r   e   k   l   a   m   a
reklama

Adobe Photoshop Lightroom Classic 2015.9

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Adobe Photoshop Lightroom jest programem adresowanym do profesjonalnych fotografów, pozwalającym na łatwe importowanie zdjęć z kamer cyfrowych, edycję, selekcjonowanie i szybkie tworzenie przejrzystych zestawień katalogów zawierających setki, a nawet tysiące zdjęć.

Interfejs jest w pełni konfigurowalny i pozwala na dużą swobodę w zmianach ustawień, dzięki czemu praca ze zdjęciami może stać się jeszcze wydajniejsza i łatwiejsza. Dzięki Adobe Lightroom fotograf jest w stanie porównywać fotografie korzystając ze zbliżeń, co często jest przydatne w porównywaniu detali, a w profesjonalnej fotografii jest wręcz codziennością. Prócz tego aplikacja pozwoli na „dostrojenie” zdjęć z zachowaniem wysokiej jakości bez utraty jakże ważnych szczegółów.

Adobe Lightroom jest zoptymalizowaną aplikacją bez wygórowanych wymagań, co pozwoli na jej wykorzystanie w systemach przenośnych, coraz częściej towarzyszących profesjonalnym fotografom w podróżach.

Na liście możliwości programu Lightroom 6 znalazło się składanie zdjęć HDR i panoram bez przechodzenia do Photoshopa. Funkcja ta pozwala na uzyskanie obrazów o wyrównanym oświetleniu i wyglądających naturalnie bardzo szybko i bez zbędnych czynności, a efektami można dalej manipulować w Lightroomie. Program jest w stanie także rozpoznawać twarze na zdjęciach, daje ogromne możliwości edycji i pozwala przeglądać bibliotekę zdjęć na smartfonie, jeśli włączona zostanie synchronizacja z Creative Cloud.

Przy korzystaniu z edycji lokalnych można wykorzystać maski kołowe i gradientowe i łączyć je z maskami namalowanymi ręcznie.

Uwaga!

  • Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez 30 dni.
  • Program pobierany jest przy użyciu narzędzia Creative Cloud po uprzednim zalogowaniu na konto Adobe ID.
© dobreprogramy
reklama

Publikacje powiązane

Darmowe wtyczki do Lightrooma pokażą, gdzie aparat ustawił ostrość

13
04.01.2017  •  Anna Rymsza

Po imporcie zdjęć do Lightrooma można przyjrzeć się szczegółom zdjęć, ale nie można sprawdzić, gdzie aparat ustawił ostrość. Jednak czasami takie informacje się przydają. Jeśli chcecie je odzyskać, polecam sprawdzenie dwóch zupełnie darmowych wtyczek. Właścicielom starszych aparatów Canona i Nikona polecam wtyczkę Show Focus Points. To darmowy dodatek do Lightrooma, który pokazuje na miniaturce zdjęcia, gdzie aparat „złapał” ostrość. By zainstalować wtyczkę, trzeba ją zapisać i wskazać menedżerowi jej położenie. Mamy tu też do dyspozycji kilka ustawień, jak większa rozdzielczość…

Pokaż zdjęcia na telewizorze. Adobe Lightroom działa na Apple TV

7
26.07.2016  •  Anna Rymsza

Adobe Lightroom to już nie tylko program do wywoływania zdjęć przed retuszem w Photoshopie. Dzięki aplikacjom mobilnym jest to narzędzie dla każdego, a najnowszy członek rodziny pozwoli cieszyć się zdjęciami w salonie… o ile stoi tam Apple TV czwartej generacji. Adobe udostępnił właśnie aplikację Lightroom dla Apple TV. Można z niej skorzystać z subskrypcją Creative Cloud i uzyskać dostęp do zdjęć synchronizowanych z Lightroomem na komputerze i urządzeniach mobilnych. Na telewizorze przystawka pokaże oczywiście najnowszą wersję zdjęcia ze wszystkimi poprawkami wprowadzonymi w Lightroomie…

Recenzje użytkowników

kombajn do wywoływania rawów, algorytmy przetwarzania z Photoshopa, photoshopowy format DNG, proste wywoływanie zdjęć, masowe konwersje plików ...
brak na linuksa, drogi, mało funkcji edycyjnych, zasobożerny, minimalne opcje edycji wideo

Głównym plusem Lightrooma dla mnie jest tworzenie własnych albumów zdjęć, dzięki któremu mamy możliwość szybkiej edycji danych fotografii lub też ich przeglądania, drukowania itp. Program sam w sobie jest zasobożerny, a gdy zaimportuje się do niego kolekcję kilkudziesięciu tysięcy zdjęć to jest jeszcze mniej ciekawie.

Niewątpliwym plusem jest bezstratny format DNG stworzony przez Adobe i dość popularny. Dzięki temu formatowi zdjęcia raw w moim przypadku zajmują połowę swojego rozmiaru, a dodatkowo każda zmiana edycyjna zdjęcia jest zapisywana w zintegrowanym pliku xml właśnie w 'kontenerze' DNG w postaci historii i zawsze można wrócić do dowolnego kroku edycji pliku z przeszłości (np. jakby po dwóch latach nasza wiedza fotograficzna zwiększyła się można wrócić do zdjęcia i wykadrować je poprawnie ;) Wielkim plusem są też algorytmy edycyjne, znane i doceniane przez fotografów na całym świecie, chociażby algorytm odszumiania i wyostrzania. Plusów jest dużo więcej, ale te z mojego punktu widzenia zasługują na wyróżnienie.

Minusy są jak w każdym programie, mimo zaawansowania tego narzędzia cena jest zbyt wysoka. Drugim wielkim minusem to brak wersji na dystrybucje linuksowe. Dalej, obróbka surowych cyfrowych negatywów jest bardzo rozbudowana, za to z plikami wideo jest biednie, bardzo biednie. Edycja samych zdjęć też nie jest za bogata bo zaliczyć tutaj można kadrowanie, prostowanie, redukcja czerwonych oczu i kilka innych, brakuje zaś ważnych opcji z photoshopowego CameraRaw. Do plusów a zarazem minusów można zaliczyć dużą liczbę pluginów lecz niestety w większości dodatkowo płatnych i to nie mało bo kilkadziesiąt euro.

12.12.2012 11:10 | Recenzja do wersji 4.2
Przemyślany interfejs, wygodne zarządzanie kolekcją fot, dużo opcji oznaczania zdjęć (oceny, etykiety, tagi), filtry widoku, funkcje retuszu, szablony
Brak geotagowania, brak funkcji rozpoznawania twarzy, brak możliwośći tworzenia zdjęć HDR, brak możliwości zmiany daty wykonania zdjęcia w tagach
ocena użytkownika

Adobe Lightroom to niezbędnik fotografa, który chce utrzymać swoją kolekcję zdjęć w ładzie. Program składa się z 5 modułów:
- Biblioteka - pomaga zapanować nad ogromnymi zbiorami fotografii poprzez dodawanie słów kluczowych do zdjęć, ocen, czy etykiet. Zdjęci można również grupować według informacji o zdjęciu zawartych w tagach i przeglądać je według nich (np. czułość ISO, zastosowany aparat, zastosowany obiektyw, itp)
- Edycja - pozwala na szybki retusz zdjęcia (usuwanie prześwietleń, korekta kolorów, usuwanie ziarnistości, zmiana barw poszczególnych elementów, usuwanie niedoskonałości cery, kadrowanie)
- Prezentacja - tworzenie prezentacji ze zdjęciami
- Druk - mnóstwo opcji związanych z drukowaniem zdjęć
- Web - możliwość stworzenia internetowego albumu zdjęć przy pomocy kilku kliknięć.

Pierwsze kroki:
Przy pierwszym kontakcie z programem użytkownik, nie wiedząc "co, gdzie i jak", może się zrazić do Lightrooma. Warto zatem przygodę z tym programem zacząć od poczytania instrukcji obsługi lub poszukania w internecie jakiś samouczków. Wiele przydatnych opcji jest ukrytych i warto zajrzeć do opcji, by móc zacząć z nich korzystać.

Zalety:
Prócz wymienionych przeze mnie zalet w polu "Plusy" ogromną zaletą dla fotografa jest funkcja automatycznej korekty soczewki obiektywu. Dzięki dużemu zbiorowi szablonów cały proces odbywa się przy pomocy trzech kliknięć myszki.
Dodatkowo jest to jedyny program do katalogowania zdjęć w pełni integrujący się z Photoshopem.


Wady:
- brak rozpoznawania twarzy i automatyczne tagowanie zdjęć za pomocą imion byłoby mile widziane
- brak geotagowania - fajnie byłoby dodać do zdjęcia informację o tym, gdzie było ono zrobione i móc przeglądać zdjęcia według miejsc
- brak tworzenia zdjęć HDR (chociaż można znaleźć w internecie plugin, który to umożliwia)
- brak możliwości zmiany czasu wykonania zdjęcia - czasami jest tak, że w naszym zbiorze zdjęć lądują zdjęcia wykonane przez naszych znajomych. Niestety bywa, że ludzie nie ustawiają daty w aparacie, w efekcie czego do naszej kolekcji przenika chaos.

Pomimo powyższych wad uważam, że jest to jeden z najlepszych programów do zarządzania fotografiami.

28.09.2011 15:37 | Recenzja do wersji 3.4.1
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #194 01.05.2017 12:12

@pewar (niezalogowany): zgadza się, ewentualnie tiff z Lr do Ps i tam Nik jako plug-in i zapis w Ps lub powrót tiff do Lr.

  #193 24.04.2017 06:43

@rzr (niezalogowany): NiK jest baaardzo fajny. Potwierdzam. Tylko jesli używasz go przy użyciu LR robi to bezstratnie. Jesli NiK uzywasz bezpośrednio tracisz na wadze foty nawet do 15x. A co się z tym wiąże, wiadomo....

  #192 24.04.2017 06:39

@internauta xyz (niezalogowany): test jest dedykowany dla Wersji Lr4. Ja używam LR6 i jakoś nie narzekam. Pod testem są komentarze w których użytkownicy LR mają inne zdanie. Ale porównam oczywiście z ciekawości. Pozdr

Komunikatywny   1 #191 20.09.2016 22:51

@Jacek_Kawecki (niezalogowany): Polecał bym nowowydaną książkę "Adobe Photoshop Lightroom CC i Lightroom 6. Podręcznik dla fotografów" Jej opis: http://www.novatech.com.pl/adobe-photoshop-lightroom-cc-i-lightroom-6-podrecznik...

  #190 21.08.2016 09:12

Straszliwie niszczy ORFy Olympusa. Mam dwa aparaty Olympusa - E-M5 Mk.II i E-420 i nie udało mi się z Lightroomem osiągnąć choć akceptowalnych poziomów oddawania kolorów. Niektóre są wręcz porażająco kiepskie - trzeba sporo się nakręcić aby uzyskać coś co od biedy obleci. Dla Olympusów Lightroom to jeden z najgorszych pomysłów na obróbkę RAWów. Małe wprowadzenie do tego o czym mowie widać tu: https://youtu.be/2wfZ69LqPW0 (dla nieznających angielskiego - rezultaty obróbki Lightroomem po prawej, po lewej stary Olympus Viewer 2).

Ground21   10 #189 08.08.2016 09:50

@dhor: może to i necrobumping ale tak sobie przeszukuję treśći na temat lightroom/wine. Stan na dzisiaj jest taki, że warto spróbować playonlinux - narzędzie pomocne przy instalowaniu różnego rodzaju softu windowsowego na linuksa (profile wine itp, itd). Ligthroom 5 działa pod tym na Fedorze 24.

PitBoss   10 #188 27.07.2016 00:26

Że tak zapytam, czy to jakiś nowy tworek czy też jakiś błąd? Adobe Photoshop czy Adobe Lighroom ? dopiero dziś pierwszy raz widzę Photoshop Lighroom, jakiś kombajn ?

  #187 23.06.2016 13:14

@Bazyl+ (niezalogowany): Niestety ale pliki xmp nie przechowują zapisanej historii w całości, a jedynie ostatni zapisany krok działań w Library i Develop. Cała historia zapisana jest w katalogu .lrcat. Mam pudełkową v6, ale nie sprawdzałem kompatybilności wstecz dla katalogu, całkiem możliwe, że takiej kompatybilności nie ma.

Magnum 44   18 #186 21.06.2016 17:36

@Bazyl+ (niezalogowany): U mnie to samo :)

  #185 13.06.2016 19:37

czy pliki xmp z Lightroom CC są kompatybilne z Lightroom 5.x ??? .. miałem CC skończyła mi się subskrybcja wróciłem do 5.x i nie mogę odczytać historii zmian, samo obrobione zdjęcie jest ale w histori nic? nie mogę wrócić i nic poprawić też tak macie? czy u mnie coś się skopało.

kazuja666   2 #184 08.05.2016 21:01

Bardzo Przydatny

Autor edytował komentarz w dniu: 08.05.2016 21:01
  #183 25.03.2016 10:30

To nie jest do końca odpowiednie miejsce, ale nie ma jak inaczej, więc chciałbym poinformować że Google Nik Collection - zestaw wtyczek do Lightroom i Photoshop - rozdawana jest za darmo. Dobrze by było żeby redakcja puściła ten temacik na czołówce serwisu.

Magnum 44   18 #182 02.03.2016 23:30

@aggfoto: Jak nie straszny Ci angielski, to polecam poradniki na YT :)

  #181 07.01.2016 18:09

@aggfoto: Najlepiej przeczytać tą książkę: bit.ly/22NfSGB od A do Z. Poznasz funkcje i narzędzia, a wtedy będziesz mogła je kreatywnie wykorzystać tak jak opisałem to na moim blogu: http://jkawecki.pl/etykieta/lightroom/

  #180 13.10.2015 13:02

Wciąż błąd przy importowaniu zdjęć z otwartą funkcją "develop preset", nie wszystkie parametry presetu są dodawane przy imporcie.

shango   7 #179 12.10.2015 20:41

@dhor: Linux jest niszowym systemem operacyjnym, że producentowi nie opłaca się pisać na Linux oddzielnej wersji.

aggfoto   1 #178 23.09.2015 14:17

@Aphotography: mam pytanko, dostałam od męża ten Lightroom 6 i niestety nie mogę sobie z nim poradzić, jesteś wstanie polecić mi jakaś lekturę bym mogła się rozwinąć??

  #177 02.07.2015 22:03

@rzr (niezalogowany): Trafiłeś w samo sedno :-) A ja poproszę o to samo dla Nikona D7100 :-)

  #176 19.06.2015 18:08

Zamiast kontrolować mgłę skontrolowaliby Adobe Standard Profile dla Nikona D810 :-)

Aphotography   1 #175 16.06.2015 19:35

Lightroom 6 to chyba jedyny sensowny program do edycji fotografii ślubnej (http://www.aphotography.pl/zdjecia-slubne/) w tej cenie. Nic innego sama nie jestem w stanie zaproponować. Testowałam już prawie wszystko, Corele, Gimpa, Elementsy... i zdecydowanie LR6 jest no.1 . Brak jedynie wersji PL, ale szybko można się nauczyć )

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTak wygląda historia PlayStation. Kiedy będzie PS5? Jeszcze długo poczekamy