Android jest wszędzie, również wewnątrz mechanicznej klawiatury

Strona główna Aktualności

O autorze

Komputer osobisty to nie tyko prostokątna skrzynia stojąca niedaleko monitora. Na rynku znajdziemy sporo znacznie ciekawszych konstrukcji, takich jak chociażby urządzenie od firmy Acooo. oneBoard PRO+ to mechaniczna klawiatura, w której wnętrzu producent umieścił niewielki komputerek.

Producenci komputerów osobistych przyzwyczaili nas do prostokątnych skrzynek, w których umieszczona jest płyta główna, procesor, karta graficzna, dysk twardy i reszta podzespołów. Na tle tych dużych pudełek wyróżniają się niewielkie komputery takie jak Intel NUC, ale nadal mamy do czynienia z podobnym rozwiązaniem – dostajemy pudełko do którego musimy podłączyć klawiaturę i myszkę. Pod koniec stycznia pisaliśmy o interesującym projekcie tworzonym w Polsce. Mouse-Box to mysz komputerowa, w której wnętrzu znalazł się niewielki komputerek. Ze względu na rozmiary w środku nie znajdziemy podzespołów mogących być konkurencją dla normalnego komputera, ale i tak czterordzeniowy ARM Cortex 1,4 GHz, 128 GB pamięci wewnętrznej, moduł WiFi, dwa porty USB 3.0 i wyjście micro-HDMI w tym niewielkim urządzeniu robią wrażenie. Natomiast firma Acooo przygotowała komputer zamknięty w klawiaturze, który pod względem konstrukcji wygląda prawie jak nowsza wersja słynnego Commodore 64.

Acooo oneBoard PRO+ na tle innych mechanicznych klawiatur wyróżnia się przede wszystkim wnętrznościami. Pod klawiszami, w środku interesująco wyglądającej obudowy, znajdziemy niewielki komputerek działający pod kontrolą Androida. Do dyspozycji mamy procesor składający się z czterech rdzeni Cortex-A17 o taktowaniu 1,8 GHz, za przetwarzanie grafiki odpowiada układ Mali-T764. Dodatkowo dostajemy 2 GB RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowania kartami pamięci. Dostępne złącza to dwa USB, HDMI oraz minijack 3,5 mm. Łączność z Internetem zapewni nam moduł WiFi, a z innymi urządzeniami połączymy się poprzez Bluetooth w standardzie 4.0. Producent zdecydował się na Androida w wersji 4.4 KitKat. Acooo oneBoard PRO+ można wykorzystywać również jako zwykłą mechaniczną klawiaturę, bez problemu podłączymy ten sprzęt do komputera.

Ten nietypowy, niewielki komputerek został wyceniony na 299 dolarów i jest już dostępny w sprzedaży. To urządzenie z pewnością nie jest konkurencją dla tradycyjnego komputera, ale powinno idealnie sprawdzić się do przeglądania Internetu i komunikacji ze znajomymi poprzez portale społecznościowe.

© dobreprogramy
s