Apple uruchamia program darmowej naprawy MacBooków. To przez motylkowe klawiatury

Apple uruchamia program darmowej naprawy MacBooków. To przez motylkowe klawiatury

Apple uruchamia program darmowej naprawy MacBooków. To przez motylkowe klawiatury
23.06.2018 11:30, aktualizacja: 23.06.2018 12:24

Zaprezentowany na początku 2016 roku MacBook był pierwszym laptopem Apple z klawiaturą wykorzystującą mechanizm motylkowy. Przez kolejne lata zbierał on od użytkowników Apple ostre cięgi – wskazywali oni, że klawiatury w starszych MacBokach, także MacBookach Air, były zwyczajnie wygodniejsze. To jednak nie jedyny ich mankament i Apple w końcu postanowiło coś z tym zrobić.

Po premierze MacBooków z motylkowymi klawiaturami zaczęły się pojawiać informacje o licznych usterkach. Są one płytsze, co pozwoliło zaoszczędzić Apple nieco miejsca wewnątrz obudowy, ale też psuły się znacznie częściej niż wykorzystywane wcześniej klawiatury wyspowe. Według danych zgromadzonych przez Samuela Axona z Ars Technica, model MacBooka z 2016 roku oddawany był z powodu problemów z klawiaturą do serwisu dwukrotnie częściej niż poprzednik z 2015 roku i wyłączone zostały tutaj naprawy ekranu dotykowego.

Najczęściej użytkownicy napotykali coś, co nazwane zostało zjawiskiem „lepkości” klawiszy. Klawiatury motylkowe w MacBookach mają bardzo niski skok, przez co zredukowana została ich responsywność – w wyniku błędu konstrukcyjnego piszący nie odczuwał reakcji klawisza, a znaki często nie pojawiały się na ekranie, bądź pojawiały się powtórzone. Stąd wrażenie, ze po naciśnięciu klawisza „przyklejał się” on. Apple wydało teraz w tej sprawie oficjalny komunikat, który obwieszcza jednocześnie uruchomienie programu naprawy MacBooków i MacBooków Pro z „lepkim” problemem:

Oczywiście według Apple problem dotyczy małego odsetka urządzeń. Lista modeli objętych programem naprawy prezentuje się następująco:

  • MacBook (Retina, 12 cali, początek 2015)
  • MacBook (Retina, 12­ cali, początek 2016)
  • MacBook (Retina, 12 cali, 2017)
  • MacBook Pro (13­ cali, 2016, 2 porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13 cali, 2017, 2 porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13 cali, 2016, 4 porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13 cali, 2017, 4 porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (15 cali, 2016)
  • MacBook Pro (15 cali, 2017)

Co ważne, Apple nie tylko bezpłatnie wymieni klawisze, ich część lub nawet całe klawiatury w komputerach objętych gwarancją. Użytkownicy, którzy wcześniej zapłacili za naprawę z własnej kieszeni mogą liczyć na zwrot kosztów. A jest się o co bić, bo w skrajnych przypadkach za naprawę motylkowej klawiatury płacono nawet 700 dolarów, czyli równowartość ponad 2,5 tys. złotych! Na szczegóły dotyczące realizacji programu w Polsce będziemy musieli zaczekać, dodatkowych informacji udziela Wsparcie Apple.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)