Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)
@lucas__Plasma Active - ustawienia systemowe

Plasma Active - ustawienia systemowe

09.01.2012 00:30

Po ostrzejszym ;) początku miesiąca czas na spokojniejsze tematy. Dla niewtajemniczonych, Plasma Active to interfejs twórców KDE przeznaczony dla szerokiego spectrum urządzeń, takich jak np. tablety.

Active Settings

403062

Active Settings to aplikacja, która ma umożliwiać konfigurację zarówno systemu jak i zainstalowanych w nim programów. Plasma Active 2 zawiera pierwszą stabilną, lecz bardzo okrojoną wersję. Active Settings dostarczają centralnego miejsca, gdzie mają znajdować się moduły odpowiedzialne za konfigurację. Niezależnie od tego czy dotyczą ustawień systemowych, ustawień programów, czy specjalnych modułów, które zechcą umieszczać tam dystrybutorzy sprzętu (zakładając, że projekt chwyci). Oczywiście do ładowania i wyświetlania takiego modułu, nie są potrzebne żadne zmiany w samej aplikacji. Wszytko odbywa się przy wykorzystaniu systemu pluginów i odpowiednich pakietów plasmy, dostępnych w KDE.

Wbudowane moduły ustawień

Deweloperzy umożliwili uruchamianie poszczególnych modułów konfiguracyjnych, zarówno w ustawieniach systemowych jak i w oknie samej aplikacji. Poniżej można zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Na pierwszym obrazku, widać moduł odpowiadający za konfigurację przeglądarki, uruchamiany w "active settings"

403066

Ten sam moduł uruchamiany we wbudowanej przeglądarce internetowej.

403068

Nowy początek

Mimo, iż Active Settings tworzone jest z myślą o urządzeniach dotykowych, to z chęcią chciałbym zobaczyć coś w tym stylu w "desktopowym wydaniu" Być może to tylko pobożne życzenia, jednak nie wykluczone, że to rozwiązanie, zostanie prędzej czy później zaadoptowane. Tym bardziej, że całość nowych komponentów plasmy (QML), dzięki czemu cały mechanizm został uproszczony do minimum.

Więcej informacji:

http://vizzzion.org/blog/2012/01/active-settings-modular-embeddable-co...

LinuxTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)