Blog (25)
Komentarze (624)
Recenzje (0)

Poziom glukozy we krwi na smart-zegarku? Czemu nie!

Strona główna@freyahPoziom glukozy we krwi na smart-zegarku? Czemu nie!
19.02.2015 22:13

Podczas międzynarodowej konferencji na temat zaawansowanych technologii i leczenia cukrzycy, która odbywa się aktualnie w Paryżu, zaprezentowana została aplikacja umożliwiająca diabetykom o wiele wygodniejsze życie z tą przewlekłą chorobą. O co dokładnie chodzi?

545991

Diabetycy na całym świecie mogą korzystać z wielu udogodnień dotyczących życia z cukrzycą, m.in. z ciągłego monitoringu glukozy o nazwie Dexcom. Całość zestawu składa się z sensora umieszczanego pod skórą oraz odbiornika, na którym w formie wykresu wyświetlane są poziomy cukru we krwi.

545993

Firma Dexcom na wyżej wspomnianej konferencji zaprezentowała aplikację, dzięki której możliwe będzie wyeliminowanie konieczności korzystania z odbiornika- wystarczy tylko smartfon z zainstalowaną aplikacją lub smart-zegarek i sensor pod skórą. Póki co aplikacja ma być dostępna na urządzeniach firmy Apple. Aplikacja ta została już zatwierdzona w Stanach przez Food and Drug Administration (FDA). Dane dotyczące poziomu glukozy we krwi pobierane z sensora co pięć minut będą mogły być więc wyświetlane bezpośrednio na iWatchu i w iPhonie.

bEhDYIWL

FDA złagodziła dla firmy Dexcom restrykcje dotyczące wszelkich aplikacji dotyczących zdrowia, ponieważ konsorcjum inżynierów rozpoczęło projekt o nazwie NightScout.

NightScout (CGM w chmurze) jest open source'owym projektem DIY, który pozwala na dostęp w czasie rzeczywistym do Dexcom G4 CGM z przeglądarek internetowych za pomocą smartfonów, komputerów, tabletów i smartwatchy Pebble.Celem projektu jest umożliwienie zdalnego monitorowania poziomu glukozy w typie 1 cukrzycy przy użyciu istniejących urządzeń monitorujących. Jest to rzecz według mnie najbardziej przydatna w momencie, gdy nasze dziecko choruje na cukrzycę- wtedy możemy zdalnie bez problemu na bieżąco monitorować jego poziom glukozy we krwi, co w wielu przypadkach jest rzeczą ułatwiającą życie. Dlatego też FDA zgodziła się złagodzić przepisy dotyczące tego typu aplikacji.

545997

Dla wielu osób, szczególnie w Polsce, Dexcom jest często poza zasięgiem ze względów finansowych (odbiornik to koszt ok. 5.000,00 zł, jeden sensor starczający na tydzień, według założeń producenta, użytkowania kosztuje 250,00 zł). Możliwość korzystania tylko i wyłącznie z sensorów i odbiornika w postaci własnego telefonu znacznie obniży koszt lepszego życia, a z czasem możliwe jest wprowadzenie aplikacji na inne systemy.

Udostępnij:
bEhDYIXH