Asystent Google przemówi głosem Johna Legenda i umożliwi naturalną rozmowę

Strona główna Aktualności

O autorze

Trwa konferencja Google I/O 2018. Wśród nadchodzących zmian znalazło się wiele, które dotyczą Asystenta Google. Na czele obsługa 6 nowych głosów, wśród których znalazł się także głos amerykańskiego piosenkarza Johna Legenda. Na tym jednak wszystko się nie kończy, głównym celem jest rozbudowanie asystenta o nowe umiejętności, dzięki którym będzie można z nim rozmawiać w naturalny sposób.

Już wkrótce podczas rozmowy z asystentem nie będzie trzeba każdorazowo powtarzać polecenia Hey Google, a dłuższe prośby i wypowiedzi będą dzielone na części, by dzięki temu odpowiedzieć użytkownikowi na zadane pytanie jak najdokładniej. Samo rozpoczęcie konwersacji z asystentem również będzie łatwiejsze – ma teraz dużo lepiej rozpoznawać polecenie wywołujące, co dotychczas bywało kłopotliwe.

Podczas rozmowy będzie można natomiast zadawać rozbudowane pytania i prośby, a całą rozmowę prowadzić płynnie, niczym podczas rozmowy z drugim człowiekiem. Asystent Google będzie lepiej rozpoznawać kontekst, by reagować właściwie na polecenia. Możliwości korzystania z Asystenta pojawi się także w Mapach Google. Umożliwi tu na przykład dzielenie się swoją lokalizacją i czasem przybycia na miejsce z wybraną osobą – wszystko oczywiście jedynie za pomocą głosowych komend.

Asystent Google zyska także nowy obszar działania: w tle podczas rozmów głosowych. Dzięki temu po zakończeniu konwersacji, w kalendarzu użytkownika mogą pojawić się automatycznie dodane wydarzenia. Technologia jest w trakcie rozwoju i bazuje oczywiście między innymi na wykorzystaniu uczenia maszynowego i analizy głosu, ale już podczas prezentacji jej możliwości zostały przedstawione jako imponujące.

Co istotne, rozmowa głosowa, z której wydobywane są dane do utworzenia nowego wydarzenia w kalendarzu nie musi przebiegać tak, jakby wcześniej napisano jej scenariusz. Asystent Google ma radzić sobie z wieloma niuansami i zmianami decyzji podczas rozmowy. Przykłady zastosowania to umawianie wizyty u fryzjera lub rezerwacja stolika w restauracji.

© dobreprogramy
s