Blog (37)
Komentarze (32)
Recenzje (0)

Alternatywa — gdzie szukać dobrego i darmowego oprogramowania?

Strona główna@lepsze-oprogramowanieAlternatywa — gdzie szukać dobrego i darmowego oprogramowania?
01.09.2018 21:36

Otwarte oprogramowanie wielokrotnie udowodniło, że dobry program broni się sam. Właściwie każdy znany program należący do zamkniętego oprogramowania posiada swojego otwartego konkurenta. Mimo to problemem wolnego oprogramowania może być mniejsza dostępność, jako że produkty open source nie czerpią korzyści finansowych ze swojej działalności, opierają się głównie o rozgłos ze strony internautów. W przypadku programów mniej powszechnie używanych, jak programy do obróbki video czy do projektowania komputerowego znalezienie alternatyw dla tych programów może być niełatwym zadaniem. Istnieją jednak portale które mogą pomóc nam zaoszczędzić trochę czasu przeznaczonego na poszukiwanie takiego oprogramowania. Przedstawiam tutaj mój subiektywnie ulubiony, który moim zdaniem daje z siebie wszystko, co w materii poszukiwania alternatywnych aplikacji jest potrzebne:

Alternativeto.net eksploatuje dość oryginalny pomysł w wyszukiwaniu alternatywnego oprogramowania. Cała idea polega na istnieniu wyszukiwarki aplikacji które mogą być alternatywą dla pożądanego programu. Używając jej dla dowolnej aplikacji otrzymujemy szereg alternatyw wśród których dość łatwo o znalezienie tej która nas usatysfakcjonuje. Alternatyw jest sporo, jako że strona szczyci się około siedemdziesięcioma tysiącami aplikacji w swojej bazie. Tak duża ilość oprogramowania wynika z faktu, iż aplikację może dodać lub edytować każdy zarejestrowany użytkownik strony. Po zatwierdzeniu przez moderację strony utworzone zmiany zostają zatwierdzone w bazie portalu. Zamieszczonemu oprogramowaniu towarzyszą także opisy, komentarze, i recenzje zamieszczane przez użytkowników, które mogą nam pomóc w wyborze zadowalającej aplikacji. Oprócz tego na stronie w dość krótkich odstępach czasu zamieszczane są wiadomości z dziedziny oprogramowania komputerowego.

Najczęściej szukamy alternatyw dla tych programów.
Najczęściej szukamy alternatyw dla tych programów.

Alternativeto oferuje alternatywy dla absolutnie każdego typu oprogramowania, oznacza to że możemy na nim znalezć nie tylko programy pokroju aplikacji do użytku „roboczego”. Na portalu można znaleść także alternatywy dla stron internetowych, aplikacji na telefon a nawet gier komputerowych. Efektem tego jest to że oprócz alternatyw dla Worda czy Photoshopa możemy znaleźć także alternatywy dla Facebook’a albo Call of Duty.

bECYothj

Dwie uwagi - Strona sama w sobie nie służy poszukiwaniu darmowych alternatyw, w efekcie czego wyszukując alternatywy dla oprogramowania pokazywane nam są także programy zamknięte oraz komercyjne. Aby szukać otwartych alternatyw po wyszukaniu ich należy wybrać opcję „open source” lub „free”, w drugim przypadku uzyskamy oprogramowanie darmowe, ale nie zawsze

MB

bECYotif