Aplikacje win32 i .NET mogą już trafić do Windows Store. Microsoft wydał automatyczny konwerter

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Do spełnienia marzenia o Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) coraz bliżej – od dzisiaj aplikacje win32 i .NET mogą już być oficjalnie dystrybuowane i sprzedawane przez Windows Store. Oczywiście proces nie jest automatyczny. Najpierw taką aplikację trzeba będzie przekonwertować. Powstała w ten sposób paczka AppX będzie jednak tak samo instalowana, aktualizowana i deinstalowana jak w wypadku normalnych aplikacji UWP.

O Projekcie Centennial usłyszeliśmy oficjalnie na konferencji Build 2015. Było to rozwiązanie podstawowego problemu „nowego” Windowsa. Co z tego, że Universal Windows Platform to jednolity zbiór API ogarniający wszystkie urządzenia z systemami Microsoftu, skoro najważniejsza kategoria aplikacji, tj. desktopowe oprogramowanie od lat pisane na API win32 nie ma z nim nic wspólnego? Poprzez Projekt Centennial możliwe miało być przekonwertowanie istniejących już aplikacji win32, tak by działały na UWP i mogły być rozpowszechniane przez Windows Store.

Co więcej, to narzędzie pozwalało na dodanie rozmaitych funkcjonalności związanych z UWP do starych aplikacji, takich jak np. obsługa powiadomień Windowsa 10 czy dynamicznych kafelków – bez przepisywania czegokolwiek. Podstawowe ograniczenie? No cóż, cudów nie ma. Końcowy efekt oczywiście nie jest uniwersalną aplikacją, nie będzie działał np. na urządzeniach z procesorami ARM. W rzeczywistości jesteśmy ograniczeni do desktopa x86 z Windowsem 10.

Nie wszystkie też aplikacje desktopowe mogą zostać w ten sposób przekonwertowane. Z całą listą ograniczeń (wraz z propozycjami ich obejścia) możecie zapoznać się na stronach MSDN. W wypadku oprogramowania względnie nowego, nie wymagającego dostępu do usług Windows ani sterowników działających w trybie kernela, nie powinno być jednak większych problemów. Pierwszą aplikacją, która oficjalnie została w ten sposób przerobiona, jest klient Evernote.

W swojej finalnej formie Projekt Centennial przyjął nazwę Desktop App Converter. Jego wersję Preview pobrać można ze stron Microsoftu. By zminimalizować ironię tego faktu, Desktop App Converter pojawił się także jako uniwersalna aplikacja w Windows Store.

© dobreprogramy