Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Wieści z frontu: Plasma QtComponents, port Kickoff do QML, Marble Touch, KDE Telepathy 0.2

Strona główna@lucas__Wieści z frontu: Plasma QtComponents, port Kickoff do QML, Marble Touch, KDE Telepathy 0.2
30.11.2011 15:22

Po małym odstępstwie od blogowej rutyny czas powrócić do standardowych treści prezentowanych na tym blogu, toteż zapraszam na kolejny przegląd informacji ze świata KDE.

Plasma QtComponents

Plasma QtComponents jest zbiór elementów interfejsu, takich jak: przyciski, pola tekstowe, czyli coś z czego składa się niemal każdy program, jak również aplety plasmy. W wydaniu KDE 4.8 programiści dostaną możliwość tworzenia natywne wyglądających elementów plasmy, co jest czynnikiem niezbędnym w drodze ku Plasma 2 i KDE 5. Co to oznacza dla zwykłych użytkowników? Przede wszystkim akceleracja sprzętowa dla apletów plasmy, czyli więcej efektów oraz super płynne animacje, przejścia itp, a wszytko dzięki wykorzystaniu mocy naszych GPU. Ze względu na prace przy Plasma Active przygotowano również oddzielny zestaw dla urządzeń dotykowych. Jednak jak podkreśla autor oba zestawy używają w 90% tego samego kodu, a różnice wynikają jedynie z odmiennych sposobów interakcji miedzy klasycznym pulpitem, a urządzeniami dotykowymi. Poniżej dwa filmiki prezentujące całość w akcji.

bEBWCstP

Plasma QtComponents - Desktop

Plasma QtComponents - Tablet

Więcej informacji: http://www.notmart.org/index.php/Software/Components_towards_a_new_pla...

Port Kickoff do QML

Skoro już jesteśmy przy QML, to warto zatrzymać się przy porcie domyślnego menu w KDE (Kickoff). Na uwagę zasługuje fakt, iż autorem całego portu jest Martin Gräßlin, jeden z głównych deweloperów KWin. Dzięki zastosowanym zmianom, menu powinno działać sprawniej oraz lepiej integrować się z pozostałymi elementami plasmy. Mimo, iż prace są jeszcze na bardzo wczesnym etapie, poniżej możemy zobaczyć pierwsze efekty.

399499

Więcej informacji: http://blog.martin-graesslin.com/blog/2011/11/weekend-project-porting-...

Marble Touch

Marble jest to wirtualny glob i atlas geograficzny w jednym. Jednak w wersji mobilnej autorzy chcą się skupić na funkcjach typowo nawigacyjnych, czyli mówiąc w skrócie elementach jakie powinna posiadać darmowa nawigacja satelitarna. Posiadacze telefonów Nokia N950/N9 na pewno nie pogardzą nowym programem. Ponieważ zrzut ekranu mówi więcej niż tysiąc słów, zapraszam poniżej:

399503

Jak podkreśla autor, program jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju, toteż wielu rzeczy ciągle brakuje. Niemniej wszyscy zainteresowani projektem, mogą się dowiedzieć więcej z linku poniżej.

bEBWCstV

Więcej informacji: http://nienhueser.de/blog/?p=352

KDE Telepathy 0.2 wydane

Zespól pracujący nad KDE Telepathy ogłosił nową wersję swojego komunikatora. Z pośród najważniejszych nowości warto wymienić:

- Integracja z portfelem KDE (KWallet) do przechowywania haseł

bEBWCstW

- Plasmoid umożliwiający szybki dostęp do kontaktów

- Możliwość ustawienia statusu do aktualnie odtwarzanego utworu z Amaroka, Clementine i innych odtwarzaczy kompatybilnych z mpris2

- Możliwość ustawienia trybu (niedostępny) po określonym czasie (Auto Away)

- Dodany pasek postępu oraz przycisk "anuluj" przy przesyłaniu plików

bEBWCstX

- Ponad 130 naprawionych błędów

399514

Więcej informacji: http://www.sharpley.org.uk/node/25

Udostępnij:
bEBWCsuL