Adobe Photoshop Lightroom Classic Adobe Photoshop Lightroom Classic 2020 10.1

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Adobe Photoshop Lightroom jest programem adresowanym do profesjonalnych fotografów, pozwalającym na łatwe importowanie zdjęć z kamer cyfrowych, edycję, selekcjonowanie i szybkie tworzenie przejrzystych zestawień katalogów zawierających setki, a nawet tysiące zdjęć.

Interfejs jest w pełni konfigurowalny i pozwala na dużą swobodę w zmianach ustawień, dzięki czemu praca ze zdjęciami może stać się jeszcze wydajniejsza i łatwiejsza. Dzięki Adobe Lightroom fotograf jest w stanie porównywać fotografie korzystając ze zbliżeń, co często jest przydatne w porównywaniu detali, a w profesjonalnej fotografii jest wręcz codziennością. Prócz tego aplikacja pozwoli na „dostrojenie” zdjęć z zachowaniem wysokiej jakości bez utraty jakże ważnych szczegółów.

Adobe Lightroom jest zoptymalizowaną aplikacją bez wygórowanych wymagań, co pozwoli na jej wykorzystanie w systemach przenośnych, coraz częściej towarzyszących profesjonalnym fotografom w podróżach.

Na liście możliwości programu Lightroom 6 znalazło się składanie zdjęć HDR i panoram bez przechodzenia do Photoshopa. Funkcja ta pozwala na uzyskanie obrazów o wyrównanym oświetleniu i wyglądających naturalnie bardzo szybko i bez zbędnych czynności, a efektami można dalej manipulować w Lightroomie. Program jest w stanie także rozpoznawać twarze na zdjęciach, daje ogromne możliwości edycji i pozwala przeglądać bibliotekę zdjęć na smartfonie, jeśli włączona zostanie synchronizacja z Creative Cloud.

Przy korzystaniu z edycji lokalnych można wykorzystać maski kołowe i gradientowe i łączyć je z maskami namalowanymi ręcznie.

Uwaga!

  • Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez 30 dni.
  • Program pobierany jest przy użyciu narzędzia Creative Cloud po uprzednim zalogowaniu na konto Adobe ID.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

kombajn do wywoływania rawów, algorytmy przetwarzania z Photoshopa, photoshopowy format DNG, proste wywoływanie zdjęć, masowe konwersje plików ...
brak na linuksa, drogi, mało funkcji edycyjnych, zasobożerny, minimalne opcje edycji wideo
12.12.2012 11:10 • Recenzja do wersji 4.2

Głównym plusem Lightrooma dla mnie jest tworzenie własnych albumów zdjęć, dzięki któremu mamy możliwość szybkiej edycji danych fotografii lub też ich przeglądania, drukowania itp. Program sam w sobie jest zasobożerny, a gdy zaimportuje się do niego kolekcję kilkudziesięciu tysięcy zdjęć to jest jeszcze mniej ciekawie.

Niewątpliwym plusem jest bezstratny format DNG stworzony przez Adobe i dość popularny. Dzięki temu formatowi zdjęcia raw w moim przypadku zajmują połowę swojego rozmiaru, a dodatkowo każda zmiana edycyjna zdjęcia jest zapisywana w zintegrowanym pliku xml właśnie w 'kontenerze' DNG w postaci historii i zawsze można wrócić do dowolnego kroku edycji pliku z przeszłości (np. jakby po dwóch latach nasza wiedza fotograficzna zwiększyła się można wrócić do zdjęcia i wykadrować je poprawnie ;) Wielkim plusem są też algorytmy edycyjne, znane i doceniane przez fotografów na całym świecie, chociażby algorytm odszumiania i wyostrzania. Plusów jest dużo więcej, ale te z mojego punktu widzenia zasługują na wyróżnienie.

Minusy są jak w każdym programie, mimo zaawansowania tego narzędzia cena jest zbyt wysoka. Drugim wielkim minusem to brak wersji na dystrybucje linuksowe. Dalej, obróbka surowych cyfrowych negatywów jest bardzo rozbudowana, za to z plikami wideo jest biednie, bardzo biednie. Edycja samych zdjęć też nie jest za bogata bo zaliczyć tutaj można kadrowanie, prostowanie, redukcja czerwonych oczu i kilka innych, brakuje zaś ważnych opcji z photoshopowego CameraRaw. Do plusów a zarazem minusów można zaliczyć dużą liczbę pluginów lecz niestety w większości dodatkowo płatnych i to nie mało bo kilkadziesiąt euro.

Przemyślany interfejs, wygodne zarządzanie kolekcją fot, dużo opcji oznaczania zdjęć (oceny, etykiety, tagi), filtry widoku, funkcje retuszu, szablony
Brak geotagowania, brak funkcji rozpoznawania twarzy, brak możliwośći tworzenia zdjęć HDR, brak możliwości zmiany daty wykonania zdjęcia w tagach
ocena użytkownika
28.09.2011 15:37 • Recenzja do wersji 3.4.1

Adobe Lightroom to niezbędnik fotografa, który chce utrzymać swoją kolekcję zdjęć w ładzie. Program składa się z 5 modułów:
- Biblioteka - pomaga zapanować nad ogromnymi zbiorami fotografii poprzez dodawanie słów kluczowych do zdjęć, ocen, czy etykiet. Zdjęci można również grupować według informacji o zdjęciu zawartych w tagach i przeglądać je według nich (np. czułość ISO, zastosowany aparat, zastosowany obiektyw, itp)
- Edycja - pozwala na szybki retusz zdjęcia (usuwanie prześwietleń, korekta kolorów, usuwanie ziarnistości, zmiana barw poszczególnych elementów, usuwanie niedoskonałości cery, kadrowanie)
- Prezentacja - tworzenie prezentacji ze zdjęciami
- Druk - mnóstwo opcji związanych z drukowaniem zdjęć
- Web - możliwość stworzenia internetowego albumu zdjęć przy pomocy kilku kliknięć.

Pierwsze kroki:
Przy pierwszym kontakcie z programem użytkownik, nie wiedząc "co, gdzie i jak", może się zrazić do Lightrooma. Warto zatem przygodę z tym programem zacząć od poczytania instrukcji obsługi lub poszukania w internecie jakiś samouczków. Wiele przydatnych opcji jest ukrytych i warto zajrzeć do opcji, by móc zacząć z nich korzystać.

Zalety:
Prócz wymienionych przeze mnie zalet w polu "Plusy" ogromną zaletą dla fotografa jest funkcja automatycznej korekty soczewki obiektywu. Dzięki dużemu zbiorowi szablonów cały proces odbywa się przy pomocy trzech kliknięć myszki.
Dodatkowo jest to jedyny program do katalogowania zdjęć w pełni integrujący się z Photoshopem.


Wady:
- brak rozpoznawania twarzy i automatyczne tagowanie zdjęć za pomocą imion byłoby mile widziane
- brak geotagowania - fajnie byłoby dodać do zdjęcia informację o tym, gdzie było ono zrobione i móc przeglądać zdjęcia według miejsc
- brak tworzenia zdjęć HDR (chociaż można znaleźć w internecie plugin, który to umożliwia)
- brak możliwości zmiany czasu wykonania zdjęcia - czasami jest tak, że w naszym zbiorze zdjęć lądują zdjęcia wykonane przez naszych znajomych. Niestety bywa, że ludzie nie ustawiają daty w aparacie, w efekcie czego do naszej kolekcji przenika chaos.

Pomimo powyższych wad uważam, że jest to jeden z najlepszych programów do zarządzania fotografiami.