Anki Anki 2.1.43

Strona główna Windows Edukacja i nauka Inne programy edukacyjne i naukowe
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Anki to specjalistyczne, ale jednocześnie darmowe narzędzie do wspomagania nauki - zazwyczaj języków obcych, ale jego wszechstronność sprawia, że można go używać jako pomoc także przy nauce wielu innych przedmiotów, w tym nawet matematyki. Ta wszechstronność oraz duże wsparcie ze strony społeczności sprawiają, że to bardzo atrakcyjne oprogramowanie dla każdego uczącego się.

Program opiera swoją skuteczność na metodzie nauczania nazywaną metodą techniką mnemoniczną, polegającą w skrócie na zapamiętywaniu nowych słów, wyrazów lub terminów za pomocą skojarzeń - często zabawnych lub wręcz absurdalnych, ale wyraźnie kojarzących się z danym zagadnieniem. Przykładowo pewien japoński znak Kanji można skojarzyć z jakąś zabawną sytuacją, przez co przy następnej okazji lub powtórce materiału, szybciej przypomnimy sobie jego znaczenie.

W połączeniu z systemem SuperMemo, optymalizującym czas pomiędzy kolejnymi powtórzeniami poznanych słów, otrzymujemy kompletne narzędzie, które zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie nowych słów, reguł, wyrazów lub zasad. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Dużą zaletą Anki jest zarówno mnogość opcji, z których mogą skorzystać zaawansowani albo bardziej wymagający użytkownicy, ale program nawet tuż po instalacji jest w zupełności gotowy do działania. Łatwo również ściągać kolejne talie do nauki od innych użytkowników, korzystając z dużej popularności i wielkiej społeczności skupionej wokół programu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Uniwersalny, multiplatformowy, darmowy
Początkowo może wydawać się trudny w użytkowaniu
ocena użytkownika
22.06.2016 21:59 • Recenzja do wersji 2.0.36

Doskonały program do nauki. Nauki z Anki opiera się na prostym mechanizmie pytanie-odpowiedź, znanym z popularnych fiszek wykorzystywanych głównie do nauki słówek. W programie zaimplementowano tzw. krzywą zapominania. Dzięki temu mechanizmowi program sam "wie" po jakim czasie ponownie podsunąć materiał wcześniej uczony. Optymalizuje to naukę, gdyż nie trzeba przerabiać materiału już opanowanego, można więc poświęcić czas i energię na naukę tego czego rzeczywiście się nie zna.
Program ten można wykorzystać w nauce z wielu dziedzin wiedzy. Przykłady: * języki obce w tym programowania (słówka natywne-obce, zwroty, koniugacje), itp; * historia (data-wydarzenie, postać- wydarzenie, definicje, itp); * fizyka, matematyka, chemia (wzory, definicje); * biologia (nazwy łacińskie, definicje); geografia (stolica-państwo, państwo-położenie); itd... Wiele zależy od inwencji użytkownika.
Niebagatelnym plusem jest możliwość tworzenia własnych materiałów do nauki (ich tworzenie to też nauka), lub zaimportowanie już gotowych (duża ich ilość znajduje się na stronie WWW programu). Niedogodnością dla początkowych użytkowników mogą być pierwsze kroki w tworzeniu własnych materiałów. Do tworzenia fiszek można użyć: tekstu, grafiki, dźwięku, filmu.
Jak dla mnie cechą przesądzającą o potędze Anki jest możliwość korzystania z programu na różnych systemach: Windows, Linux, Android, Mac OS. Pozwala to np. na stworzenie materiału do nauki pod Windowsem, a kontynuowanie nauki na telefonie, chociażby w podróży.
Mimo drobnych minusów, o których wspomniałem, program jest genialny. Przerobiłem już kilka podobnych ale lepszego nie znalazłem.
Nieco szerzej o programie w moim wpisie blogowym: http://www.dobreprogramy.pl/PodgladBloga,71214.html