Blog (73)
Komentarze (4.6k)
Recenzje (0)

Propozycje nowego systemu konfiguracji

@nintyfanPropozycje nowego systemu konfiguracji20.05.2018 20:44

Zastanawiam się nad stworzeniem nowego systemu konfiguracji, który mógłby być używany przez wiele aplikacji. Głównym motywem jest współdzielenie konfiguracji między aplikacjami służących do wykonywania podobnych zadań.

Dla przykładu GNOME/Plasma5/Xfce4 mogłyby odczytywać wspólną, jak i indywidualną konfigurację. Oddzielne API zostałoby zaprojektowane do zapisywania konfiguracji.

Jednym z pomysłów byłoby użycie czegoś w stylu media queries z CSS-a. Dodatkowo przetwarzanie plików byłoby kaskadowo, czyli od góry w dół. Aplikacja mogłaby się przedstawić „Cześć. Jestem Plasmą5 o takiej wersji”, a następnie poprosić ”Podaj mi ścieżkę do tapety dla pierwszego pulpitu i rozdzielczości 1024x768”. Procesor plików otworzyłby domenę /środowiska_graficzne/pulpit, przetworzyłby wszystkie selektory media-queries, co respektują rozdzielczość 1024x768 i dodatkowy znacznik program: Plasma5, a z ostatniego z nich, co definiowałby tapetę, pobrał ścieżkę.

Jeżeli użytkownik w na końcu takiego pliku umieściłby uniwersalną regułę (czyli nie dodając żadnych tagów do rozdzielczości, itd.), to ta reguła byłaby wiążącą dla każdego środowiska graficznego.

Trzeba przemyśleć kwestię rejestrowania możliwych tagów i stworzenia aplikacji do edycji konfiguracji. Jeszcze do przemyślenia są ścieżki, gdzie konfiguracja będzie przetrzymywana i hierarchia ważności tych miejsc.

To pierwszy wpis - piszcie propozycje kwestii do przemyślenia. Zanim zabiorę się za tworzenie, to chcę mieć wszystko uporządkowane.

Linux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)