Blog (42)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)
@Jaro070Jak wybrać i kupić idealny tablet?

Jak wybrać i kupić idealny tablet?

09.03.2013 12:37, aktualizacja: 26.02.2014 18:26

>>> Nowsza wersja poradnika dostępna jest tutaj !

Witam wszystkich po mojej dłuższej nieobecności i zapraszam do przeczytania (i skomentowania) mojego nowego wpisu.

Tablet to tak uniwersalne urządzenie, że sprawdzi się jako pomoc naukowa oraz narzędzie rozrywki. Dzięki nim można w dowolnym miejscu kontaktować się ze znajomymi, sprawdzić skrzynkę e-mail, przeglądać strony internetowe, grać w gry czy pracować. Można go wziąć w podróż, do autobusu lub korzystać z niego w domu. Każdy z nas może go używać w innym celu, ale dzięki możliwościom personalizacji z łatwością dopasujemy jego funkcje do swoich potrzeb. W moim wpisie zajmę się technicznymi parametrami wyboru tabletu, który spełni Twoje oczekiwania.

Ekran – przekątna i parametry

Rozmiar i parametry ekranu to jeden z najważniejszych parametrów w tablecie. To głównie one przesądzają nad wyższością jednego tabletu nad drugim. Jeżeli chodzi o rozdzielczość ekranu to rozsądnym minimum jest 1024x768px (tablety 8” i 9.7”) oraz 1280x800px (tablety 7” i 10.1”). W 7-miocalowych wystarczy także ekran 1024x600px. Im wyższa rozdzielczość tym lepsza jest czytelność ekranu (ale to zależy także od typu matrycy). Należy zwrócić także uwagę na jego kąty widzenia. W tanich tabletach wraz ze zwiększaniem kąta patrzenia pojawia się efekt negatywu – mniej lub bardziej widoczny. Należy również zwrócić uwagę na jasność wyświetlacza, aby móc komfortowo pracować na zewnątrz bez potrzeby szukania cienia . Warto sprawdzić czy tablet ma ekran wyprodukowany w technologii IPS, która zwiększa jakość ekranu (chociaż zdarzają się wyjątki w tańszych konstrukcjach).

Wydajność – procesor, układ graficzny, RAM

Procesory w tabletach oparte są głównie na architekturze ARM. Należy zwrócić uwagę na jakim konkretnie rdzeniu jest oparty CPU w naszym tablecie – Cortex A8 oraz Cortex A5 to mało wydajne konstrukcje i należy ich unikać. Powinniśmy kupić tablet z procesorem opartym na rdzeniu Cortex A9 lub Cortex A15. Występuje jeszcze rdzeń Cortex A7, który wydajnościowo jest wyżej od Cortex A8, a niżej od Cortex A9/A15, lecz często występuje jako 4-rdzeniowa jednostka. Procesor musi mieć co najmniej 2 rdzenie oraz wydajny układ graficzny – np. do uruchamiania gier. Ważna jest także ilość pamięci RAM – minimum do poprawnego działania to 1 GB. Im bardziej wydajny będzie nasz tablet tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia spowolnień systemu oraz aplikacji.

Procesory w tabletach oparte o rdzeń Cortex A9:

Nvidia Tegra 3 (Kal-El) (GPU GeForce ULP) – czterordzeniowa jednostka z wydajnym układem graficznym – polecam. Układ ten znajduje się np. w Asus Nexus 7; Rockchip RK3066 (GPU QuadCore Mali400) – popularna i wydajna dwurdzeniowa jednostka z czterordzeniowym Mali400 – polecam; Samsung Exynos 4210/4212/4412 (GPU QuadCore Mali400) – wielordzeniowe układy znanego producenta z czterordzeniowym Mali400 (w Exynos 4412 jest dodatkowo podkręcony) – polecam; TI OMAP seria 4 (GPU PowerVR SGX540) – jednostka znajdująca się w np. BlackBerry PlayBook. Wydajnościowo w starciu z QuadCore Mali400 przegrywa przez co – fanom gier odradzam. Amlogic AML8726-M (GPU DualCore Mali400) – popularna jednostka w tabletach Ainol, ze względu na słabszą wersję układu graficznego Mali400 (tylko 2 rdzenie) odradzam; MediaTek MT6577 (GPU PowerVR SGX531) – dwurdzeniowa jednostka z bardzo słabym układem graficznym (pierwsze egzemplarze trafiły na rynek w 2006 roku!) – odradzam;

W skrócie:

Procesory oparte o rdzeń Cortex A5 – nie warto Procesory oparte o rdzeń Cortex A8 – nie warto Procesory oparte o rdzeń Cortex A7 –warto, jeżeli posiada 4 rdzenie i w miarę wydajne GPU Procesory oparte o rdzeń Cortex A9 –warto, jeżeli posiada w miarę wydajne GPU Procesory oparte o rdzeń Cortex A15 –warto, jeżeli posiada w miarę wydajne GPU

456411

Interfejsy, czyli komunikacja ze światem

Tablet powinien być wyposażony w podstawowe interfejsy: WiFi (najlepiej w standardzie 802.11b/g/n), USB (z funkcją OTG), HDMI, microSD, minijack. Nieco rzadziej spotykane w tabletach funkcje to Bluetooth, NFC, radio/transmitter FM, tuner DVB-T, GPS oraz moduł 3G (za 3G producenci każą sporo dopłacać). Tablety od dużych producentów często posiadają większość wymienionych przeze mnie funkcji.

Jeżeli chcemy przechowywać na tablecie dużo treści, a nie lubimy kart pamięci należy zaopatrzyć się w tablet z wbudowaną pamięcią 16, 32, lub 64 GB. Taniej (o wiele) jest jednak kupić kartę pamięci.

Akumulator

Tablety jako urządzenia o wielu możliwościach potrzebują także wydajnego akumulatora. Wydajność najłatwiej określić sprawdzając pojemność deklarowaną przez producenta. Jest ona wyrażona w mAh (mili-amperogodzinach ???). Jeżeli producent podaje pojemność mniejszą niż 4000 mAh to czas działania tabletu będzie bardzo krótki (jakieś 3 do 5 godzin). Im więcej mAh tym lepiej. Pamiętajmy tylko, że im większa przekątna ekranu w tablecie tym większy będzie jego pobór mocy (dlatego 4000 mAh w 10” tablecie to za mało). Wiele zależy także od sposobu użytkowania tabletu.

Jakość wykonania

Tabletów używamy w różnych warunkach, więc muszą one być jak najlepiej wykonane. Musi on mieć obowiązkowo dobrze spasowane elementy obudowy. Warto się także rozejrzeć za tabletami z aluminiową obudową (lecz wtedy może ona nieci tłumić zasięg WiFi/3G).

Parametry nieco mniej ważne

  • Waga - tablet trzymamy w ręku, dlatego szukajmy modeli, które nie zmęczą nas swoim ciężarem.
  • Aparat – tabletem raczej zdjęć nie będziemy robić, ale jeżeli chcemy go użyć jako archiwizer notatek to należy zwrócić uwagę na obecność funkcji Auto Focus.
  • Głośniki – jeżeli nie używamy słuchawek w tablecie to należy zwrócić uwagę na siłę głośności tabletu oraz czy posiada on głośniki stereo.
  • Gratisy od producenta – niektórzy producenci dodają do swoich produktów dodatkowe akcesoria lub usługi.
SprzętPoradnikiTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)