Blog (105)
Komentarze (521)
Recenzje (0)

Tworzymy sztukę przy użyciu kamery Samsung HMX-QF20

Strona główna@deeponeTworzymy sztukę przy użyciu kamery Samsung HMX-QF20
17.04.2013 13:54

Testy dobiegają końca, pogoda się poprawiła to w końcu można opisać to co planowałem wcześniej, czyli funkcję sztuka filmowa, dostępną w menu jako osobną opcję nagrywania. Niestety ostatnio nie posiadałem aż tyle czasu aby pobiegać z kamerą i pokręcić różne ujęcia, ale może to i dobrze, że wszystkie efekty zrobione w jednym miejscu - łatwiej będzie wychwycić różnicę.

Co to właściwie ta sztuka filmowa?

W przypadku tej kamerki jest to filmowanie z wykorzystaniem pewnych efektów, czyli:

bEhEobNj
  • Czerń/Biel
  • Sepia
  • Negatyw
  • Efekt Art
  • Noir
  • Western
  • Blask
  • Zjawa

Jest też możliwość nagrywania klatek co jakiś czas - czyli popularnie zwanego Time Lapse - bardzo fajne efekty można uzyskać. Pomijam opis przyciemnienia i pojaśnienia obrazu - to jest chyba jasne. Są takie podstawowe efekty wykonane w trakcie używania i filmowania bez konieczności obróbki obrazu już w komputerze. Zresztą nie każdy się zna na takiej obróbce i może to być przydatne.

Jak to wygląda w praktyce?

Nakręciłem przykłady, tak aby każdy mógł sam ocenić przydatność. Dla mnie pewnie czerń/biel i sepia byłaby czasami użyteczna, ale każdy preferuje coś innego.

Time lapse: [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=897nut_7b-M]

Drobne uwagi

W przypadku chęci zrobienia długiego filmu poklatkowego - np poza domem - może się okazać problemem bateria, jesteśmy ograniczeni takim czasem ile wytrzyma bateria. Materiału zmieści się na karcie 8GB około 60min, a baterii wystarczyło na około 5 minut materiału.

bEhEobNp

Ciekawy za to materiał poklatkowy można by nagrać z użyciem zasilacza - np budujemy dom (pełno takich filmów na YouTube) i montujemy gdzieś kamerę wraz z zasilaczem i po 2-3 miesiącach mamy całkiem ładny materiał i w kilkanaście minut możemy obejrzeć całą budowę.

Podsumowanie

Efekty z pewnością sprawdzą się dla amatorów sztuki, chcących swoje filmy trochę urozmaicić. Każdy zapewne znajdzie tutaj coś dla siebie, a używanie ich jest banalnie proste. Szkoda tylko, że podczas nagrywania nie można przełączyć efektu, trzeba przerwać nagrywanie i ponownie je rozpocząć.

Udostępnij:
bEhEobOf