Blog (62)
Komentarze (4.3k)
Recenzje (0)
@przemo_liKrótki poradnik DVCS, na przykładzie Mercurial - TortoiseHg. II

Krótki poradnik DVCS, na przykładzie Mercurial - TortoiseHg. II

06.09.2011 15:52, aktualizacja: 06.09.2011 19:36

Wstęp O motywację oraz dobrze określony cel zadbaliśmy przy okazji poprzedniego wpisu.

Plan jednodniowy

Dziś zainstalujemy i skonfigurujemy TortoiseHG, oraz założymy konto na bitbucket.org

Pobieramy

Niestety nie pobierzemy TortoiseHG z naszego ulubionego serwisu, ale może jakiś admin przeglądając ten wpis doda TortoiseHG do bazy programów DP. Nam na razie pozostaje wycieczka na piechotę do strony twórców tego programu: TortoiseHG do pobrania.

Instalujemy

Po pobraniu instalujemy w wybranym katalogu. Jedyne co warto zmienić, to upewnić się, że instalujemy wszystkie komponenty TortoiseHG, to nie całe 80mb, a dzięki temu zainstalowany zostanie między innymi dobry poradnik dla Mercurial-a.

372475

Konfigurujemy

Zaraz po instalacji dostajemy angielskojęzyczny program, polonizacja przebiega w dwóch krokach: 1) Udajemy się do katalogu gdzie zainstalowaliśmy TortoiseHG a następnie do i18n->cmenu i klikamy dwukrotnie na "thg-cmenu-pl".

372478

2) Klikamy prawym klawiszem myszki wybieramy TortoiseHg -> Globalne Ustawienia a następnie w zakładce TortoiseHg ustawiamy język UI na "pl". W pierwszym kroku polonizowaliśmy menu kontekstowe, a w drugim "Hg Warsztat".

Bitbucket

Bitbucket to serwis internetowy, który za darmo może przechować dla nas kopię historii projektu. Jest to dobry wybór za równo jako kopia zapasowa, którą bardzo łatwo uaktualniać, ale również jako centralny punkt wymiany najnowszymi zmianami w projekcie pomiędzy paroma komputerami (zmiany są wysyłane i pobierane z i do serwera Bitbucket). Jednocześnie Bitbucket oferuje nam prywatne repozytoria, ale i te, które każdy może obejrzeć, a nawet opcję pracy grupowej nad danym projektem.

Zakładanie konta

Na stronie Bitbucket klikamy duży żółty przycisk "Sign up for free" i przechodzimy prostą rejestrację. Wpisujemy nasze dane i konto mamy założone!

Teraz z menu Repository wybieramy opcję create repository. Uzupełniamy dane (zaznaczyłem język Markdown, ale na razie się tym nie martwmy):

372485

Sprawozdanie z wykonania planu jednodniowego oraz plany na przyszłość

Mamy już skonfigurowanego klienta Mercurial, oraz repozytorium w serwisie Bitbucket. W następnej części, wreszcie pokażemy TortoiseHg jak kożystać z naszego repozytorium w bitbucket.org oraz umieścimy w nim bardzo_ważne_pliki.

Trzecia część cyklu!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)