Aplikacja dnia: Mapa Turystyczna

Aplikacja dnia: Mapa Turystyczna

Aplikacja dnia: Mapa Turystyczna
13.11.2017 12:53, aktualizacja: 13.11.2017 23:03

„Aplikacja dnia” to nasz nowy pomysł, by prezentować wam najlepsze programy i sposób, w jaki możecie z nich korzystać. Ponieważ w górach spadł już pierwszy śnieg i miłośnicy zimowych wycieczek wylegli na szlaki, naszą pierwszą aplikacją dnia będzie świetna Mapa Turystyczna (na Androida i iOS), która pozwoli wam ułożyć trasę, ocenić szacowany czas przejścia i trudność podejść, przyjrzeć się zmianom wysokości, pokazać ją znajomym i oczywiście nawigować po niej, gdy już wyjedziecie w góry.

Planowanie trasy na stronie

Planowanie wycieczki warto zacząć na stronie, gdzie zobaczymy szczegółową mapę górskich szlaków, naniesioną na warstwę topograficzną. Mapa obejmuje cały świat, ale szlaki, parkingi, schroniska, atrakcje turystyczne i różne szczegóły zostały naniesione tylko w polskich, czeskich i słowackich pasmach górskich. Można oczywiście skorzystać z wyszukiwarki lub nawigować po mapie ręcznie.

Obraz

Warto tu też zwrócić uwagę na proponowane trasy, co jest sporym ułatwieniem dla początkujących turystów górskich. Po wybraniu pasma górskiego, do którego chcemy się wybrać. Z boku mapy znajdziemy też suwak, pozwalający wybrać długość trasy. W Opcjach zaś możemy zaznaczyć „pętlę” – to świetne rozwiązanie, jeśli zamierzacie zostawić gdzieś samochód, pokonać trasę i do niego wrócić.

Obraz

Zabawa zaczyna się jednak przy samodzielnym planowaniu tras. Korzystając z wyszukiwarki z podpowiedziami można wybrać punkty, które chcemy odwiedzić. Planowanie automatyczne dobierze nam trasę wzdłuż znanych szlaków turystycznych lub dróg publicznych, jeśli nie ma innego wyjścia. Można oczywiście ustalać punkty ręcznie na mapie i wyznaczać trasę samodzielnie.

Obraz

Pod listą punktów znajdziemy wskaźnik czasu, jaki zajmie nam przejście trasy, licznik kilometrów i trochę zdjęć. Warto brać poprawkę na to, że czas przejścia trasy nie obejmuje przystanków i może się znacząco wydłużyć, jeśli zabierzemy na wycieczkę niewprawionych taterników.

Obraz

Kolejną niezwykle pomocną częścią strony jest profil zaplanowanej trasy, pokazujący wysokości, jakie musimy pokonać. Najeżdżając kursorem na punkt na trasie będziemy mogli zobaczyć go także na profilu, razem ze szczegółowymi danymi, kolorem zaś oznaczony zostanie szlak. Warto przy planowaniu tras w ten sposób zastanowić się, czy zamierzacie porządnie się zmęczyć, czy tylko zrelaksować i wybrać odpowiednio trudne podejścia. W końcu czarne szlaki mogą prowadzić zarówno w górę, jak i w dół.

Trasa: Schronisko PTTK Szwajcarka – Szwajcarka, parking | mapa-turystyczna.plGotową trasę można wyeksportować dla znajomych jako odnośnik (tu możecie zobaczyć przykład), pobrać GPX dla urządzenia nawigacyjnego lub aplikacji, wydrukować jeśli wolicie poruszać się z papierowymi mapami albo po prostu zapisać na swoim koncie „na później”. Jeśli prowadzicie bloga, możecie też umieszczać na nim trasy w postaci interaktywnych widżetów.

Rejestrowanie trasy w aplikacji

W aplikacji także możemy ułożyć trasę, co jest zaskakująco wygodne. Pod tym względem jednak jej działanie nie różni się od możliwości strony – mamy do dyspozycji te same mapy, także z różnymi warstwami dostarczonymi przez Google.

Obraz

W podstawowej wersji aplikacja może też posłużyć nam do rejestrowania trasy. Można spokojnie odłączyć Internet i uruchomić zapisywanie przyciskiem u dołu ekranu. Uruchomiony zostanie licznik pokonanych kilometrów i zegar, zaś na mapie zawsze będzie widoczna aktualna pozycja. Do nawigowania do konkretnego punktu na mapie możecie wykorzystać jednak inną aplikację – Mapa Turystyczna może przekazać współrzędne na przykład do Map Google.

Obraz

Po zalogowaniu się na konto nagrana trasa zostanie zsynchronizowana i będzie można oglądać ją także w przeglądarce.

Nawigacja i mapy offline w wersji Premium aplikacji

Niestety możliwość nawigowania po trasie i mapy offline są dostępne tylko w wersji Premium aplikacji. Można ją testować przez tydzień bez zobowiązań. Warto sięgnąć do portfela choćby ze względu na możliwość pobrania map. Cennik jest dość przystępny – 7,98 zł za miesiąc lub 34,99 zł za rok na Androidzie (dla iOS-a zaś kosztuje 4,99 dolara). Przy okazji pozbędziemy się reklamy z widoku mapy.

Obraz

Nawigacja w wersji premium aplikacji działa w trybie „od rozdroża do rozdroża”, pokazując kolor szlaku, którym trzeba się poruszać i odległość do kolejnego rozwidlenia. Na górze ekranu możemy przejrzeć kolejne etapy wyznaczonej trasy, ich długość i szacowany czas, jaki zajmie nam pokonanie jej. O zbliżającym się punkcie na trasie zostaniemy poinformowani wibracjami.

Obraz

Mapa Turystyczna jest dostępna dla Androida i iOS-a w naszej bazie aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)