Blog (2)
Komentarze (478)
Recenzje (1)
@jmmzonKonfiguracja KDE do wygodnej pracy

Konfiguracja KDE do wygodnej pracy

08.02.2014 14:56, aktualizacja: 08.02.2014 16:34

Oto kolejna garść porad na temat KDE. Ponownie za ewentualne błędy - przepraszam.

Wydajność

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się jak wyłączyć Nepomuka i Akonadi, dziś przetestujemy dodatkowe rozwiązania

a) Katalog .compose-cache

Ciekawym trickiem na nieco(nacisk na to słowo zamierzony) szybsze uruchamianie programów, jest utworzenie katalogu .compose-cache w katalogu domowym użytkownika.

Dowód na to, że utworzenie katalogu coś daje ;)
Dowód na to, że utworzenie katalogu coś daje ;)

b) Wyłączanie przywracania sesji

Domyślnie KDE przy ponownym logowaniu uruchamia poprzednio używane programy. Ma to zarówno zalety jak i wady, z których największa to dosyć mocne obciążenie komputera. Aby funkcję tę wyłączy wchodzimy w Ustawienia systemowe (dalej zwane US), do modułu Uruchamianie i Wyłączanie, sekcja Zarządzanie sesją, i przy grupie „Przy logowaniu” wybieramy opcję Uruchom pustą sesję.

Zmiana ustawień sesji
Zmiana ustawień sesji

c) Zarządzanie usługami startowymi

W tym samym module, w sekcji Menedżer usług, możemy zarządzać częścią usług, ładowanych wraz z KDE. Każda jest opisana stosownym komentarzem więc nie będę ich opisywał, zwrócę jedynie uwagę, na usługę Zarządzanie powiadomieniami o stanie. Jej wyłączenie spowoduje, że np.: klikając na kontrolkę od głośności, zamiast małego okienka, uruchomi się osobne okno (przy okazji sama kontrola też zmieni wygląd), efekt poniżej.

Wyłączone powiadomienia o stanie
Włączone powiadomienia o stanie

d) Efekty pulpitu

Kolejne ustawienia zwiększające wydajność, znajdziemy w module Efekty pulpitu. W pierwszej karcie (Ogólne) warto zwrócić uwagę na :

 • zmianę szybkości animacji. Można „poeksperymentować” by znaleźć kompromis w wydajności. Uwaga na ustawienia najwolniejsze. Można się zdenerwować.
 • można też wyłączyć całkowicie efekty pulpitu, i co ciekawe KDE będzie działać dalej ;)

Następnie przejdźmy do karty Wszystkie. W celu poprawy wydajności należy zwrócić uwagę na wybrane efekty:

 • Rozmycie - wyłączenie może obciążać komputer
 • Zmiana rozmiaru okna– w opcjach możemy wybrać dwie opcje: Pokaż zarys (nazwa mówi sama za siebie) i Przeskaluj okno (przy zmianie rozmiaru, zamiast przerysowania całego okna, następuje coś co można porównać do skalowania obrazka). Efekt ten może odciążyć komputer.
Skalowanie okna - brzydziej ale szybciej
Włączony zarys

Ostatnia karta to Zaawansowane. W celu poprawy wydajności, można ustawić:

[list] [item] Metoda Skalowania: Szybka [/item][item] Zapobieganie smużeniu: Żadna [/item][item] Wstrzymaj efekty pulpitu dla okien pełnoekranowych (np.: gier) [/item] Komentarza wymaga również opcja typ kompozycji. Wybranie XRender czasami zwiększy płynność, nie możliwe będzie jednak włączenie części efektów.

O wyglądzie jeszcze słów kilka

Wiemy już jak zmieniać wygląd okien i plazmy, zerknijmy więc na pozostałe elementy.

a) Zmiana ikon

Dość często można usłyszeć narzekania na to, że domyślne ikony pięknem nie porażają. Cóż jest to na pewno kwestia gustu, dlatego więc możemy je zmienić (choć uczciwie przyznać trzeba, że zestawów ikon dla KDE bardzo dużo nie ma). W tym celu zmiany w US wchodzimy do modułu Wygląd programów, sekcja Ikony. Domyślnie raczej dużego wyboru nie ma, bez problemu dodatkowe zestawy możemy zainstalować. Jak tego dokonać? Pierwszą opcją jest kliknięcie na dole Pobierz nowe motywy. Jeżeli tą metodą nic interesującego nie znajdziemy pozostaje szukanie np.: w deviantarcie.

Skądkolwiek zestaw pobierzemy, musimy go zainstalować. Możemy to zrobić, albo przyciskiem Instaluj plik motywu, albo bezpośrednio rozpakowując do katalogu ~/.icons. W przypadku gdy nowe ikony na liście się nie pojawią, należy sprawdzić czy nie były np.: pakowane podwójnie.

Ikon można również próbować szukać w otchłaniach repozytoriów.

Zmiana zestawu ikon
Zmiana zestawu ikon

Po dodaniu ikon, możemy ich użyć: wybieramy jedną pozycję z listy i dajemy Zastosuj.

Uwaga! Czasem zdarzy się, że ikony nie zostaną zastosowane dla np. Dolphina. Nie wiem czemu tak się dzieje, ja radzę sobie w ten sposób

rm .kde4/cache-nazwauzytkownika/icon-cache.kcache

(usuwam plik z zbuforowanymi (?) ikonami).

b) Ustawienia czcionek

Aby zmienić czcionki jakich KDE używa, wybieramy się do sekcji Czcionki (nadal w tym samym module). Co do wybrania konkretnych opcji niewiele pomogę. W tym miejscu należy samemu poeksperymentować. Ja używam czcionki Droid Sans, Włączony antyaliasing i pełny hinting (jakoś żyję ;). Na pewno jest to kwestia gustu.

Zmiana ustawień czcionki
Zmiana ustawień czcionki

c) Zmiana kursora

Zmianę tę dokonujemy w US, module Widok przestrzeni roboczej, zakładka Motyw kursora. Podobnie jak ikony można je pobrać za pomocą przycisku, lub poszukać ich na wielokrotnie wspomnianym deviantarcie. Z własnoręcznie pobranymi kursorami postępujemy dokładnie tak samo jak z ikonami.

Zmiana kursora
Zmiana kursora

Zarządzanie oknami

Cóż, trzeba przyznać, że w tej dziedzinie KDE ma dużo do zaoferowania. Część funkcji jednak ZU będzie obchodzić mało, do części kiedyś dojdzie gdy będzie ich potrzebował. Skupmy się więc na tych podstawowych.

Zmiana  sposobu wyświetlania zmiany okien

Aby zmienić to jak domyślnie zachowuje się środowisko przy zmianie okien za pomocą skrótu Alt+Tab (który również możemy zmienić, ale zazwyczaj po co?) wchodzimy do US, pierwsza sekcja: Przełączanie zadań. Możemy tutaj wybrać jeden z predefiniowanych rodzajów przełączania, lub za pomocą znanego nam przycisku pobrać nowe. Od razy do wyboru są m.in.: przełączanie okładek (Cover Flow), przełączanie przebierane (jak w Windows 7), miniaturki (chyba domyślnie), ikony (podobnie jak w GNOME Shell) itd. Po lewej zaś stronie możemy między innymi ustawić jak okna sortować i czy do listy okien dołączyć pulpit (tak jak jest w Windows 7+).

[list]

Przełączanie przy pomocy miniaturek
Wybór rodzaju przełącznika okien

[item]

Przełączanie przebierane
Przełączanie okładek

[/item][/list]

Rodzaje maksymalizacji

Ciekawą i przydatną rzeczą w KDE jest to, że w zależności którym przyciskiem myszy klikniemy na ikon maksymalizacji, zostanie ona w różny sposób. I tak (domyślnie), dla LPM jest to zwykła maksymalizacja, dla PPM w poziomie a dla ŚPM w pionie. Oczywiście możemy to zmienić, w sekcji Zachowanie okien, Karta Działania paska tytułu.

Orientacja przycisków na pasku tytułowym

W zależności, czy wolimy przyciski okna po lewej, czy po prawej stronie (a może jeszcze inaczej), możemy to skonfigurować w US, module Wygląd przestrzeni roboczej , sekcja Dekoracje okien i na dole przycisk konfiguruj przyciski.

Zmiana orientacji przycisków na pasku tytułu
Zmiana orientacji przycisków na pasku tytułu

Krawędzie ekranu

Kolejną przydatną rzeczą, są akcje wykonywane po najechaniu na odpowiednią krawędź pulpitu. W celu konfiguracji, tejże funkcji, musimy udać się do modułu Zachowanie przestrzeni roboczej, sekcji krawędzie ekranu. Wystarczy na imitacji monitora, kliknąć w odpowiedni checkbox, by zobaczyć możliwe akcje do wykonania (jeżeli jakaś opcja jest wyszarzona, należy udać się do modułu efekty pulpitu). Ja np. mam ustawione w lewym górnym rogu, prezentację okien, w prawej zaś siatkę pulpitu.

Przypisywanie akcji to krawędzi ekrany
Przypisywanie akcji to krawędzi ekrany

Jeżeli wydaje nam się, że ledwie dojechaliśmy do krawędzi ekranu i już dzieją się cuda, warto zmienić opcję Opóźnienie wywołania.

Skróty klawiszowe

Przydatną rzeczą, jest przypisanie odpowiednich skrótów klawiszowych w celu zarządzania oknami. Ja u siebie ustawiłem je tak by przypominały trochę te Windows-a i ElementaryOS. Pokażę jak to zrobić. Udajemy się do modułu Skróty i gesty, zakładka Globalne skróty klawiszowe. Można (i należy) korzystać z dostępnego u góry filtra. Na początku wybieramy składnik KDE, który chcemy skonfigurować. np.: Kwin. Następnie wpisujemy frazę Włącz/wyłącz prezen..... Wybieramy elementy którego szukaliśmy, klikamy na niego, zaznaczamy radio: własny, i klikamy pole obok, w które wpisujemy skrót klawiszowy.

Zmiana skrótu klawiszowego
Zmiana skrótu klawiszowego

U mnie wygląda to następująco:

 • Kwin, Włącz/wyłącz prezentację okien(bieżący pulpit): Meta+S
 • Kwin, Kafelkuj okna z lewej: Meta+Lewo
 • Kwin, Kafelkuj okna z prawej: Meta+Prawo
 • Kwin, Pokaż siatkę na pulpicie: Meta+E
 • Kwin, Maksymalizuj okno: Meta + Góra
 • Kwin, Minimalizuj okno: Meta+Dół
 • Menedżer sesji KDE, Lock Session: Meta + L

Oczywiście, jeżeli dany skrót klawiaturowy był przypisany do innej akcji, KDE nas o tym poinformuje.

Plasma (i przestrzeń robocza)

Automatyczna zmiana zakładki w Kickoff

Jeżeli ktoś polubił Kickoff (czyli standardowe menu KDE), a denerwuje go to, że po najechanie na którąś z zakładek (np. Ulubione, Programy) powoduje jej zmianę, może to zmienić. Wystarczy kliknąć PPM na menu, wybrać opcję Ustawienia: aktywator programów i odznaczyć opcję: Przełączaj karty przy przemieszczeniu kursora. Więcej przypadkowe najechanie na kartę nie spowoduje jej zmiany.

Zwykłe menu KDE

Jeżeli ktoś nie może się przyzwyczaić do menu Kickoff, może spróbować użyć zwykłego menu (jak w KDE3). Wystarczy kliknąć PPM na ikonę menu i wybrać opcję: Przełącz na klasyczny styl menu (należy pamiętać, że gdy chcemy to wykonać, musimy mieć odblokowane elementy interfejsu)

112049
112050

Ustawienie kroku zmiany głośności

Jeżeli ktoś chce zmienić, co ile "skacze" poziom głośności przy kręceniu rolką myszy, może zedytować odpowiedni plik. Najszybciej wg. mnie to w konsoli:


nano .kde4/share/config/kmixrc 
 

I dodanie (lub zmienienie) pod sekcją [Global], linijki:

 VolumePercentageStep=x

gdzie x to oczywiście liczba.

Przywracanie panelu

Jeżeli udało ci się panel usunąć, bez problemu możesz go przywrócić. Wystarczy PPM na pulpicie, lub klikając na logo plasmy (zazwyczaj u góry po prawej) kliknąć: Dodaj panel, domyślny panel.

Menadżer plików (Dolphin)

Podgląd plików

Jeżeli twoje pliki MP3 posiadają zapisaną w tagach okładkę, być może w Dolphinie będziesz chciał ją wyświetlić. Podobnie jeżeli posiadasz sporo plików wideo, a same nazwy nie wiele ci mówią możesz włączyć ich miniaturkę. Najpierw musisz jednak zainstalować odpowiednie pakiet (rzecz jasna jest to kwestia dystrybucji której używasz). W Arch-u robimy to tak:

 
yaourt -S kdemultimedia-ffmpegthumbs audiothumbs

Co do Kubuntu, ten sposób powinien zadziałać:

[list] [item] Pobieramy archiwum stąd [/item][item] Wypakowujemy pobrany plik, najlepiej do nowo utworzonego katalogu [/item][item] W konsoli przechodzimy do miejsca, gdzie wykonaliśmy poprzednie kroki i wykonujemy następujące polecenia:


sudo apt-get install libtag-extras-dev libflac++-dev libqt4-dev kdelibs5-dev
mkdir build ; cd build ; cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` ..;make
sudo make install

[/item][/list]

Zainstalowanie drugiego pakietu to kwestia polecenia

sudo apt-get install ffmpegthumbs

Teraz, gdy udało się nam zainstalować odpowiednie elementy, pora na ich włączenie w menedżerze plików. Tak więc uruchamiamy go, z menu ustawienia wybieramy opcję Konfiguracja: Dolphin. Po lewej wybieramy zakładkę Ogólne, następnie kartę Podglądy. Tam zaznaczamy opcje Audio Files i Pliki filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć podglądy innych plików. Ja nie zaznaczałbym jedynie opcji pliki pulpitu, dlaczego? Obrazek poniżej to wyjaśni.

Włączanie podglądu wybranych plików
Podgląd plików pulpitu (po prawej włączony)

Wspólne właściwości widoku

O co chodzi? Domyślnie Dolphin zapamiętuje wybrany przez nas widok (ikony, szczegóły,...) dla każdego katalogu osobno. Skutkuje to tym, że wybierając w danym katalogu widok listy i przechodząc do innego znów wracamy do widoku ikon. Jeżeli się cofniemy do katalogu poprzedniego - wraca lista. Oczywiście części osób może to pasować, części (np. mnie) nie. Aby więc ustalać widok globalnie, znów wchodzimy w ustawienia, zakładka ogólne, i w pierwszej karcie wybieramy: Użyj wspólnych właściwości widoku dla wszystkich katalogów.

Pasek zajętości partycji/dysku

Kopiujemy sporo plików, i bez przerwy patrzymy we właściwościach czy kolejna porcja się nam zmieści? Aby nieco ułatwić sobie życie, możemy pasek zajętości wyświetlić na pasku stanu. Znów wchodzimy w ustawienia, zakładka ogólne, karta pasek stanu i zaznaczamy odpowiednią opcję

Otwieranie plików jak w Windows

Chodzi o sposób w jaki przechodzimy przez pliki i katalogi. Zazwyczaj w KDE robimy to poprzez pojedyncze kliknięcie. Jeżeli jedna przyzwyczailiśmy się do Windows, możemy to zmienić. W ustawieniach, zakładce nawigacja wybieramy opcję: Podwójne kliknięcie otwiera pliki i katalogi

Zmiana domyślnego programu

Aby zmienić skojarzony z danym plikiem program klikamy PPM na plik, Właściwości i w otworzonym oknie klikamy na przycisk Opcje pliku. W sekcji Hierarchia, za pomocą bocznych przycisków przesuwamy program którego chcemy użyć na samą górę. W tym miejscu zarządzamy też jaka ma być kolejność aplikacji w podmenu Otwórz za pomocą

Inne

Warto również przejrzeć inne możliwe opcje. Jeżeli chcemy się dowiedzieć co do czego służy, wystarczy nad danym elementem pozostawić na krótką chwilę kursor (dotyczy się to także innych części KDE.

Koniec

Bynajmniej nie możliwości konfiguracyjnych KDE. Jednak wpisu, a i owszem.

OprogramowaniePoradnikiLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)