Blog (38)
Komentarze (2.8k)
Recenzje (14)

Lumia 640 LTE — testów ciąg dalszy

Strona główna@walgavLumia 640 LTE — testów ciąg dalszy
20.06.2016 08:52

Jak już Wam wspominałem, od niedawna jestem użytkownikiem telefonu z Windowsem - Lumii 640 w wersji LTE. Jest to mój pierwszy telefon z mobilnym Windowsem (oraz, tym bardziej, pierwszy posiadany przeze mnie telefon wyprodukowany przez Microsoft) także trudno mi wychwycić wszystkie niuanse związane z używaniem tego telefonu. Po tych paru(nastu) dniach od zakupu chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z używania telefonu, jak również zaprezentować mankamenty z tym związane.

System oraz aktualizacja

Jak już wspominałem, zaktualizowałem telefon do W10M, po paru dniach używania go z fabrycznym systemem - Wp 8.1 Denim. Pochwaliłem MS za fakt przygotowanie i wdrożenie aktualizacji na roczny model, ze średniej półki cenowej. Pisałem również, że telefon po aktualizacji działa żwawo. I podtrzymuję te stwierdzenia.

bEpEuwPr

Dobrym, według mnie, krokiem jest umożliwienie pobrania aktualizacji dopiero po zarejestrowaniu urządzenia w aplikacji "Doradca uaktualnienia". Coś mi mówi, że po burzy rozpętanej z uaktualnianiem (wciskanym zresztą na siłę) komputerów, MS chciał dać wybór chociaż użytkownikom komórek.

Jednak przy okazji aktualizacji, telefon został "wykastrowany" z kilku funkcji. Po pierwsze niedługo kończy się wsparcie dla nawigacji HERE.

135920
135921
screen zaczerpnięty z http://msmobile.pl/here-konczy-wsparcie-dla-windows-phone-8-1-oraz-windows-10-mobile
screen zaczerpnięty z http://msmobile.pl/here-konczy-wsparcie-dla-windows-phone-8-1-oraz-windows-10-mobile

Ostrzeżenia o zakończeniu wsparcia z dniem 30 czerwca tego roku.

bEpEuwPx

W tym na szczęście nie ma nic strasznego. Mobilny win 10 posiada natywną aplikację map, z możliwością pracy jako nawigacja. Z tego co wyczytałem, microsoftowa aplikacja MAPY korzysta z tych samych map co aplikacje HERE. Jedyne, co zmienia się dla użytkowników - to nazwa aplikacji.

Jedną z funkcji, która zniknęła po aktualizacji naprawdę, jest możliwość głosowego wybierania numerów i programów. O ile głosowe przywoływanie programów nie wydaje mi się czymś bardzo użytecznym (osobiście skorzystałem z tego raz jako ciekawostkę) to głosowe wybieranie jest funkcją przydatną. Wielka szkoda, że Microsoft zdecydował się to wyciąć. Innym, zauważonym przeze mnie brakiem, jest tryb MAKRO w aparacie. Brak ten zauważyłem dość przypadkowo, szukając rano tego trybu. Jednak mimo to aparat radzi sobie dobrze z łapaniem ostrości, nawet z około 10 centymetrów.

Książka to SŁUGA BOŻY J. Piekary
Książka to SŁUGA BOŻY J. Piekary

Z kiepskich rzeczy zauważyłem jeszcze dwie sprawy. Po pierwsze podpowiedzi przy pisaniu na klawiaturze. Rzeczywiście słowa z polskimi znakami, są pozycjonowane na samym końcu listy, przez nieraz wydłuża się czas pisania wiadomości (cóż, jestem leniwy i nie chce mi się wpisywać polskich znaków "z klawiatury" a nieraz trzeba się naprzewijać, żeby znaleźć odpowiednie słówko w podpowiedziach). Drugą kiepską rzeczą jest.... przeglądarka. Kto wymyślił tego EDGE? Fakt, trzeba przyznać- nie wiesza się, nie ma problemów z wyświetlaniem stron, radzi sobie nawet ze streamingiem. Więc w czym rzecz? Cóż, trochę o tym pisałem w jednym ze swoich komentarzy pod poprzednim tekstem. Nie ma możliwości ustawienia strony startowej. Jeśli, zamykając przeglądarkę, nie zamkniecie wszystkich kart, to po ponownym uruchomieniu EDGE'a co zobaczycie? Zgadliście - przeglądarka przywraca każdą jedną stronę. Mnie to irytuje (żeby nie powiedzieć czegoś mocniej). Poza tym - synchronizacja z komputerem. Leży i kwiczy. Obecnie korzystam z W10 również na komputerze i za cholerę nie wiem co musiałbym włączyć, żeby takowa synchronizacja zadziałała (zarówno na Lumii, jak i na lapku mam włączone opcje synchronizacji z innymi urządzeniami).

bEpEuwPy

Zbierając wiadomości przed aktualizacją do mobilnej dziesiątki, trafiłem również na informacje jakoby MS nie dostarczał żadnej natywnej aplikacji do słuchania radia FM. Tu, na szczęście, info okazało się nieprawdziwe - radio FM obsługiwane jest przez "dziesiątkę", out-of-the-box. Również bateria jest pozytywnym zaskoczeniem. Sporo osób piszę w internecie, że po aktualizacji do Windows 10 mobile, ich urządzenia pracują znacznie krócej. U siebie tego skrócenia czasu pracy na baterii nie zauważyłem. Na obu systemach (8.1 i 10) bateria starcza mi na cały dzień. Do pracy wychodzę około 6 rano (cóż, uroki mieszkania na przedmieściach Warszawy i korzystania z komunikacji miejskiej, żeby dojechać do centrum na praktyki), a wracam około 18. Przez ten czas telefon jest wykorzystywany do przeglądania neta (trzeba coś robić w autobusie), pisania sms'ów czy rozmów - czyli, telefon nie leży "odłogiem". Mimo to, po powrocie zostaje mi około 20-30% baterii.

Małe uwagi co do sprzętu

135924
135925

Zdjęcia zaczerpnięte z mgsm.pl

bEpEuwPz

Cóż. po pierwsze wymiary - 141,30 x 72,20 x 8,80 mm, przy wadze 145 gram. Do tego dochodzą plastikowe plecki. Telefon sprawia przy dotyku, trochę, wrażenie zabawki. Jednak idzie się przyzwyczaić. Przy obsłudze zauważyłem kilka mankamentów. Po pierwsze głośniczek. Osadzony jest z tyłu, w prawym dolnym rogu. Niestety w przypadku noszenia telefonu w kieszeni (a zwłaszcza kiedy, nie daj Boże, telefon jest w pokrowcu) dzwonek telefonu jest słabo słyszalny. Dźwięk jest również trochę przytłumiony, gdy telefon leży na pleckach. Również wibracje są nieco zbyt słabe (nadmienię tylko, że chodzę w zwykłych jeansach, także nie mogę powiedzieć, żebym miał zbyt szerokie kieszenie). Przegapiłem przez to kilka rozmów, chociaż mam nadzieję się przyzwyczaić. Kolejną sprawą jest ekran. Nie mogę narzekać na kolory czy widoczność w słońcu - pod tym względem wszystko jest w porządku. Niestety w moim egzemplarzu, w słońcu widać siatkę warstwy dotyku - nie jest to jednak coś, co bardzo przeszkadza w użytkowaniu. Należy jeszcze wspomnieć o dołączonej ładowarce. Jest to zwykła ładowarka - bez wyjmowanego kabla USB, o mocy 5V, 750 mA. Telefon od zera do bohatera ładuje się dość długo - około 2,5 godziny.

Co myślę po zauważeniu powyższych minusów? Cały czas jestem zadowolony z przejścia na mobilnego windowsa. Mimo wszystko uważam, że zarówno słuchawka, jak i oprogramowanie nie są złe. A w planach jest jeszcze co najmniej jedna publikacja - o ewentualnych modyfikacjach oprogramowania (cóż, dochodzą do głosu naleciałości z Androida :P). To jednak zostawię na później - nie chciałbym uceglić sobie słuchawki, więc najpierw trzeba będzie poszukać informacji na ten temat. Może ktoś bardziej doświadczony podrzuci jakieś linki? :P

Jak zwykle dziękuję za przeczytanie i zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami i do zadawania pytań.

P.S. Wpis powstał na telefonie także proszę o wybaczenie ewentualnych błędów czy literówek.

bEpEuwPA

[EDIT] Zwrócono mi uwagę, na popełniony błąd. Mianowicie RADIO FM, ma zniknąć wraz z aktualizacją ANNIVERSARY UPDATE. Prawdopodobnie źle przeczytałem/źle zinterpretowałem informację na ten temat

Udostępnij:
bEpEuwQn