Awaria sieci w trakcie szczytu NATO? Naprawa możliwa dopiero po nim

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W ramach przygotowań do organizacji dużych wydarzeń oczywistymi utrudnieniami wydają się zamknięte ulice, problemy z miejscami parkingowymi, czy zwiększona liczba kontroli dokumentów. Nie inaczej będzie podczas szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca, jednak kwestie bezpieczeństwa będą mogły mieć w tym przypadku także na… dostęp do Internetu.

Dotychczasowe przygotowania do zabezpieczenia szczytu NATO nie obyły się bez problemów. Pisaliśmy już o katastrofalnym błędzie, jaki popełniła Komenda Głównej Policji, a który poskutkował rozesłaniem do nieodpowiednich osób kilkudziesięciostronicowego dokumentu z planami zabezpieczeń.

O ile zabezpieczenie ulic wydają się oczywiste, tak nieczęsto myślimy o tym co znajduje się pod nimi. A przecież to tam mieści się kanalizacja teletechniczna, dzięki której miliony Polaków mogą codziennie korzystać z Internetu. Według polskich służb, może ona zostać wykorzystana do prób zorganizowania zamachów, przez co dostęp do kanałów z infrastrukturą do niej zostanie zamknięty w samym centrum stolicy i w okolicy miejsc związanych z wydarzeniem:

  • al. Zieleniecka, Al. Jerozolimskie od ronda Waszyngtona do ul. Towarowej
  • ul. Towarowa do ul. Grzybowskiej
  • ul. Grzybowska do ul. Marszałkowskiej
  • ul. Marszałkowska, plac Bankowy, Stare Miasto, Podwale, plac Zamkowy i sąsiadujące ulice
  • ul. Nowy Świat, ul. Krakowskie Przedmieście i sąsiadujące ulice
  • ulice sąsiadujące z hotelem Marriott oraz ul. Żwirki i Wigury

To z kolei poskutkowało decyzją operatora infrastruktury, którym jest w większości Orange, do całkowitej rezygnacji z ewentualnych prac. Oznacza to, że w razie awarii, naprawienie usterki i przywrócenie sprawności całej sieci będzie niemożliwe. Jeśli zatem awaria nastąpi na przykład w piątek, 8 lipca, to na rozwiązanie problemu trzeba będzie czekać aż do końca szczytu.

Nietrudno wyobrazić sobie ewentualne i konsekwencje i straty, jakie wiążą się z całkowitym zablokowaniem możliwości napraw w razie awarii. Klienci korzystający z usług powiązanych z lokalizacjami szczytu NATO mogą w zasadzie jedynie liczyć na to, że w ciągu rzeczonych dwóch dni sieć będzie działała sprawnie, gdyż spotkanie głów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie w tym czasie kwestią bezwględnie nadrzędną.

© dobreprogramy