Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Tizen - feniks z popiołów czy trup z szafy?

Strona główna@lucas__Tizen - feniks z popiołów czy trup z szafy?
11.01.2012 00:01

O Tizen, następcy MeeGo nie dane mi było jeszcze pisać, toteż postanowiłam nadrobić tą zaległość. Trzeba przyznać, że Intel już od jakiegoś czasu próbuje zaistnieć na rynku urządzeń mobilnych. Niestety nie ma szczęścia do partnerów. Z jednej strony Nokia, która mimo, doskonałych recenzji swojej N9 wolała porzucić projekt, a system skazać na niebyt już na starcie. A wszytko dla telefonów z systemem, którego nie da się nawet użyć jako pamięć przenośną, bez zainstalowania dodatkowego oprogramowania. O losach samego projektu (MeeGo) i o szczegółach współpracy (Nokia, Intel) można szerzej poczytać na łamach naszego portalu.

Po owocach ich poznacie...

Nie ma co się jednak zatrzymywać nad przeszłością, bo oto Intel wraz z Samsungiem (i kilkoma innymi) po kilku miesiącach milczenia zaprezentowali pierwsze efekty swoich prac. Najpierw do Internetu trafiły pierwsze zdjęcia.

403322

Akurat deweloperzy nie byli zbyt oryginalni i postanowili zastosować wygląd i rozwiązania znane choćby z Androida czy BadaOS.

403324

Jak podają nieoficjalne informacje, pierwszym telefonem z systemem ma być Samsung I9500. O ile same zdjęcia to jeszcze nic namacalnego, o tyle kod źródłowy oraz wstępne SDK (określane mianem "preview") zaprezentowane na stronie głównej projektu, dają pewien wgląd jak będzie wyglądał system. I tak za interfejs będą odpowiadały bilioteki Enlightenment Foundation Libraries (EFL), z czego powinni się ucieszyć wszyscy fani tego menadżera okien. Z kolei aplikacje mają korzystać z modnego ostatnio HTML5, czyli technologie webowe w pełnym rozkwicie. Multimedia to oczywiście GStreamer i charczące pulse audio. O losie samego systemu trudno na razie cokolwiek spekulować. Miejmy tylko nadzieję, że za rok Intel nie wymyśli nic nowego... albo Samsung się nie rozmyśli.

403326
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)