Blog (8)
Komentarze (55)
Recenzje (4)
@McAlexanderBezpieczeństwo na imię Malwarebytes ma ! :)

Bezpieczeństwo na imię Malwarebytes ma ! :)

12.03.2013 19:16

Zadziwiającym jest jak łatwo zainfekować system. Wystarczy poszukać wybranej przez siebie treści w sieci, trafić na stronę o stosunkowo niskiej reputacji, kliknąć na zdawaćby się mogło zwyczajny baner reklamowy bądź zapomnieć o aktualizacji Javy czy choćby uruchomić aplikację pochodzącą z linku od znajomych na Facebooku. To naprawdę proste. Sam znam osoby, którym niecelowe zawirusowanie systemu zajmuje w porywach kilka minut.

456926

Imponującym faktem jest to, że pisząc na wielu forach internetowych związanych z bezpieczeństwem, znając przynajmniej kilku “specjalistów” czy - co najbardziej mnie zdziwiło, uzyskując rady od pomocy technicznych niektórych producentów, najczęściej niczym musztra zalecane jest zastosowanie opisywanego dziś przeze mnie programu. A może to raczej nietuzinkowy lek?

Gdyby na zarażenia komputerów wypisywano recepty, a aplikacje kupowano w aptekach, półki uginałyby się od zapasów MBAMa. Na czym polega tak potężna reputacja produktów Malwarebytes? Jak to się dzieje, że bez względu na rodzaj infekcji to właśnie ten program poleca się do wszelkich procesów dezynfekcji? Co ma w sobie niepozorny produkt czego nie prezentują aplikacje typu antywirus?

456929

Skanowanie systemu to najpopularniejsza funkcjonalność produktu Malwarebytes. Jakkolwiek naiwnie brzmi to przy dzisiejszym rozwoju zagrożeń, to siła MBAMa polega właśnie na “prześwietleniu” plików systemu klienta. I bynajmniej nie jest to “bezmyślne” sprawdzanie elementów przez silnik skanujący. Malwarebytes Anti Malware posiada stosunkową małą bazę zagrożeń. Program opiera swoje działanie o zaawansowaną analizę heurystyczną, której podlegają nawet umiejscowienia elementów w systemie! Oznacza to, że działania MBAMa oparte jest o inteligentną strukturę rozpoznawczą, dzięki czemu program pełni niejednokrotnie funkcję antidotum dla zainfekowanych już systemów.

Dostępne są trzy rodzaje skanowania z poziomu okna głównego aplikacji:

 • pełny skan - najdłuższy, sprawdza każdy element zawarty w systemie użytkownika,
 • szybkie skanowanie - zalecane przez producenta, przeszukuje system system oraz uruchomione procesy (aplikacje) w celu odnalezienia najdrobniejszych nieścisłości spowodowane działaniem malware. Warto wiedzieć iż wedle Malwarebytes ten rodzaj skanu należy uznać za najsensowniejszy, gdyż wykazuje on faktycznie aktywne zagrożenia i pomaga wystarczająco szybko wyleczyć Windowsa z aktywnych szkodników,
 • błyskawiczne skanowanie - aplikacja kontroluje tylko aktywne procesy. Dostępne w pełnym wydaniu PRO
456933

Dodatkowymi ustawieniami aplikacji Malwarebytes są:

 • zamykanie Internet Explorera podczas procesu dezynfekcji
 • raportowanie statystyk używania
 • dodanie opcji do menu kontekstowego
 • ostrzeganie przed starą bazą zagrożeń
 • zautomatyzowanie akcji na plikach potencjalnie szkodliwych lub złośliwych modyfikacjach
 • automatyczny skan pamięci/ autostartu/ rejestru systemowego
 • uruchomienie zaawansowanego silnika heurystycznego Heuristics. Shuriken
 • zarządzanie aktualizacjami
 • konfiguracja harmonogramu (cykliczności działań)
 • tworzenie listy ignorowanych plików (w przypadku kiedy podejrzewamy Malwarebytes Anti-Malware o pomyłkę).

Malwarebytes Antimalware Pro

Pełna wersja MBAMa została wyposażona w ochronę typu real-time. Oznacza to, że aplikacja niczym typowy antywirus na bieżąco skanuje wszystkie pliki jakie przewijają się przez system użytkownika. Dodatkowo oprogramowanie zostało wyposażone w bloker anty-phishingowy, a więc skutecznie uniemożliwia wyświetlanie witryn destrukcyjnych ze względu na treść czy sposób przekazywania nierzadko fałszywych informacji.

Do funkcjonalności płatnej wersji Malwarebytes należy zaliczyć:

 • kontrolę systemu plików
 • blokowanie złośliwych witryn internetowych
 • automatyczne blokowanie zainfekowanych plików (alertowanie z prośbą o decyzje : kwarantanna lub ignoruj)
 • dymki z informacjami o podejmowanych działaniach
456940

Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz czy Malwarebytes jest lepszym wyjściem niż instalacja oprogramowań typu Antywirus. Należy zauważyć, że przede wszystkim popularny MBAM jest kompatybilny z zewnętrznymi aplikacjami, co niestety nie zawsze funkcjonuje w drugą stronę. Pozwala to na użytkowanie równocześnie dwóch programów skanujących system w czasie rzeczywistym.

Czy w przypadku Malwarebytes wymagana jest dodatkowa pomoc?

Z pewnością program bardzo dobrze radzi sobie z infekcjami typu zero day, a więc nowymi wirusami oraz znanymi już zagrożeniami. W połączeniu ze sprawnie działającym Firewallem może zawstydzić niejeden pakiet zabezpieczający. Tym bardziej że działa w oparciu o licencję lifetime.

Wady

 • duże wykrycie aplikacji Adware/PUP generujące nieczęste pomyłki

Zalety

 • licencja typu life time (na zawsze)
 • kompatybilność z innymi produktami zabezpieczającymi
 • legendarna wręcz skuteczność skanera na żądanie
 • wysokiej jakości silnik działający w czasie rzeczywistym
 • dodatkowe moduły takie jak niszczarka dokumentów, czy skaner anty-rootkit

Są programy, którym można po prostu zaufać. Nie, nie chodzi mi tu o stuprocentową skuteczność i możliwość całkowitego zapomnienia o istnieniu wirusów. Mam na myśli pewna gwarancję bezpieczeństwa jaką od lat gwarantuje Malwarebytes. Tak po prostu, na każdy problem z infekcją rozwiązaniem zdaje się być jedna, prosta w obsłudze i uboga w ustawienia aplikacja. Geniusz tkwi w prostocie?

456949

Pomoc techniczna i zgłaszanie nowych wirusów

Malwarebytes to nie tylko świetne szczepionki, to także ogromna, ogólnoświatowa społeczność skupiona na walce z cyberprzestępczością. Na forum producenta można zasięgnąć pomocy ekspertów oraz zgłosić pliki do analizy. Działając wspólnie użytkownicy omawianej aplikacji bezwzględnie walczą z twórcami zagrożeń.

OprogramowanieBezpieczeństwoWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)