reklama

Australis, nowy interfejs Firefoksa, trafia do kanału Nightly

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Mozilla przesądziła sprawę – już niebawem użytkownicy Firefoksa będą korzystali z zupełnie nowego interfejsu użytkownika, rozwijanego od kilkunastu miesięcy pod nazwą kodową „Australis”. W kanale wydawniczym Nightly pojawiła się wersja 28a1, przynosząc daleko posunięte zmiany zarówno w wyglądzie tej przeglądarki, jak rozmieszczeniu elementów sterowania.

Osobom, które po raz pierwszy zobaczą interfejs Australis (niektórym zapewne znany już z klienta pocztowego Thunderbird), może się wydawać, że to jakaś dziwaczna skórka dla Chrome. A jednak Mozilla zapewnia, że wcale tak nie jest: w wysokim stopniu ujednolicone odmiany Australis dla Linuksa, OS-a X i Windows mają być najpiękniejszą i najbardziej dopracowaną w detalach iteracją wizualnego projektu Firefoksa – nowoczesną, przejrzystą i wygodną – utrzymuje Mahadva Enros, szef zespołu Firefox User Experience w Mozilli.

To piękno ma być zasługą organicznych (przyjaznych, płynnych, i tak bardzo firefoksowych) krzywizn, stosowanych tam gdzie to tylko jest możliwe. Gryzą się one co prawda z prostymi kątami Windows 8, ale już na OS-ie X i w niektórych linuksowych skórkach całkiem dobrze komponują z wystrojem tych systemów. Całkiem dobrze wygląda wyróżnienie aktywnej karty na tle paska kart, jak i animacje ich przesuwania, a uporządkowany pasek narzędziowy sprawia, że skórki Personas wyglądają znacznie lepiej niż do tej pory.

Za zmianami w estetyce idą zmiany w usability przeglądarki. Więcej miejsca dla stron internetowych, zintegrowany przycisk dodawania do zakładek, ale przede wszystkim pozbycie się otwierającego główne menu przycisku „Firefox” z belki okna, który zastąpił teraz przycisk przy prawej krawędzi paska narzędzi, otwierający panel rzadziej używanych kontrolek. Skojarzenia z Chrome są tu nieuchronne, nawet ikona przycisku jest taka sama, choć trzeba przyznać, że w porównaniu do rozwijanego menu w Chrome, panel Firefoksa Australis jest lepiej zaprojektowany i szybciej można w nim znaleźć podstawowe funkcje (choć z kolei znalezienie funkcji bardziej zaawansowanych – np. zmiany kodowania tekstu – jest znacznie trudniejsze).

Na szczęście Mozilla nie poszła całkowicie w ślad innych producentów, starających się wyeliminować z interfejsów użytkownika wszelkie możliwości konfiguracji. Australis okazuje się całkiem elastyczne – otwierając panel narzędzi, znajdziemy w nim przycisk Customize, którego kliknięcie powoduje otwarcie karty konfiguracji interfejsu. Metodą przeciągnij-i-upuść można w niej dopasować do swoich potrzeb zarówno zawartość panelu, jak i paska narzędziowego. Niestety nie dotyczy to już samych przycisków, nie możemy np. przesunąć przycisku odświeżania strony w jakieś wygodniejsze miejsce – cały blok paska adresowego „na sztywno” połączony ze swoimi przyciskami.

Jeśli nie chcecie instalować Firefoksa Nightly, to możecie zobaczyć Australis w działaniu na poniższym wideo. Jak widać, Mozilli udało się w ten sposób całkowicie ujednolicić wygląd swoich kluczowych aplikacji – tak desktopowych jak i mobilnych. Co jednak najbardziej zaskakuje, to szybkość działania nowego interfejsu. Opóźnienia w pracach tłumaczono przede wszystkim chęcią osiągnięcia responsywności porównywalnej z dotychczasowym interfejsem, tymczasem z wysoce subiektywnych testów autora tej notki wynika, że jest ona już wyższa. Mimo zaś wczesnej fazy prac (w końcu to dopiero wydanie w kanale Nightly, coś w rodzaju pre-alfa), całość działa zaskakująco stabilnie, obsługiwanych jest nawet wiele rozszerzeń powstałych w czasie, gdy o Australis nikt jeszcze nie myślał.

Pierwsza stabilna wersja Firefoksa z nowym interfejsem pojawi się w marcu 2014 roku. Wersję Nightly możecie pobrać tutaj.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama