Adobe Project VoCo włoży w twoje usta słowa, których nigdy nie wypowiesz

Strona główna Aktualności

O autorze

Retuszowanie utrwalonych na fotografiach rzeczywistości to dziś norma, nawet proste narzędzia w smartfonach „upiększają” ludziom twarze. A co z dźwiękiem? Jak do tej pory nagrania rozmów traktowano jako dowody tego, jak było, wystarczy wspomnieć różne słynne „taśmy”. Co się jednak stanie, gdy retuszowanie dźwięku stanie się równie łatwe i wygodne, jak obróbka fotografii? Czy uwierzymy w to, co słyszymy? Adobe nad czymś takim właśnie pracuje. Na tegorocznej konferencji MAX pokazało oprogramowanie rozwijane pod nazwą kodową Project VoCo, które pozwoli włożyć w nasze usta rzeczy, których nigdy nie powiedzieliśmy.

Oprócz standardowych funkcji edycyjnych, tłumienia szumów i hałasów, oprogramowanie Adobe przynosi funkcję wręcz rewolucyjną, która przerazi niejednego polityka. Wystarczy 20 minut nagranej mowy danego człowieka, by z zebranych fonemów Project VoCo był w stanie wygenerować nowe słowa, wypowiedziane tym samym głosem co na nagraniu. Wykorzystane tu algorytmy pozwalają po prostu uchwycić charakterystyczne cechy mowy, by syntetyzować dowolną wypowiedź.

Świadkiem działania VoCo był redaktor Creative Bloq, który mógł zobaczyć, jak do uruchomionego na Maku programu deweloper Zeyu Jin wgrał nagranie mowy, a następnie w polu tekstowym wpisał nowe słowa, które zostały następnie wypowiedziane bardzo podobnym głosem.

Oprócz nasuwających się od razu na myśl zastosowań takiego narzędzia, można wspomnieć o mniej kontrowersyjnych – dzięki Project VoCo łatwo będzie tworzyć przyjemne w słuchaniu audiobooki czy podcasty. Kto wie, może z czasem aktorzy głosowi zostaną wysłani na bezrobocie.

Do tego jeszcze jednak sporo czasu: to wczesny prototyp, zademonstrowany dopiero na prezentacji Adobe Sneaks. Do jego wydania i komercjalizacji wiele może się zdarzyć, więc póki co możecie ufać nagraniom z rozmów.

© dobreprogramy
s