Blog (105)
Komentarze (522)
Recenzje (0)

Rejestrowanie aktywności

@deeponeRejestrowanie aktywności31.05.2012 12:28

Ostatnio na blogach DP pojawiły się opisy aplikacji na Androida gdzie opisujący podzielili się tym z czego korzystają, postanowiłem także to zrobić. Czasami bywa tak, że chcemy rejestrować swoją aktywność aby sprawdzić czy robimy jakieś postępy lub zarejestrować przebytą trasę i oznaczyć ciekawe punkty. W każdym razie co osoba to znajdzie inny powód.

Kiedyś rejestrowanie trasy było generalnie dla mnie poza zasięgiem. Próbowałem z GPS Mio P350 ale aplikacje jakoś tak sobie funkcjonowały a w Automapie funkcje rejestrowania trasy usunięto powyżej wersji 3 jeżeli dobrze pamiętam. Próbowałem także własnego rozwiązania (czyli odbiornik GPS z RS232 + własna konstrukcja na mikrokontrolerze i wyświetlacz) ale było średnio poręczne i niestety bateryjne zasilanie było jakoś mniej wydajne niż telefon ale to były moje średnio zoptymalizowane prace. Z pomocą przybył mi Android i tak od zeszłego roku rejestruje sobie trasy przy użyciu MyTracks (Moje Trasy).

93661
93662

Jaki to ma cel?

Każdy ma inny cel, ja lubię statystyki i czasem przydaje się w ten sposób, że mogę udokumentować gdzie już byłem lub udostępnić komuś tą trasę. Można korzystać z licznika rowerowego i on też wspomaga ale głównie aktualną prędkością, godziną czy łącznym dystansem. Oczywiście na krótkie trasy (typu do sklepu) chyba nie ma sensu rejestrować trasy ale znam takich co rejestrują dosłownie wszystko.

93663
93664

Możliwości

Sam program w stosunku do innych (np. Endomondo czy tam Runkeeper) posiada zdecydowanie mniej funkcji - dla mnie lepiej. Nie interesował mnie program do treningów tylko do rejestrowania statystyk.

Aplikacja posiada możliwość rejestrowania trasy oraz zapisania rejestrowanych tras w różnych opcjach - ja wysyłam do usługi Google Maps gdzie później każdy może po swojemu opisać trasę, poprawić błędy odbioru GPS, dodać znaczniki itp.

Znaczniki są o tyle ciekawe, że możemy sobie opisać miejsce gdzie się aktualnie znajdujemy w trakcie naszej wyprawy i np opisać coś co chcemy zapamiętać na później - czasami wyprawy są spontaniczne i bez określonego celu a w niektóre miejsca fajnie byłoby dojechać ponownie w krótszym czasie :)

Zużycie baterii

Telefon (w moim przypadku Samsung Galaxy S) z włączonymi różnymi funkcjami i aplikacjami w tle niestety zużywa więcej prądu a co za tym idzie, krócej pracuje na baterii. Akurat w tym przypadku nie jest tak źle, przy włączonym bluetooth, odtwarzaczu muzyki i GPS wraz z rejestrowaniem trasy bateria w moim przypadku pozwoliła na pracę przez około 15-18h co jest dobrym wynikiem. Czasem sprawdzana była mapa aby sprawdzić czy nie ma ciekawszej drogi niż typowo asfaltowa. Na plus wpływa oczywiście wyłączony wyświetlacz - aplikacja może spokojnie pracować w tle.

Wady i zalety

Program oczywiście nie jest bez wad. W programie brakuje mi typowej prostej funkcji pauzy drogi - tak by nie przerywać np liczenia dystansu ale zatrzymać aktualne rejestrowanie i je wznowić. Aktualnie można przerwać rejestrowanie i rozpocząć je od nowa - później dla bardziej wprawionych pozostaje np połączenie ręczne tras w Google Maps albo przy użyciu innego narzędzia. Na szczęście przy postoju program "domyśla się" że nie poruszamy się i nie liczy trasy dalej przy małych ruchach (z tego co mi wiadomo tak robi niestety NaviMe i stojąc w miejscu potrafi nabić kilometrów). Nie wiem czy tylko to u mnie występuje, ale w przypadku podłączenia się do sieci pobiera najpierw obrazy map na około naszego położenia i dopiero na samym końcu uzupełnia środek - to może być czasem irytujące, zwłaszcza w miejscach gdzie nie ma wystarczającego zasięgu na usługi sieciowe i tempo pobierania jest strasznie wolne - czasami przez to można czekać nawet do 5 minut. Kolejną i zarazem ostatnią wadą jest to, że jak zgubi sygnał GPS lub jego siła znacznie spadnie - co oznacza gorszą dokładność - to czasem wyrysuje dość dziwne położenie albo ruchy - to nie zdarza się zbyt często ale warto mieć to na uwadze.

Czas na zalety. Na plus zasługuje to, że w trakcie rejestracji trasy program nie przypina na siłę naszej lokalizacji do najbliższej ścieżki/drogi tylko zapisuje naszą bieżącą pozycję wg GPS - przydatne gdy nie poruszamy się w miejscach ogólnodostępnych gdzie występują ścieżki na mapach. W przypadku braku dostępu do internetu trasa jest rysowana na białym tle - po prostu otrzymujemy zarys naszej drogi - po uzyskaniu dostępu do sieci mapa zostanie pobrana. Nasze trasy możemy w różny sposób wysłać do usług Googla - np utworzyć mapę, dokument czy zapisać na karcie pamięci. Dużym plusem - dla mnie - jest to, że nie trzeba się nigdzie rejestrować aby korzystać z pełni funkcji aplikacji - pomijam usługi Google ale z tych i tak korzystam.

418740

Z rzeczy brakujących: Miło by było gdyby posiadał opcje np oznaczenia celu gdzie chcemy dojechać i np wskazywać strzałką w którym kierunku się poruszać ale to już w sumie do autora trzeba by pisać.

Podsumowanie

Takich aplikacji jest sporo, jednak mnie zależało na takiej co nie będzie trenerem a tylko rejestratorem. Znalazłem aplikacje Endomondo, RunKeeper czy Navime (która byłaby najbliższa możliwościami ale dowiedziałem się że przy postoju ta aplikacja jakoś dziwnie nalicza przebytą drogę). Z chęcią wysłucham też propozycji, może ktoś korzysta z czegoś podobnego a zdecydowanie lepszego, może być to być także płatna aplikacja.

Google Play: MyTracks

OprogramowanieTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)