Greasemonkey 4 jako WebExtension dla Firefoksa 57 gotowy do testów

Greasemonkey 4 jako WebExtension dla Firefoksa 57 gotowy do testów

Greasemonkey 4 jako WebExtension dla Firefoksa 57 gotowy do testów
Oskar Ziomek
21.09.2017 15:35

Użytkownicy Mozilli Firefox, którzy z zaciekawieniem patrzą na rozwój programu i zbliżającą się edycję 57. mają kolejny drobny powód do odetchnięcia z ulgą. Po uBlock Originie, również Greasemonkey, jedno z lubianych rozszerzeń przeglądarki, powstanie jako WebExtension, a więc w wersji zgodnej z nowym Firefoksem. Przy okazji należy też liczyć się ze zmianami w jego działaniu, co ciekawe – wcale nie wymuszonymi zmianą sposobu tworzenia dodatku, ale w konsekwencji świadomych decyzji twórców.

Przy okazji aktualizacji zdecydowano bowiem porzucić także dotychczasowy sposób obsługi skryptów, co doprowadza do sytuacji, w której niezaktualizowane skrypty mogą już nie zadziałać. Na tę okoliczność proponowane są dwa rozwiązania. Pierwsza możliwość to poczekanie na aktualizację skryptu ze strony jego twórcy, a druga to wykorzystanie innego dodatku, na przykład Violentmonkey lub Tampermonkey, które takiego problemu mieć nie będą.

Czwarta edycja Greasemonkey jest już prawie cała przepisana – czytamy wśród informacji na stronie twórców. Interfejs i funkcje zostały przebudowane, aby działać jak najlepiej z przyszłymi wersjami Firefoksa. Poczynionych zostało wiele kompromisów. Zdecydowaliśmy się na zmianę, w wyniku której mogą pojawić się rzadkie problemy z kompatybilnością wsteczną.

Twórcy zadbali, aby ułatwić dostosowanie skryptów do nowej wersji, publikując dodatkowy opis zmian. Najnowsza wersja Greasemonkey jest już teraz dostępna do pobrania, choć jest to wczesna edycja alpha. Zainteresowanych odsyłamy do menu Wszystkie wersje w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)