Blog (33)
Komentarze (28)
Recenzje (0)

Internet za (prawie) free

@qdominikInternet za (prawie) free17.12.2011 19:18

Zacznę od newsa: Karty SIM, dające dostęp do bezpłatnego internetu w Aero2 mozna odbierać w punktach dystrybucji, a nie jak do tej pory wyłącznie przez wysyłkę pocztą oraz w siedzibie operatora w Warszawie. Czy to oznacza poczatek rewolucji w dostepie do Sieci w Polsce?

Zapewne duża część czytelników DP słyszała o bezpłatnym Internecie Aero2. W skrócie chodzi o to, że firma, która otrzymała koncesję na siec nadajników dostarczających Internet w standardzie LTE, czyli Cyffrowy Polsat, zobowiązał się do dostarczanie z tychże nadajników niskoprzepustowego, ale darmowego dostepu do Sieci. Dostarczaniem gratisowaj usługi zajmuje sie spółka Aero2, u której mozna zamówić bezpłatną kartę SIM, w cenie 20zł depozytu + 7 zł wysyłka. Tyle teoria. Teraz praktyka.

400976

Czas oczekiwania na kartę SIM wynosi "właściwie to nie wiadomo", choć można go jakoś oszacować na podstawie informacji ze strony Aero2. W eleganckiej tabelce z terminami dostarczania kart mozna się dowiedzieć, że jeśli ktos złożył zamówienie od 12 listopada 2011r. do 18 listopada 2011r. to otrzyma upragniony dostęp do Internetu do końca tego roku... Rzecz rozbija się o stany magazynowe kart SIM, których Aero2 ma zbyt mało. Kto by sie spodziewał zainteresowania darmowym Internetem?

Oprócz wysyłki pocztą, która nie odstrasza kosztem, jak coponiektóre aukcje Allegro, istnieje mozliwość odbioru w Biurze Obsługi Klienta Aero2 w Warszawie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. A jeśli ktoś nie mieszka w stolicy to może zgłosić sie do punktów dystrybucji, które od wczoraj posiadają ponoć na stanie upragnione SIMy. Rzecz w tym, że miejsca te, w liczbie 3 (słownie: trzy) znajdują sie w Warszawie. Czyli jeśli nie mieszkasz w Warszawie i tak musisz tam mieszkać, albo dojechać.

Kolejną kwestią jest uniwersalność usługi. Okazuje się, że karty SIM Aero2 działają tylko z niektórymi modemami, mimo zgodności specyfikacyjnej (terminal kategorii 10, obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz (pasmo 8) lub kategorii 3 obsługujący transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500MHz (pasmo 38)). Listę sprawdzonych (działających i nie działających z Aero2) modemów znaleźć można tu: http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawienie-zgodnych-modemow-w-budowie....

Super news z początku wpisu jest więc tylko ponurym żartem. Darmowy Internet jest dostępny tylko dla cierpliwych, obeznanych z tematem, posiadających odpowiedni modem, najlepiej z Warszawy i okolic. Trudno sie co prawda dziwić, że operator nie spieszy się z propagowaniem darmowej usługi, ale z drugiej strony, otrzymując licencję na Internet szerokopasmowy podjął się jednoczesnie dostarczenia Internetu za darmo na terenie całego kraju. Wątpliwości budzi też sposób dystrybucji oparty na przedpłacie z długim okresem oczekiwania na kartę SIM. Zakładając, że zamówienie zrobiło 20 tysięcy osób (tyle kart miał w magazynie Aero2 na początku września, a skoro ciągle mu ich brakuje to znaczy, że co najmniej drugie tyle zamówiło) to dostawca jest w posidaniu środków w wysokości 400 000 zł, które zapewne sympatycznie mu procentują na jakimś sprytnym intrumencie finansowym. W ten oto sposób można zarobić na darmowej usłudze. Ale czy nie lepiej byłoby odpowiednim podejściem do klienta, przez darmową ofertę zachęcić do wykupienia płatnej usługi?

InternetPoradnikiTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)