Blog (39)
Komentarze (133)
Recenzje (0)

Jak przerzucać pliki pomiędzy Androidem a komputerem bezprzewodowo?

Strona główna@tidzejmJak przerzucać pliki pomiędzy Androidem a komputerem bezprzewodowo?
05.10.2020 22:21

Jeśli masz dostęp do sieci WiFi i chciał(a)byś przerzucać pliki pomiędzy smartfonem/tabletem, a komputerem lub laptopem w szybki i łatwy sposób, oto jak mógłbyś/mogłabyś to zrobić bez zawracania sobie głowy kablem USB.

Po pierwsze, zerknijmy

Dlaczego transfer bezprzewodowy może być lepszym rozwiązaniem?

1. Za każdym razem gdy ładujesz urządzenie, skraca się żywotność jego baterii (posiada ona limit dozwolonych cykli ładowania). Niestety, za każdym razem gdy podłączasz urządzenie kablem USB by przerzucić pliki - w międzyczasie się ono ładuje, co skraca żywotność baterii jeszcze bardziej. Łączność bezprzewodowa nie czyni tego, jako że ładowanie nie ma podczas niej miejsca (mówimy tu bowiem o łączności bezprzewodowej z komputerem, a nie z bezprzewodową ładowarką :) ).).

2. Bezprzewodowo znaczy szybciej, jako że (m.in.) nie angażuje kabla (znajdź, podłącz, odłącz, itd. ;) ).

3. Im mniej używasz kabla USB, tym dłużej będzie w dobrym stanie. Zważ iż, choć kable USB są tanie jako takie, wiele z nich nie równa się, czy nawet nie przybliża do oryginalnego kabla dostarczonego z Twoim urządzeniem, stąd użycie jakiegokolwiek innego kabla USB może nie dać Tobie tych samych rezultatów (np. jak długo trwa przerzucanie plików, czy pełne naładowanie urządzenia).

Istnieje wiele metod bezprzewodowego połączenia pomiędzy smartfonem/tabletem, a komputerem stacjonarnym czy laptopem. Sposób który przedstawiam sprowadza się do tzw. FTP: jednej z metod transferu plików. By przerzucać pliki za pośrednictwem FTP potrzebujesz dedykowanej aplikacji (tzw. klienta oraz serwera FTP) zainstalowanej na obu urządzeniach.

Jest mnóstwo różnych aplikacji FTP dla różnych systemów operacyjnych. Podzielę się z Tobą moim własnym wyborem oraz tym, dlaczego zdecydowałem się używać właśnie tych konkretnych apek. Jako iż korzystam z Windows i Androida, są one przeznaczone dla tych właśnie systemów.

FTP dla Windowsa: WinSCP.

Dlaczego właśnie ta apka? Dlatego, że:

  1. Jest intuicyjna w użyciu
  2. Do połączenia z telefonem/tabletem może wystarczyć prosty podwójny klik na skrót na pulpicie komputera.
  3. Możesz przerzucać pliki pomiędzy urządzeniami w ten sam sposób, w jaki kopiujesz pliki z jednego miejsca w drugie (np. poprzez „przeciągnij i upuść”).

FTP dla Androida: FTP Server.

Dlaczego właśnie ta apka? Dlatego, że:

  1. By umożliwić połączenie z komputerem/laptopem, wystarczy że tapniesz widżet na ekranie (tak proste :) !).
  2. Gdy tylko to zrobisz, Twój komputer będzie mógł zyskać dostęp zarówno do wewnętrznej oraz zewnętrznej (karty SD - o ile takowej używasz) pamięci urządzenia mobilnego - inne apki FTP zwykle wymagają wyłączenia i włączenia FTP po stronie urządzenia mobilnego za każdym razem gdy chcesz zyskać dostęp do innej pamięci.

Obie aplikacje są 100% darmowe, bez ściemy ;) .

Ważne: wiele wysokojakościowych apek jest publikowanych na łamach alternatywnego sklepu zwanego F-Droid, zamiast lub równolegle do sklepu Google Play, prawdopodobnie domyślnie obecnego na Twoim urządzeniu. Choć część tych apek nadal możesz znaleźć na Google Play, ich Google Play’owe wersje mogą być w taki czy inny sposób ograniczone, podczas gdy F-Droid pozostaje miejscem dedykowanym ich pełnej i wolnej/darmowej wersji (jako iż jest generalnie dedykowane właśnie takim aplikacjom). Android FTP Server jest przykładem takiej aplikacji: jego pełną wersję znajdziesz na F-Droid - płatną wersję natomiast możesz kupić na Google Play, jeśli chcesz wesprzeć rozwój apki.

Zacznijmy więc.

Przygotuj urządzenie z Androidem.

Jeśli chciał(a)byś używać darmowej pełnej wersji aplikacji FTP Server, potrzebujesz pobrać ją z F-Droid. Możesz to zrobić ręcznie lub za pośrednictwem apki F-Droid. Ostatnia opcja daje Ci atut w postaci automatycznych aktualizacji, jak również całą bibliotekę innych wolnych i darmowych apek do wygodnego przebierania :) (jednym z przykładów jest NewPipe - alternatywna apka YouTube’a, dzięki której możesz przeglądać i ściągać filmiki i muzykę z YouTube, SoundCloud i innych miejsc).

[numlist][item]Jako że F-Droid jest aplikacją spoza sklepu Google Play, aby ją zainstalować najpierw potrzebujesz zezwolić na instalację z tzw. nieznanych źródeł. Udaj się do ustawień Androida i wpisz w polu wyszukiwania (zwykle na górze) słowo `nieznane` by odnaleźć miejsce włączenia tej opcji. Jeśli ukazuje się lista wszystkich aplikacji (po wybraniu „Instaluj nieznane aplikacje” - nazewnictwo może nieco się różnić w różnych Androidach), miast zaznaczyć jedną opcję znajdź i wybierz z listy apkę której używasz do chodzenia po stronach (np. Chrome, Opera, Brave...), po czym Instaluj nieznane aplikacje › Zezwól z tego źródła.

Opcja zezwolenia instalacji z „nieznanych źródeł” w różnych Androidach może znajdować się w różnych miejscach (np. w opcjach Prywatności, w opcjach Bezpieczeństwa, czy też nawet w ustawieniach programisty/deweloperskich/zaawansowanych, do których dostęp trzeba odblokować wcześniej osobną metodą; zwykle jednak powinna być łatwa do znalezienia, często nawet Android sam z siebie wskaże Ci ją przy próbie instalacji F-Droid).

Przykładowo na urządzeniach Xiaomi z Androidem 10 z MIUI 11 w polu wyszukiwania w ustawieniach wpisujesz `źródła`, następnie wybierasz Prywatność › Aplikacje ze specjalnym dostępem › Instalowanie nieznanych aplikacji › [tu Twoja apka do chodzenia po stronach] › Zezwól z tego źródła.

[/item][item]Jeśli nie interesują Cię automatyczne aktualizacje i cała reszta atutów F-Droida, po prostu udaj się na tą stronę, przewiń w dół do pierwszego linku “Download APK”, tapnij nań by pobrać plik instalacyjny, po czym przejdź do kroku 6.[/item][item]Jeśli chcesz używać F-Droid, tapnij “Download F-Droid” (zamiast “Download APK”).[/item][item]Gdy plik się pobierze, uruchom go i zainstaluj.[/item][item]Gdy F-Droid jest już zainstalowany, uruchom go i użyj ikonki wyszukiwania (w prawej dolnej części) by odszukać FTP Server (Free) (wystarczy że wpiszesz `ftp`). Tapnij “FTP Server (Free)”, i dalej „Zainstaluj”. Przypominam, iż może być konieczne zezwolenie instalacji „nieznanych aplikacji” (lub instalacji z „nieznanych źródeł”).[/item][item]Gdy plik się pobierze, uruchom go i zainstaluj.[/item][item]Gdy apka jest już zainstalowana, uruchom ją. Jeśli poprosi o zezwolenie na dostęp do zdjęć, plików, itp. - zgódź się.[/item][item]Przejdź do Zarządzaj użytkownikami... › edytuj , w pierwszym polu zmień „ftp” na własną nazwę użytkownika, w drugim natomiast wpisz własne hasło. Kliknij „zapisz”. To umożliwi dostęp do pamięci wewnętrznej urządzenia.[/item][item]Jeśli chciał(a)byś mieć dostęp również do karty SD, tapnij na znaczek „+” w prawej dolnej części, po czym wypełnij kolejne pola „Nazwa użytkownika” i „Hasło” (wybierając inną nazwę użytkownika niż wcześniej), tapnij trzecią linijkę (która zawiera prawdopodobnie `storage/emulated/0`). Tapnij dwie kropki póki nie ujrzysz czegoś na kształt poniższego obrazka - wówczas wybierz pozycję z ciągiem losowych liter i cyfr (która odpowiada Twojej karcie SD) i potwierdź „wybierz” (na obrazku “select”).[/item][item] Przejdź do Ustawienia zaawansowane... › Zapisywanie w pamięci zewnętrznej, a następnie tapnij ikonkę trzech poziomych linii u góry po lewej, następnie z panelu bocznego wybierz „Karta SD” i potwierdź poprzez „wybierz” lub „Zezwól na dostęp do katalogu Karta SD” i dalej „zezwól”.[/item][item]Wróć do pulpitu Androida i umieść na nim widżet FTP Server.[/item][/numlist]

Możesz dostosować wygląd aplikacji przechodząc do Prezentacja... › Wygląd... .

Przygotuj komputer lub laptop z Windows.

To standardowa procedura instalacyjna, przez którą możesz przejść, swobodnie klikając następne kroki i zostawiając prawie wszystko „jak jest” (jeśli mimo wszystko chciał(a)byś przeczytać szczegółową instrukcję, angielską znajdziesz tutaj).

[numlist][item]Pobierz i zainstaluj WinSCP stąd. Jeśli używasz Windows 10, możesz znaleźć tą apkę w sklepie Microsoftu.

Ważne: gdy podczas instalacji programu ujrzysz pytanie o „motyw interfejsu użytkownika”, wybierz „Eksplorator” - co upodobni program do tego co już doskonale znasz z codziennej pracy z Windows.

[/item][item]Otwórz aplikację.[/item][item]Jeśli nie widzisz okienka zatytułowanego „Zaloguj się”, użyj skrótu klawiaturowego Ctrl+N by je wywołać.[/item][item]Wykonaj pierwsze dwa kroki następnej instrukcji by uzyskać adres. [/item][item]Wypełnij pole „Nazwa hosta” jednocześnie pogrubioną i podkreśloną częścią adresu (jak w tamtej instrukcji).[/item][item]Wypełnij pola „Nazwa użytkownika” i „Hasło” tak samo jak w poprzedniej instrukcji.[/item][item]Ustaw „Numer portu” na „2121”.[/item][item]Kliknij „Zapisz”, w pole „Nazwa strony” (lub „Zapisz sesję jako”) wpisz nazwę dla połączenia (np. Samsung Galaxy). Zaznacz „Utwórz ikonę skrótu na pulpicie” oraz „Zapisz hasło”, by uczynić całą procedurę wygodniejszą.[/item][/numlist]

Jak połączyć urządzenia i przerzucać między nimi pliki:

[numlist][item]Na Androidzie połącz się z siecią WiFi - tą samą, do której jest podłączony Twój komputer/laptop.[/item][item]Tapnij widżet FTP Server. Wówczas jego nazwa powinna zmienić się w adres - by ujrzeć pełen adres, rozwiń androidową belkę powiadomień. Powinno znajdować się tam powiadomienie FTP Server z adresem, np. ftp://192.168.1.191:2121/. Zapamiętaj pogrubioną i jednocześnie podkreśloną część.[/item][item]Na komputerze/laptopie uruchom z pulpitu skrót noszący nazwę Twojego połączenia. Za chwilę powinno pokazać się okienko prezentujące zawartość pamięci urządzenia mobilnego.

[/item][item]

Jest możliwe, iż z biegiem czasu końcówka wyróżnionej pogrubieniem i podkreśleniem części adresu będzie ulegała zmianie, co uniemożliwi połączenie. Łatwo to naprawić: wystarczy, że sprawdzisz czy adres faktycznie się zmienił (zwykle chodzi tylko o końcówkę). Jeśli tak, w okienku „Zaloguj się” w programie WinSCP wybierz Twoje połączenie i kliknij „Edytuj”, po czym popraw zawartość pola „nazwa hosta” i potwierdź przyciskiem „Zapisz”.

Odtąd możesz otworzyć kolejne okno (jakikolwiek folder Windows) i przeciągać pliki pomiędzy jednym, a drugim. Gdy po raz pierwszy przeprowadzasz taką operację, ujrzysz okienko potwierdzenia - polecam dla wygody zaznaczyć w nim „Nie pokazuj więcej tego komunikatu”.

Jeśli zdarzy się, iż przeciąganie plików nie wywoła żadnego okienka a powinno, kliknij w WinSCP pliki które chcesz skopiować i wybierz „Kopiuj”. Odtąd powinno być już możliwe wkleić skopiowane pliki prostym Ctrl+V (po uprzednim kliknięciu na okno docelowe, gdzie pliki mają być wklejone). Jeśli i to nie pomoże, po prostu zamknij program WinSCP i ponownie uruchom skrót połączenia z pulpitu - powinno pomóc.

Dobrym pomysłem jest sprawienie, by aplikacja pamiętała ostatnio przeglądane przez Ciebie miejsce pamięci urządzenia - by tak było, upewnij się iż okienko „Zaloguj się” nie jest wyświetlone (jeśli jest, użyć klawisza Esc by je anulować). Udaj się do Ustawień (lub Ctrl+Alt+P) › Panele i zaznacz Pamiętaj ustawienia paneli przy przełączeniu sesji.

[/item][item]Gdy już skończysz przerzucać pliki, rozłącz urządzenia: - w inSCP użyj Shift+Ctrl+D, - w Androidzie tapnij ponownie widżet FTP Server (wówczas powinien z powrotem być podpisany nazwą aplikacji zamiast adresem);[/item][/numlist]

Komentarze (20)