Blog (2)
Komentarze (9)
Recenzje (0)

Nokia E72 - pierwsze wrażenia

@KaczorinaxNokia E72 - pierwsze wrażenia10.11.2011 18:14

Wstęp

Przedwczoraj otrzymałem Nokie E72, na którą postanowiłem się przenieść po korzystaniu z Motoroli Milestone. Stwierdziłem, że potrzebuję czegoś z dobrą baterią, dobrą jakością dźwięku i dosyć rozwiniętych funkcjach biznesowych. Jednocześnie zależało mi na czymś kompaktowym, jakby nie patrzeć Motka była trochę duża. Więc po otrzymaniu pieniędzy za Motorolę, zacząłem poszukiwania dobrej oferty, korzystając z Huawei od Playa, który bardzo mnie irytował. Po rozmowie telefonicznej z bardzo miłym allegrowiczem za 480 zł wraz z wysyłką zakupiłem Nokię w idealnym stanie, z pełnym zestawem wraz z półroczną gwarancją.

Pierwsze chwile

Telefon jak się okazało był z brandingiem Plusa, co całkowicie nie przeszkadzało, zaktualizowałem oprogramowanie i zacząłem zabawę. Zainstalowałem potrzebne mi aplikacje, jednak przejechałem się na Operze Mobile, a właściwie na ilości ramu w tym telefonie. Musiałem przejść na Opere Mini, powiadomienia o barku ramu zniknęły. Po wgraniu motywu i ustawieniu trybu osobistego i biznesowego zacząłem katować telefon. Kilka godzinna zabawa nim nie zabrała mu nawet jednej kreski baterii(spada ona chyba gdy bateria ma poniżej 60% pojemności). Baterii starczyło jeszcze na cały drugi dzień, wraz zabawą w szkole. Telefon sprawił na mnie bdb pierwsze wrażenie.

Wygląd, obudowa i wykonanie

Telefon prezentuję się bardzo dobrze, klasa sama w sobie. Według mnie trochę gorzej wykonana od E51, telefonu z którego również byłem bardzo zadowolony. Tylna klapka minimalnie lata, ale nie przeszkadza to w użytkowaniu telefonu. Szybka ekranu(właściwie plastik) trochę się rysuję, reszta jest z bardzo dobrych materiałów. Nic nie trzeszczy, lata tylko klapka trzymając go w ręce nie sprawia wrażenia jakby miał się rozlecieć.

Klawiatura

Przyzwyczajony do klawiatury qwerty nie miałem problemów z pisaniem na klawiaturze. W motoroli przeszkadzała mi lewo stronność tej klawiatury, rzadko z niej korzystałem, chyba normalka w tym modelu moi znajomi też wolą ekranową w tym telefonie. Na klawiaturze Noki piszę się szybko i sprawnie, problem sprawia literka ć, ale, że mam w miare duże palce załatwiam ją kciukiem. Klawiatura jest wygodna, według mnie lepsza od tej w E71, gorsza od E61i. Myślę, że zadowoli maniaków smsów. Skróty klawiszowe ułatwiają pisanie.

Ekran

No i tu po przejściu z Kamyka pierwsze wrażenie - co to za pikseloza. Według mnie rozdzielczość jest troszkę za mała, mogli wsadzić chociaż 480x320, no ale cóż byłem świadomy tego podczas wyboru telefonu. Teraz już mnie to tak nie razi w oczy jak na początku, a po za tym ekran ma świetne odwzorowanie kolorów i jest widoczny nawet w pełnym słońcu, czego o Motoroli nie można powiedzieć. Ogólnie jestem zadowolony, do sporadycznego internetu wystarcza.

System i interfejs

Symbian jak Symbian, trochę ładniejszy od tego z E51 i według mnie szybszy, ale to sprawa procesora o prawie dwukrotnie wyższym taktowaniu. Trzeba się przyzwyczaić do interfejsu, ogólnie miałem kilka symbianowców, system upada ale ma zasób aplikacji i gier więc jak narazie nie ma żadnych problemów. Większa intuicyjność względem Androida, ale mniejsza cukierkowość. System wygląda bardziej poważnie.

Multimedia

Słuchawki dołączone do zestawu grają dobrze. Cudów nie ma ale do słuchania rapu mi wystarczają jak narazie. Dopóki nie zbiore na coś lepszego. Z tego co wiem to E72 posiada ten sam chip muzyczny co 5800XM, która grała bardzo ładnie. Odtwarzacz działa szybko, wyświetla okładki, ma korektor. Nie oglądałem filmów, według mnie na tym wyśw. nie ma to sensu. Myślę, że jeżeli ktoś nie jest melomanem, telefon w zupełności wystarczy. Według mnie gra ładniej od Motki zarówno na głośniku jak i słuchawkach, tylko ciszej.

Aparat

No i tu Finowie się postarali. 5 MP z AF i diodą w telefonie biznesowym robią wrażenie. Zdjęcia są ładne zarówno przy dobrym oświetleniu jak i przy słabym. Zdjęcia dokumentów są czytelne, na jakieś małe wycieczki, do szkoły wystarcza. Nie mam co do aparatu żadnych zastrzeżeń, porównywalny do tego w Motoroli, aczkolwiek w Noki lampa jest słabsza i być może przez to nie zdarza jej się prześwietlać zdjęć, co w Motce przy dokumentach zdarzało się nagminnie.

Internet

Wifi jest, HSDPA jest więc funkcje internetowe jak najbardziej okej. Standardowa przeglądarka do sporadycznego przeglądania jest jak najbardziej przydatna, ja jednak wolę Operę. Zasięg wifi jest praktycznie taki sam jak w Motoroli, jednak obydwa telefony chowają się przy e51. Cóż nowsze nie znaczy lepsze. Jako iż nie jestem maniakiem internetu w telefonie jestem w 100% zadowolony.

Nawigacja GPS

Nokia dodała własne darmowe mapy do tego telefonu. Jest to bardzo dobre posunięcie i jak dla mnie wystarczające. Nie korzystam praktycznie z tej funkcji, ew. jak jestem poza miastem i szukam jakiegoś miejsca. Pierwszy fix nie trwał długo, korzystałem z A-GPS, kolejne były już bardzo szybkie. Jako iż Nokia dodaje mapy całego świata nalezy się bardzo duży plus+.

Bateria

1500 mAh robi wrażenie. I nie jest to żaden chwyt marketingowy. Dla mnie niemożliwe było pełne wyładowanie Noki w ciągu jednego dnia. Co w motoroli udawało się czasami w ciągu 7 godzin lekcyjnych. Nie mam telefonu tak długo by ocenić te baterię na dłuższą metę, ale jest zauważalna różnica zarówno względem Motki i E51.

Podsumowanie

Po tych kilku dniach telefon zrobił na mnie bdb wrażenie. Muzyka brzmi ładnie, skrzynka mail jest świetna, jest dużo fajnych udogodnień i bardzo dobra klawiatura qwerty. Jestem zadowolony z tego telefonu bardziej niż ze wszystkich poprzednich. Telefon nie jest multimedialną zabawką jak Milestone co do której zastrzeżeniem dla mnie jest tylko bateria. Od zawsze miałem telefony dobrze wykonane, nie licząc LG Swifta i ten telefon do nich należy. Pomijając klapkę wszystko jest w jak najlepszym porządku. Polecam ten telefon i w daje mu 9/10, ze względu na niektóre wady i dosyć stary system.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)