r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Autorzy Tixati otworzyli zdecentralizowaną sieć P2P: Fopnu

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Autorzy programu Tixati, pracującego z protokołem BitTorrent, zaprojektowali własną sieć bezpośredniej wymiany plików – Fopnu. Połączenia są realizowane przez UDP i szyfrowane, ponadto sieć jest całkowicie zdecentralizowana. Na razie nie ma wielu użytkowników, ale wydaje się być praktyczna, jeśli zależy nam na wymianie plików w zdecentralizowanej sieci.

Fopnu nie ma żadnych serwerów ani trackerów, a indeksowanie udostępnionych plików odbywa się tylko lokalnie, bez przechowywania w węzłach sieci. Podobnie wygląda obsługa wyników wyszukiwania, które nie są nigdzie przekazywane i widzi je jedynie klient szukający konkretnych plików. Podobnie jak w klientach eMule, tu również można znaleźć pliki i foldery określonego typu w zasobach innych użytkowników. Ponadto połączenia są całkowicie szyfrowane, do czego wykorzystuje się system kluczy publicznych, także działający bez centralnej bazy. Użytkownik połączony z Fopnu może w każdej chwili wygenerować sobie nowy klucz i zmienić nazwę użytkownika, a także wybrać inne foldery z plikami do udostępniania.

Fopnu wykorzystuje tylko protokół UDP z kodowaniem korygującym, dzięki czemu nie ma potrzeby nawiązywania połączeń zwrotnych. Z kolei system tokenów pozwala równomiernie podzielić łącze przy udostępnianiu. Transfery są bezproblemowe i szybkie, a wzorem starszych rozwiązań, jak DC czy Soulseek, Fopnu także ma wbudowany czat. W pokojach można komunikować się z innymi użytkownikami, co daje nieco inne możliwości współpracy przy wymianie plików, niż BitTorrent.

r   e   k   l   a   m   a

Fopnu powstawał przez kilka lat, oficjalnie ruszył pod koniec lipca. Klienty są na razie dostępne dla Windowsa (także w wersji bez instalacji) i Linuksa.

Warto też wspomnieć o Tixati, na którym wzorowany jest klient Fopnu. To prosty klient sieci BitTorrent, wydany niedawno w wersji 2.55. Interfejs programu trąci myszką, ale pod nim kryją się spore możliwości pobierania i udostępniania z użyciem plików .torrent albo odnośników. Ostatnia aktualizacja przyniosła między innymi możliwość wklejenia odnośników bezpośrednio do programu (Ctrl+V) i poprawki kompatybilności kanałów RSS i komunikacji z trackerami. Optymalizacja rozwiązywania nazw, obsługi błędów i synchronizacji ma znacznie poprawić wrażenia z korzystania z Tixati.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.