połówka pierwsza wyszła dobrze. Więc zabraliśmy się za drugą, trochę trudniejszą do druku połówkę, do której montuje się Banana Pi i dodatkowo są wyprowadzenia na przyciski, które w druku potrzebują podtrzymania (tzw. support), co nie do końca mam przećwiczone ;).

118937
118938

[join][img=druga(3)][join][img=druga(4)][join][img=druga(5)][join][img=druga(6)]

Jak widać druga połówka udała się, więc można połączyć dwie połówki ze sobą i zamontować jeszcze Banana Pi i połączyć z dyskiem.

[img=swiepolowki(1)][join][img=swiepolowki(2)][join][img=swiepolowki(3)][join][img=swiepolowki(4)][join][img=swiepolowki(5)][join][img=swiepolowki(6)] [join] Pora na wydruk podstawki na której będzie stała obudowa.

118939
118940

[join][img=podklad3][join][img=podklad4]

Pozostały jeszcze przyciski zasilania i resetu.

118941
118942

[join][img=przyciski3][join][img=przyciski4]

Oto złożona obudowa. Wymaga wyczyszczenia i wygładzenia drobnym papierem ściernym.

118943
118944

[join][img=zlozona3][join][img=zlozona4][join][img=zlozona5][join][img=zlozona6]

Teraz można podłączyć banaNAS-a do sieci i zasilania i używać. Poniżej przedstawiam jeszcze porównanie dwóch wersji obudowy.

118945
118946

[join][img=porownanko3][join][img=porownanko4]

Licencja

Projekt został udostępniony na licencjach OpenSource. System operacyjny jest udostępniony na licencji GPL/AGPL, zaś projekt obudowy na licencji Creative Commons.

Podsumowanie

Każdy może sobie zbudować w prosty sposób taki domowy serwer. Obudowę można wydrukować po znajomości albo korzystając z firm, które oferują takie usługi. Banana Pi i dysk można bez problemu zamówić a obraz systemu nagrać na kartę SD. Pliki obrazu oraz projektu obudowy można pobrać ze strony projektu bananas.gda.pl.

528494

Przy okazji chciałbym podziękować Erykowi za dobrą i owocną współpracę. Nie ma to jak dobry inżynier a nawet grupa inżynierów ;)

SprzętLinuxSerwery
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)