Apple Final Cut Studio 3 - nowa wersja pakietu

Strona główna Aktualności

O autorze

Apple wydało nową wersje swojego flagowego produktu - Final Cut Studio 3.

Final Cut Studio 3 to profesjonalny pakiet do cyfrowego montażu i postprodukcji materiałów wideo. W jego skład wchodzą aplikacje Final Cut Pro 7, Motion 4, Soundtrack Pro 3, Color 1.5, Compressor 3.5 oraz DVD Studio 4. Pierwszy z nich, Final Cut Pro, służy do edycji i montażu materiałów wideo. Nowa wersja programu obsługuje zaktualizowaną wersję ProRes - kodeka wideo stworzonego specjalnie do używania podczas montażu. Wprowadzono także sporo usprawnień i rozszerzono możliwości pracy grupowej oraz dodano obsługę nowych wersji formatów wideo i kamer.

Motion 4 to aplikacja pozwalająca na łączenie wideo z grafiką, dodanie tekstu, animacji oraz efektów specjalnych. W nowej wersji aplikacji poprawiono obsługę systemu cząsteczek (particles) oraz ulepszono narzędzia, służące do pracy nad trójwymiarowymi scenami. Soundtrack Pro 3 służy do tworzenia ścieżki dźwiękowej w produkcji filmowych. Nowa wersja ułatwia teraz dobór głośności dźwięków i posiada szereg nowych opcji do zmiany czasu trwania ścieżek.

Color 1.5 to narzędzie do poprawy kolorów w filmach wideo. Do nowej wersji dodano wsparcie dla formatu 4K - rozdzielczość obrazu w tym formacie to 4096×2160. Format ten jest wykorzystywany podczas odtwarzania filmów w kinach cyfrowych. Dodatkowo do nowej wersji Color producent dodał kilkadziesiąt gotowych schematów kolorów, pozwalających na szybką zmianę charakteru materiału wideo. Zmian doczekał się także Compressor. W nowej wersji oznaczonej numerem 3.5 poprawiono stabilność pracy aplikacji. Zwiększono ilość obsługiwanych formatów podczas eksportu oraz dodano możliwość wysłania gotowego filmu bezpośrednio do serwisu Youtube. Program potrafi teraz także tworzyć materiał na potrzebny płyt Blu-ray.

Aktualizacji nie doczekał się natomiast program DVD Studio Pro do authoringu (przygotowywania) płyt DVD. W pakiecie wciąż dostępna jest stara wersja programu, umożliwiająca pracę tylko z formatami DVD i HD-DVD, który przegrał walkę o udziały w rynku z Blu-ray.

Apple udostępniło także informację o cenie nowej wersji pakietu. Kosztuje on 999 dolarów, a w przypadku aktualizacji z poprzedniej wersji należy zapłacić 299 dolarów.

Final Cut Studio to zestaw narzędzi wykorzystywanych często do montażu dużych, kinowych produkcji. Jest powszechnie używany przez duże stacje telewizyjne (BBC) oraz wytwórnie filmowe (20th Century Fox). Osoby korzystające z Final Cut Studio cenią sobie możliwość łatwego przenoszenia pracy pomiędzy aplikacjami pakietu. W Polsce oprogramowanie z rodziny Final Cut jest używane do montażu reportaży i materiałów w stacji TVN24.

© dobreprogramy

Komentarze